Satış Stratejileri

Yaratıcı Satış Taktikleri mi ? O da ne demek ?

yaratıcı satış- ümit ünker
Yazar: Ümit ÜNKER

Sakın Satış Yapmayın!

YAN yapın. Yani; Yaratıcılık – Anlam ve Network geliştirin bu şekilde yaratıcı satış tekniği uygulamış olursunuz.

Satış kime yapılır ?

İNSAN’a…

İnsan duyguları ile hareket eder ve duygusal bir canlıdır. O halde, duyguları harekete geçiren şeyler İNSAN’nın ilgisini çeker ve bu beraberinde SATIŞ’ı getirir.

DUYGULAR neden bu kadar önemli ?

Çünkü; aldığımız Kararların % 85’ini DUYGUSAL alıyoruz.

Peki, Duyguları NASIL harekete geçeririz ?

İnsanlar satın almak için satın almazlar, ihtiyaçları olduğu için satın alırlar, ancak burada ki satın alma davranışını DUYGUSAL anlamda gerçekleştirirler.

Duygular önemlidir. En iyi satış taktikleri ve pazarlama taktiklerini incelediğinizde duygulara yönelik yapılan faaliyetlerin BAŞARI sağladığını görürsünüz.

Kadınların özel günlerinde kullandıkları ped’in satış rakamlarını nasıl daha fazla arttırırız diye beyin fırtınası yaparken, harikulade bir yaratıcı fikir bulundu…

Sizce ne olabilir ?

Çikolata…

 

Evet, yanlış okumadınız, sadece çikolata.

 

çikolata

Büyük bir FMCG Zincirinin kadın ped’lerinin satıldığı alanın tam yanına ÇİKOLATA konarak…

 

Kadınların özel gününde aşırı derecede şekerli şeylere karşı ilgisinin yoğun olduğunu biliyoruz ve bunların içinde en fazla tüketilen ve aranılan şeyde çikolata’dır. Hiç bir şey yazmadan ve ürünü ayrıca öne çıkarmadan. Sadece ped’lerin yanında çikolata koyarak satışlarının %120 artmasını sağlamak mı ? Evet işte yaratıcı strateji, yaratıcı satış tekniği budur… Gerçekten de satışlar %120 oranında patlama göstermiştir. Önemli olan Duygulara hitap etmek ve bilinç altı pazarlama teknikleri ile satışı kapamaktır. İşte o zaman tereyağından kıl çeker gibi satışlarınız bir bir olumlu kapanacaktır.

 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz