Satış Stratejileri

İSOAT Tekniği Nedir?

isoat tekniği- ümit ünker
Yazar: Ümit ÜNKER

1960 Yılında ders çalışma alanında araştırmalar yapan Robinson, etkili ve kalıcı hafızaya atarak öğrenme tekniğini geliştirmiştir. Çalışma verimini en üst seviyeye çıkaran bu tekniğin adı İSOAT’tır. Teknik Türkçe’de her bir başlığın baş harfini alarak kısaltılmıştır.

İSOAT : İzle – Sor – Oku – Anlat – Tekrarla

Bu yöntem kitaptan okuyarak öğrenmeyi kolaylaştıran ve sınav başarısını arttıran bir yöntem olmakla birlikte, hayatın birçok alanında kullanılabilir. Özellikle önemli sınavlara çalışırken, önemli bir iş sunuma hazırlanırken v.b.

İZLE Yöntemi

Göz fotoğraf çekme yöntemini kullanır. Gördüklerimiz, anlayıp karşı tarafa sözle birşeyi aktarmaya çalıştığımız konudan çok daha fazlasını yakalar. Bu nedenle, konu hakkında ilk olarak genel bir bakış açısı oluşturmak adına bu yöntem kullanılır. Beynimiz boşlukları tamamlama özelliğine sahiptir. Bu yöntemde herhangi birşey anlamaya yada uzun uzun metne bakmaya gerek yoktur. Yalnızca 3 – 4 dakika metne bakılır, başlıklara, koyu yazılmış yerlere, dikkat edilir. Bu yöntem konunun ana fikrini ve önemli noktalarını belirlemenizi sağlayacaktır.

SOR Yöntemi

Bu yöntem sizin çalışacağınız konu hakkında nereye varacağınızı netleştirir. Metni okumadan önce hangi hedeflere ulaşacağınızı, hangi sorulara cevap bulacağınızı önceden belirlemenize imkan sağlar. Bu nedenle bir önceki aşama olan İZLE aşaması çok önemlidir. Bu aşamada çalışılacak konu dikkatli bir şekilde incelenerek konu hakkındaki soru türlerini ve kaynaklardaki konu ile ilgili bütün soru tiplerini görmüş olacaksınız. Bu soruları bir kağıda yazmanız faydalı olacaktır.

OKU Yöntemi

Bu aşamada metinde daha önce çıkarmış olduğunuz sorulara cevap bulmak amacıyla okuma yapın. Okumanızı yaparken metin üzerinde işaretlemeler yapılmalı, daha önce çıkardığınız soruların cevapları aranmalıdır.

ANLAT Yöntemi

Bu aşamada çalıştığınız konuları kendi kendinize anlatmanız gerekmektedir. Bu anlatmayı sesli olarak yapmanız daha faydalı olacaktır.

Bu tekniklerde yüksek sesle tekrar etmenizin size 3 yararı olur.

• Zihninizin dağılmasını önler. Sessiz tekrarlarda zihin daha kolay hayallere dalabilir, farklı şeyler düşünebilir.
• Dikkati yüksek seviyede tutar.
• Kelimelerin sesli telaffuzu onların hafızaya yerleşmesini ve hatırlanmasını kolaylaştırır.

TEKRARLA Yöntemi

Bu aşamada en güzel taktik konu hakkında test, kitap, soru bankası v.b. çözerek sağlıklı ve tam bir öğrenme gerçekleştirmiş olursunuz.

 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

2 Yorum

Yorum Yaz