Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!

YEMEK GURU – TURKCELL BAŞARI HİKAYESİ

Satış ve Pazarlama’da Yaratıcı Drama Teknikleri Eğitimi
28 Ağustos 2013
Duyuru : 11. SATIŞ – SALES Networking Kahve Molası | Özel
12 Eylül 2013

YEMEK GURU – TURKCELL BAŞARI HİKAYESİ

Yemek Guru Logo

Merhaba ben Ümit ÜNKER,

Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Yüksek Lisansı bölümünde okuyorum. Her zaman başarıya aç biri olmuşumdur.

Uzun yıllar profesyonel iş hayatımdan sonra girişimcilik yapma isteğimi gerçekleştirdim diyebilirim. Diyebilirim diyorum çünkü, bu benim ikinci girişimim, hayat hikayelerini okuduğum rol modellerimin hepsi mutlaka en az 1 defa başarısız olmuşlar. Ben de bunu tattım, üzücü de olsa 200 bin TL gibi bir para batırdım ve hayatımın belki de en zorlu yaşlarındaydım daha 27 yaşındaydım.

Sonra bir süre yine profesyonellik, ardından içimdeki bu girişimcilik ruhu bırakmadı beni ve şuan ki Yemek Guru fikrimi hayata geçirmeye çalıştım, her şeye ve her zorluğa karşı. “Yemek Guru, elinizdeki malzemeye göre, kişiselleştirilebilen tarif arama platformu.” Akıllı algoritması ve sms destekli alt yapısı ile yepyeni bir internet girişimi.

Zorlu bir yol girişimcilik, bir kere parasızsın, işini istediğin gibi hayata geçirebilecek paran olmadığı için yatırımcı desteği arıyorsun ama sadece arıyorsun öyle kolay değil yatırım alabilmek, bir kere işe başlamış olman gerek.

İşe başlamak için paran yok, ama yatırım almak için işe başlaman lazım.

Bu içinden çıkılmaz sorunu nasıl çözersin?

Satarak… Evet, fikrini bir müşteriye satarak orada elde edeceğin gelir ya da fayda ile işe başlayabilir ya da yatırım ihtiyacı için elle tutulur bir şey yapabilirsin. Ben de öyle yaptım.

Başta başladığım herkes beni yarı yolda bıraktı çünkü, 4 farklı ortak değişti, bu dönemde kendilerince haklı sebepleri vardı elbette. 27 yatırımcı sunumu ve 3 yatırımcı görüşmesi. Sonuç, hep olumsuz…

Ama inandım ben fikrime ve en başta kendime. Yatırım alamasam, her hangi bir destek alamasam da ben bu fikri hayata geçireceğim dedim.

Sonra Girişim fabrikasında yoğun bir iş planı hazırlama ve hazırlanma süreci, ardı arkası kesilmeyen sunumlar, sunumlar…

Ve ben bu fikri hayata geçireceğim hatta Türkiye’nin en büyük GSM operatörü olan Turkcell ile iş ortağı olacağım dedim. Kimse inanmadı tabii, “Zor o işler, Turkcell seninle ilgilenmez” bile dediler. Sorun değil, ben inanıyorum bu yeter.

2012 Aralık ayında Turkcell’de üst düzey yönetici olan Ethem ELDEM ile irtibata geçtim, fikrimi anlattım, mailime hemen yanıt döndü ve beni ilgili kişilere yönlendirdi. Verdiği desteklerden dolayı ona ne kadar teşekkür etsem azdır tabii.

2013 Ocak ayında ilk Aydın BIRIK ile iletişim kurdum. Kendisi Turkcell’de girişimcilere büyük destekler sağlayan departmanda ve bu işin önemli aktörlerinden biri. Fikrimi ona anlattığımda oldukça beğendi ve o da bir takım yönlendirmeler yaptı, ama işi hiç bırakmadı. 9 ay boyunca süren Turkcell macerasının tamamında aktif rol aldı ve adeta kendi girişimi gibi çalıştı. Bir kez daha teşekkür ederim kendisine.

Girişim Fabrikası’nda yaptığımız sunumlara katılan ve Turkcell ile girişimcileri buluşturan Alaaddin ALPAY’da bana güvenen ve inanlar arasında. Hatta vazgeçer gibi olduğum bir anda bana verdiği mentorluk ve bu fikre olan inancı tekrar ayağa kalkmama neden oldu. Turkcell’de çalışmasına ve onca yoğun iş yüküne karşın benimle ilgilenmeyi hiç bırakmadı.

Sonrasında Pazarlama bölümünden yönetici Bengü ZABITCI ile toplantımız oldu ve devam eden bir dizi toplantı, ardından VAS ekibinden Ceyda KUYUMCU ile ortak toplantılar.

Tam 9 ay sürdü bu Turkcell süreci, ama beni yıldırmadı bizzat daha da motive etti çünkü, bir sonraki toplantıyı beklemek ve her toplantıda bir adım daha atmış, ilerlemiş olmak adeta umut oldu bana. Bu süreci iyi ki yaşamışım diyorum, bir çok tecrübe edindim ve dediğim gibi bir çok kişiyi de tanımış oldum.

Turkcell ulaşılabilir bir şirket, her çalışanı sizinle ayrı ayrı yakınlık kurabiliyor. Sizinle birebirde kişisel iletişim kuruluyor. Bu da kendinizi özel hissetmenizi sağlıyor.

Bu kadar büyük bir marka sizinle iş yapar mı?

Evet, yapar…

Ben şuan bir Turkcell iş ortağıyım. Turkcell’e yeni servis geliştiren bir fikrin sahibi ve firmanın kurucusuyum.

Bir fikrin varsa, Turkcell’de senin için doğru biri vardır mutlaka…

Turkcell’inin gücü, girişimcinin gücü…

Ümit ÜNKER
Kurucu & Genel Müdür
www.yemekguru.com

8 Comments

 1. Tolga cevik dedi ki:

  UMIT UNKER Gozden kayboldugu zamanlarda basaridan basariya kosan yeni akilalmaz projelere imza atan girisimci ruhlu 14 YILLIK arkadasim.TURKCELL kalitesine guvendigim dunyanin heryerde mukemmel hizmet saglayan 14 YILDIR vazgecemedigim Türkiye’nin en iyi GSM sirketi…basarilar…

 2. KURTULUS dedi ki:

  Başarmak için ne pahalı okullara, ne de büyük yatırımlara ihtiyaç olduğunu bana ders gibi anlatan adam. TUKCELL gibi kurumsal bir markanın artık iş ortağı 🙂

 3. TolgahanTürktaş dedi ki:

  Türkcell’in yatırım yaptığı projeniz Yemek Guru mu? Yoksa farklı bir proje üzerinde mi çalışıyorsunuz?

  • Ümit ÜNKER dedi ki:

   Merhaba Tolgahan Bey;

   Turkcell’den herhangi bir yatırım almadım ve başka hiç bir yerden bir yatırım almadım tamamen kendi öz sermayem ve girişimimle iş ortağı oldum.

   İlginiz için teşekkürler

 4. Tolgahan dedi ki:

  Merhaba,

  Siz Yemek Guru’ya Türkcell’den yatırım mı aldınız? Yaksa Türkcell projelerinden birinde yemek guru’yu mu kullanacaksınız, yazınızdan bu konuyu tam anlayamıyoruz.

  • Ümit ÜNKER dedi ki:

   Merhabalar;

   Turkcell’den herhangi bir yatırım almadım. Yemek Guru benim kendi projem ve bunu Turkcell’e sunarak bir SMS servisi entegrasyonu yapabileceğimizi söyledim. Onlar da Yemek ile ilgili bir servis hazırlamak istedikleri için iş modelinde anlaştık ve ben hiç bir yerden bir yatırım desteği almadan tamamen kendi öz kaynaklarımla girişimi başlattım.

   İlginize teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!