Kişisel Gelişim Satış Stratejileri

Kendine İnanmak

kendine inanmak, kişisel gelişim- Ümit Ünker
Yazar: Ümit ÜNKER

Ne kadar kendinize inanıyorsunuz ?

İnsan olağan üstü yaratılışına ve yapısına karşın oldukça olağan bir yaşam sürmekte. Aslında bu kendimizi keşfedemememizden kaynaklanıyor. Kaçımız kendi dünyamızda yolculuğa çıktık ? ve kaçımız sorunlarımızdan kaçmayı bırakıp kendimizi bulmaya zaman ayırdık ? Çoğumuz öylesine içine kapalı ve mutsuz yaşıyoruzki bu hayatta. Kendi gücümüzün sınırlarını keşfedemeden ”Öğretilmiş Çaresizlik” ile yaşamaya çabalıyoruz.

Nasıl tanırız kendimizi ? Kendimizi tanıyıp nasıl inanırız kendimize ? İnsan inanmadığı şeyi satamaz deriz hep ve ardından da önce kendimizi satmalıyız, imajımızla, duruşumuzla, diksiyonumuzla, kokumuzla deriz. Peki kendimize inanmazsak, inanmadığımız kendimizi nasıl satarız ? Nasıl karşı tarafa prazante ederiz kendimizi, yaptıklarımızı ? Ne kadar çok soru var değil mi ? Aslında cevabı bir tane. Sadece durup düşünmemiz yeterli.

Sanal alemde öylesine kendimize güveniyoruz ki, Facebook, Twitter hepimiz Genel Müdürüz, hepimiz yöneticiyiz ve her konu hakkında sonsuz bilgiye sahibiz ve öz güvenimiz son derece yüksek. Peki nerede ”gerçek hayatta” tüm bu özelliklerimiz ? İnsanlar iletişim kurmaya başladıklarında ilk adımın hep karşıdan gelmesini isterler o ilk adım atılmadığında da maalesef bir türlü iletişim başlamaz. Göz teması kurmayı unuttuk, oysa en kolay yapılması gereken bu basit eylem bize artık zor gelmeye başladı çünkü; insanlar sanallaşmaya başladı. Bu sanallaşma kendimize inanmayı çoğu kişiler için olumsuz şekilde etkiledi. Aslında sanal alemde kendimizi sınayabileceğimiz, özgüvenimizi arttırabileceğimiz bir çok imkan varken…

Peki kendimize inanmak için Ne yapmalıyız ?

– İmkansız olduğunu düşünüdüğümüz bir işi başarmak, onun mümkün olabileceğine inanmanızla başlar.
– İnançlarımız beynimizin yöneticileridir, neye inanırsak o oluruz. Korkak olduğunuzu mu düşünüyorsunuz ? O zaman Korkaksınız.
– Kendimize olan inancımız, yakınlarımıza olan inancımız ve başkalarının bize olan inancı bizim hayatımızı şekillendirir. Ancak burada anahtar yine kendimiziz. Bu üçlü güçlü zincirde en önemli halka BİZİZ… Biz kendimize inanmazsak, yakınlarımız bize inanmaz, yakınlarımız bize inanmazsa, başkaları bize inanmaz ve inanmadığınız biriyle iş yapmayız…
– Beyninizi ve gerçekten beyninizin nasıl çalıştığını iyi bilmelisiniz. Hiç beyninizin nasıl çalıştığını düşündünüz mü ? Ya da nasıl çalıştığını merak edip araştırdınız mı ? Yoksa onun hiç farkında bile değil misiniz ? Birşeyi yapabileceğinize inanmak veya yapamayacağınıza inanmak! Beyniniz siz neye inanırsanız onu size yaşatır. Garip değil, çünkü, işi bu ve farkına vardıktan sonra algıda seçicilikle göreceksiniz ki, her seferinde haklı çıkacaksınız. Yapamayacağınıza inanırsanız inanın yapamayacaksınız…
– Kendimize özgü güven duygusunun temelinde ‘yüzde yüz kendimize inanmak’ yatar. Kendine inanan, kendine güvenir. Güven çevrenizi etkiler, çevrenizde sizi.

Sonuç olarak; özgüven ve kendimizi tetikleme olumlu davranış eylemini yaratır. Kendi kendinizi ateşleyen biri olduğunuzda, hiçbir şeyin sizi durduramayacağına inanırsınız. Kendimizi olumlu telkin ile tetiklediğimizde, amaçlarımıza ulaşmak için tüm çabamızı harcamamız gerektiğine inanırız. Kendimize inanmak ve bir işi yapabileceğimizi düşünmek bize içten dışa güç sağlarken aynı zamanda o işe karşı bir bağlılık yaratır ve bağlılık kendimizi tamamen adama, konsantrasyon ve kesin kararlılık gerektirir. Kişi kendini, güçlü yönlerini ve zayıflıklarını tanımalıdır. İnsanlarla iletişimi bilmeli ve gerçek dünyada yerini edinmelidir. Mutlulu’ğun asıl sırrı farkında olmaktır. Mutlu insan kendini tanıyandır.

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz