Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!

TÜRKİYE’DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Ümit ÜNKER AKADEMİ
2 Temmuz 2017
SİYASAL İLETİŞİM AÇISINDAN BEDEN DİLİ KULLANIMININ ÖNEMİ
11 Temmuz 2017

TÜRKİYE’DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM

GFK’nın “Türkiye’deki Dijital Dönüşüme CEO Bakışı” araştırması dikkat çekici.

Epey zamandır bir çok kişi, uzman ya da şirket dijital dönüşüm hakkında yazılar yazdı, konuşmalar yaptı ve önemini vurguladı. Peki bu kadar önemli olduğu söylenen dijital dönüşümün ülkemizdeki durumu nasıl?

CDO (Chief Digital Officer) ya da Türkçe deyimiyle “Dijital Değişim Direktörü veya Başkan Yardımcısı” pozisyonu; şirketlerin dijital stratejilerinin oluşturulmasından ve uygulanmasından kısaca tüm dijital aktivitelerden sorumlu; bilişim teknolojileri, satış, pazarlama, strateji ve iş geliştirme, finans alanlarının bir çoğunda deneyim kazanmış, üst düzey yöneticiler olarak tanımlanmaktadır.

Türkiye’deki şirketlerin %64’ünde CDO görev tanımına uyan bir yönetici bulunmuyor. Araştırmalar sonucunda yalnızca %36’sında CDO görev tanımına uyan yöneticilerin olduğunu görüyoruz.
Bankacılık, Telekomünikasyon, Dayanıklı Tüketim Ürünleri sektörlerinde bu oran %67 iken, Perakende sektöründe ise yarı
yarıya.

Global trendlere bakıldığında, dijital olgunluk gelişimi daha erken seviyede olan şirketlerin daha operasyonel bir odak ile münferit teknolojilere yatırım yapmakta olduğu dikkat çekiyor. Türkiye’deki şirketlere bakıldığında da erken olgunlukta ki şirketlerin en fazla yatırım yaptığı alanlar içerisinde “müşteri deneyimi, tedarik zinciri takibi ve siber güvenlik” olduğu göze çarpıyor.

Önümüzdeki dönemlerde daha fazla yatırım yapılacağı söylenen alanlara bakıldığında ürün maliyet analizi ardından en fazla yatırım artışı beklenen alan “tedarik zinciri takibi” olarak seçilmiş. Bu şirketler halen yatırımlarını görünürlük ve izlenebilirlik amaçlı önceliklendiriyor. Dolayısı ile dijital dönüşümün önemli görülmesi yetmiyor, yatırım süreçlerinde önceliklendirme ve gerçek anlamda dönüşüm gerekiyor.

Sosyal medya hesabı açmakla ve otonom bir iletişim kurmakla dijitalleşilmiyor haliyle dönüşülmüyor. Bu alana en fazla yatırım yapanlar ise olgunluk seviyesinde olan kurumlar değil giriş seviyesindeki girişimciler, start-up’lar yani gelecek nesil geleceği daha fazla önemsiyor ve aksiyon alıyor.

Girişimci ruhun özelliği burada da kendini gösteriyor, değişmek için dönüşmek gerek. Dijital dönüşümden önce analog değişim ile harekete geçmek şart.

“Değer odaklı müşteri deneyimleri” dünün, bugünün ve geleceğin en önemli noktası.

Geleceğe değer verin, inanın bu her şeye değer…

Ümit ÜNKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!