Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!

Suya Atılan Kurbağa Teorisi

Satış Sonrası Hizmetin Faydaları Nelerdir?
20 Mart 2018
İYİ SATICI OLMANIN ALTIN KURALI & FİRMALAR İÇİN SATIŞ ARTTIRMANIN YOLLARI
20 Mart 2018

Suya Atılan Kurbağa Teorisi

Suya Atılan Kurbağa Teorisi; Değişimin dirençle karşılaşacağı durumlarda insanların değişimlerini sorunsuz şekilde sağlayabilmek adına yapılan önemli bir deneydir.

Bir kurbağayı kaynar suyun içine atarsanız tepki olarak kendini hemen dışarı atar. Ancak, aynı kurbağayı ılık suyun içine korkutmadan koyarsanız öylece kımıldamadan duracaktır. Suyu yavaş yavaş ısıtırsanız sıcaklık yükselirken kurbağa hiçbir şey yapmaz tersine keyif de alır. Yükselen sıcaklıkta kurbağa gittikçe daha çok sersemleyecektir, ta ki dışarı çıkacak hali kalmayıncaya kadar. Kaçmak için hiçbir engel kalmadığı halde dışarı kaçmaz ve haşlanıp pişer. Çünkü kurbağanın sinir sistemi ani değişikliklere programlanmıştır, yavaş değişimlere değil.

Değişime hızla olumlu yanıt verememenin nedeni, birçok sistemin tepki mekanizmasının ani değişimlere göre programlanmış olmasıdır. Kültürel değişim, toplum mühendisliği gibi stratejik değişim programlarında yukarıdaki nedenden dolayı değişimi fark edemezsiniz çünkü değişim zamana yayılmıştır ve yavaş yavaş değişim işlenir sonucu mutlaka değişimdir. Burada stratejik taktik düzenlemeleri günlük rutin faaliyetler sanırsınız. Hem örgütlerin, hem de toplumların hayatta kalmalarına birincil tehditler, ani olaylardan değil, yavaş ve derece derece gelişen süreçlerden oluşmaktadır. Bu derece derece yapılan değişimleri görmeyi öğrenemeyenler kurbağanın kaderinden kaçamazlar.

Bu nedenle önce BEN‘i iyi tanımlamak gerekir. BEN KİMİM? sorusu bir çok sorudan çok daha önemlidir. Önce kendimizin güçlü yanlarını, gelişmesi gereken yanlarını iyi tanımlar ve tanırsak. Algılarımızı açık tutarsak değişimin nasıl gerçekleştiğini taktiksel adımlarını bilirsek, alışkanlık kazanılan olumsuz değişimlere doğru gitmeyiz. Rehavete kapılmaz, dışarıdan gelen değişim yönelimlerine tepki verebiliriz. Olumlu değişimlerin farkındalık düzeyini arttırarak sağlanabildiğini biliyoruz, dış etkenlerden etkilenmeden toplumsal etkilenmelerin de farkında vararak kurbağanın kaderine yakalanmamak elimizde.

Bu yüzden arada bir termometreye bakıp suyumuz ne kadar ısınmış bunu görmemiz gerekir.

1 Comment

  1. muragram dedi ki:

    Biri şu kurbağaya prensesin gelip onu öpmeyeceğini söylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!