Kişisel Gelişim Satış Stratejileri

Koçluk Eğitimi

Koçluk Eğitimi- Ümit Ünker
Yazar: Ümit ÜNKER

Koçluk, her türlü örgütte,şirketlerde, kurumlarda, ailede ve kişiler arasındaki iletişimde kullanılan yöntemler bütünüdür. insanları daha iyi bir hayata kavuşturmayı hedef alan ve istediklerini elde edebilmeleri için onlara yardımcı olan yön veren, yönlendiren bir bilim ve elbette insan yönetimi sanatıdır. Koçluk değişim demektir, akılcıl stratejiler demektir, hedef koymak demektir, gerçekleştirmek ve değişimler yaratmak demektir. Profesyonel koç bu noktada kilit rol oynar. Koçluk, kişinin şuanda bulunduğu durum ile gelecekte olmak istediği kişi arasındaki boşluğu doğru hedefler koyarak kapatmasını, kişinin hedeflerine ulaşmasını sağlar. Koçluk şimdiyi anlama ve geleceği tasarlamadır.

Ferhan Efeçınar, Kuantum koçluk programı adlı kitabında koçluğu şu şekilde tanımlamaktadır, “Profesyonel koçluk, bireyler ve organizasyonların performanslarını arttırarak iş ve özel yaşamlarında sıra dışı sonuçlar elde etmelerini sağlayan sürekli bir mesleki ilişkidir.”

Profesyonel Koçluk, gelecekte mutlu olmak için şimdiden koyulan her tuğlada yanınızda olan, danışanını kendini mutlu hissetmesi için motive eden, kişinin olumlu farklar yaratmasını sağlayan, kişisel zenginliğini ve potansiyelini ortaya çıkarmasını sağlayan bir yol gösterici arkadaştır.

Satış Koçluğu ise, kurumun ve/veya kişinin Satış sürecinde nasıl ilerlemesi gerektiğini, stratejik olarak neler yapması gerektiğini, kişisel ve/veya kurumsal hedeflerin saptanmasında ve hedef gerçekleştirmesinde atılacak tüm adımların planlanmasında destek veren danışılan kişidir.

Bir Satış Koçu kişi yada Kurum için danışanına temel olarak aşağıdaki konularda yön gösterir,

1-Potansiyelin Farkına varılmasını sağlama
2-Müşteri davranışlarını analiz etme ve Müşterileri tanıma
3-Hangi tip Müşterilere Nasıl Satış yapılacağını öğrenme
4-Bilinçaltı Satış Teknikleri ve Pazarlama Stratejileri
5-Satış Teknikleri ve Satış Stratejisi belirleme
8-Hedefe Ulaşma Taktikleri
9-Satış Ekibi Yönetimi

Tüm bu konular planlanmış ve profesyonel olarak yönetilen bir süreci kapsar. Sonrasında kesin sonuç, ulaşılmak istenen hedefin gerçekleşmesi olacaktır. Hatta daha fazlası…

 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz