Satış Stratejileri

Kurumsal TeleSales Uzmanlarının Çalışma Prensipleri

Yazar: Ümit ÜNKER

Kurumsal TeleSales Uzmanlarının/Danışmanlarının Çalışma Prensipleri

 

Görev Tanımı : …………… ürünlerini telefonda tanıtan, randevu ve satış süreçlerini gerçekleştiren ve müşteri ilişki yönetimi yapan tüm bunların sonunda randevu ve satışı olumlu şekilde sonlandıran ve bunları raporlayan konusunda tam ve eksiksiz bilgiye sahip olan kişilere Tele Sales Uzmanı/Danışmanı denir.

 

……….  TeleSales Uzmanı;

 

………..  TeleSales Uzmanlarının / Danışmanlarının iş süreleri içerisinde eksiksiz olarak yerine getirmekle yükümlü olduğu görevler aşağıda yer almaktadır.

 

1)      Çalışma saatleri süresince verilen arama hedeflerinin gün içinde tam ve eksiksiz olarak tamamlanması.

2)      Ürünler hakkında bilgilendirme yaparken yanlış veya eksik bilgi vermemeye özen göstermek.

3)      ……….. ürünlerini tanıtırken kesinlikle rakip ürünler veya rakip firma temsilcileri hakkında kötüleme ya da etik olmayan davranışlar içinde bulunmamak.

4)      Müşteriler ile gerçekleştirilen diyaloglarda erkeklere bay/bey, kadınlara ise bayan/hanım diye hitap edilmesi gerekmektedir. Müşterilere karşı olumsuz etki yaratabilecek davranışlardan kaçınılmalıdır.

5)      Satışa yönelik ürünlerin satışın verimliliği konusunda olumsuz etki yaratabilecek bir durumun direkt olarak ilgili Yöneticiye bildirilmesi gerekmektedir.

6)      Gerçekleştirilen çalışmaların süresine göre Yöneticileri tarafından kendilerinden istenen raporları, belirlenen süreler sonunda doğru ve eksiksiz bir şekilde ulaştırılması gerekmektedir.

7)      Telefonda ve/veya diğer alanlarda meydana gelen rakip firma faaliyetlerine yönelik olarak anında Yöneticisine bilgi verilmesi, raporlanması gerekmektedir.

8)      Çalışma saatleri sabah ……….. ve Akşam ……….. olmak üzere toplam ……….. saattir.

9)      Aşağıda belirtilen diğer şartlara uygun şekilde davranmak.

 

Kılık, Kıyafet Prosedürleri

 

……….. TeleSales Uzmanı olarak çalışacak olan personellerimiz ……….. tarafından belirlenen kıyafetleri kullanmak zorundadır.

 

……….. tarafından uygun bulunan kıyafetler aşağıda belirtilmektedir.

 

  • Kullanılacaksa Gömlek (Açık renkli ve desensiz. Beyaz, Gri, Mavi ve tonları)
  • Kullanılacaksa Pantolon (Kumaş olması şarttır. Siyah, Gri)
  • Kullanılacaksa Kravat ve Ceket (Siyah, Gri, Mavi ve tonları)
  • Tüm erkek personelin sakal traşı günlük olarak yapılmalıdır.
  • Bayan personelin makyajları aşırıya kaçmayacak şekilde yapılmış olmalıdır.
  • Bayan personellerin kıyafetleri dekolte ve transparan olmamalıdır.
  • Kıyafetler her zaman temiz ve ütülü olmalıdır.

 

 Çalışma Saatleri, Öğle Yemeği ve Molalar

Merkez Ofis bünyesinde çalışacak olan TeleSatış Uzmanlarının çalışma saatleri ……….. şeklindedir. ………..Yönetimi tarafından ……….. izin günü olarak belirlenmiştir, herhangi bir değişiklik durumu saklıdır, haftasonu çalışma durumuna ihtiyaç duyulursa ve/veya eğitim,toplantı v.b. gibi durumlar söz konusu olursa yönetim tarafından tüm personele ayrıca bildirilecektir. Çalışma süresi boyunca gün içerisinde kullanılabilecek olan öğle yemeği ve mola süreleri ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır.

 

Öğle yemeği; ……….. yada ……….. ( Toplam (1) bir saattir.)

 

Kahve ve çay molaları sabah ……….., öğleden sonra da ……….. defa olmak üzere günde ……….. defadır. Mola süreleri ……….. dakika ile sınırlıdır.

 

Genel Şartlar

 

1)      Belirtilen iş saatleri ve molalar dışında TeleSales Uzmanları sigara, çay, kahve veya benzeri tüketim maddelerini kullanamazlar.

2)      İş yoğunluğu nedeniyle meydana gelebilecek öğle yemeği saatlerindeki değişikliklerin bir üst yöneticiye bildirilmesi gerekmektedir.

3)      Sigara ve diğer molalar içinde bir üst yöneticiye mola kullanımı önceden haber verilmelidir.

4)      Full time olarak çalışan TeleSales Uzmanları izin günü olarak Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe veya Cuma günlerinden herhangi bir günü ihtiyaç durumunda kullanabilir. Tercih edilen izin günü hafta sonu çalışılıyorsa Cumartesi günü ile değiştirilerek de kullanılabilir. Değişiklikler ilgili Yöneticiye iletilmelidir.

5)      Çalışma süresi içerisinde gerçekleştirilecek olan tüm eğitimlere TeleSales Uzmanlarının katılımı mecburi olup önceden ilgili Yönetici tarafından bilgilendirilecektir.

6)      TeleSales Uzmanlarının yukarıda belirtilen maddelerin dışında kendi görev ve yetkilerinin haricindeki işlerde İlgili Müdürü’nün izni olmadan görev alması yasaktır.

 

Tarih

…./…/201..

 

TeleSales Yönetmeni :

 

Takım Lideri :

 

TeleSales Uzmanı : 

 

=============================================================================

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

4 Yorum

Yorum Yaz