Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!

Satış Sonrası Hizmetin Faydaları Nelerdir?

BAŞARILI BİR STRATEJİ YÜRÜTMENİN SIRLARI
20 Mart 2018
Suya Atılan Kurbağa Teorisi
20 Mart 2018

Satış Sonrası Hizmetin Faydaları Nelerdir?

Satış; bir ürünün,  hizmetin,  fikrin ya da faydanın, en uygun yerde, en uygun zamanda, en uygun kişiye, en uygun yöntemle, taraflar adına uygun bir bedel karşılığında el değiştirmesi faaliyetidir.
Yeni bir satışın nitelikleri nelerdir?
•  Yeni bir ürünü veya hizmeti iyi sunmak,

• Rakibin yerine sizin ürün ve hizmetinizi kabul ettirmek,

• Mevcut müşteriyi daha fazla almaya ikna etmek,

• Müşteri memnuniyetini dolayısıyla müşteri sadakatini sağlayabilmek.

Satış Sonrası Hizmet Nedir?

Satış sonrası hizmet, bir ürünü satın alanla, ürünü pazarlayan firma arasındaki ilişkinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla yapılan çalışmaların tümüdür.

Satış sonrası hizmet kavramı önceleri ürünün garantisi ve yedek parçasının bulunabilirliği olarak kabul edilirken, pazarda pay kapma yarışının sonucu olarak satış sonrası hizmet kavramı genişleyerek, satıcı firma ile müşteri arasındaki ilişkinin sürekliliği olarak algılanmaya başlanmıştır.

 UNUTMAYIN! 

 Ancak iyi ilişkiler sürdürülebilir!

Müşteri Ne Bekler?

• Müşteriler, öncelikle, satın aldıkları ürünü sorunsuz kullanmak istemektedirler.

• Müşterilerin en çok önem verdikleri ikinci bir konu ise, ürünle ilgili bir şikayetleri olduğunda, en kısa sürede, hiç değilse şikayetlerini aktarabilecekleri bir ilgili bulabilmektedir.

Satış Sonrası Hizmet Vermenin Avantajları Nelerdir?

Satış sonrası hizmetler sadece müşteri gözünde ürün veya hizmetin tercih edilmesi konusunda bir rekabet avantajı fonksiyonu olarak işlev göstermiyor ayrıca şirketler için kar fonksiyonu olarak da işlev sağlıyor.

AMR Research’ün çalışmalarına göre; işletmeler satış sonrası hizmetlerden ortalama olarak gelirlerinin %24’ ünü elde ederken, brüt karın yüzde 45’ini bu alandan sağlıyorlar.

Aberdeen Group’un yaptığı bir başka araştırma ise bu verilerin büyüklüğünü daha net görmemizi sağlıyor. Araştırmaya göre, ABD’li şirketler, satış sonrasında ortaya çıkan hizmetlerden müthiş gelir elde ediyorlar.

Bir başka deyişle, Amerikalı tüketiciler, sahip oldukları ürün ve hizmetlerden yararlanmaya devam etmek için yılda 1 trilyon dolara yakın harcama yapıyorlar.

Satış Sonrası Hizmetler için Strateji Planı Nedir?

Firmanın rekabete karşı aldığı önlemlerin toplamına ve bunların uygulanmasıyla ilgili izleyeceği yöntemlerin bütününe ‘‘stratejik planlama’’ denir.

• Rekabet stratejisi, firmanın yaptığı işi rakiplerinden nasıl daha iyi yapabileceğini açıklar.

• Firma rakiplerinden farklı olduğunda başarılı bir performans sergiler. Bunun için  rakiplerin uygulamadığı yöntemleri içeren stratejilere yönelmek ve kolaylıkla taklit edilemeyecek yetkinlikler geliştirmek gerekir.

• Rakiplere üstünlük sağlamak ve fark yaratmak için uygulanacak strateji firmanın kaynaklarıyla, çevresel koşullarıyla ve temel hedefleriyle uyumlu olmalıdır.

• Strateji Formülasyonu çıkarılmalı,firmanın nerede olduğunu, nereye gitmek istediğini ve gitmek istediği yere nasıl gideceğini ifade etmelidir. Durum analizi yapıldıktan sonra buna uyumlu olarak hedefler tespit edilmelidir. Tespit edilen hedeflerin sonucunda da durum tespiti ile paralel olarak bir stratejik plan ortaya çıkarılmalıdır. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!