Satış Stratejileri

4 Adımda Satışlarınızı Nasıl Arttırırsınız?

Yazar: Ümit ÜNKER

4 ADIMDA SATIŞLARINIZI NASIL ARTTIRIRSINIZ?

Bir satış sürecinin en temel 4 yapı taşı,

  • Kişiselleşme,
  • Stratejik Planlama ve Yönetim,
  • Satışa Duygusal Hazırlık,
  • Sürdürülebilirliktir.

Kişiselleşmek, varlığının farkına varıp, neler yapabileceğinin ayırdında olmaktır. Kişilik kazanmak, yapabileceklerini bilmek, yapamayacaklarının çizgilerini çizebilmektir. Bir anlamda değer yaratan kişisel bir Marka olabilmektir. Markanız yani siz çok önemlisiniz bu nedenle müşteri karşısındaki ilk etkiniz oldukça önemli ve karşı tarafta bırakılan bu ilk etki %80 oranında bilinçaltına yerleşir. Yani, müşterinin karşısına ilk olarak nasıl çıkarsanız %80 etkiyi o şekilde bırakırsınız. Bu nedenle giyim tarzınız, kokunuz, saç şekliniz, diksiyonunuz ve tavrınız bir satış sürecinin en etkili belirleyicilerindendir.

Unutmayın! İnsanlar sevdikleri ve beğendikleri insanlardan bir şeyler satın alırlar.

Stratejik Planlama, planlama satış sürecinin özüdür. Stratejik olarak tüm müşteri ziyaretlerinizi, hedeflerinizi ve hedeflerinize ulaşmak için izleyeceğinizi yolu belirlemezseniz günün sonunda başarı elde etmeniz neredeyse imkansızdır. Bundan dolayı kendinize ait bir planlama stratejisi hazırlamanız bu planlama çerçevesinde rakiplerinizin sizden farklı yaptığı müşteri kazanımlarını siz daha farklı nasıl yaparak kendi lehinize kullanabileceğinizi belirlemelisiniz. Bunun için aktif şekilde saha da olmanız ve müşterilerin nabzı tutmanız gerekir. Unutmayın! İyi bir satıcı çok konuşan değil, çok dinleyendir.

Strateji

Satışa Duygusal hazırlığınızı yapmalı ve tüm satış süreçlerini müşteri karşısına çıkmadan zihninizde canlandırarak kurgulamalısınız. İyi hazırlanmış bir satışçının satışı kapatamaması beklenemez.

Sürdürülebilir ilişkiler kurmanız mevcut müşterinizin hem daha fazla ürün ya da hizmeti sizden almasına hem de uzun süreli sizinle çalışmasına neden olur. Bu nedenle buradaki en kritik nokta müşterinizle aranızda duygusal bir bağ yaratmanız olacaktır. Sizin samimi, içten ve kendisine gerçekten yardımcı olduğunu/olacağını düşünen bir müşteri uzun süre sizi bırakmayacaktır. Bu da istikrarlı şekilde ilerlemenizi ve mevcut müşterinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.

İşte bu 4 önemli adımı uygularsanız satışlarınızın olumlu şekilde arttığını göreceksiniz.

4 Adimda Satis Kitabi

D&R'DA %25 İNDİRİMLE HEMEN SATIN AL!

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz