Satış

SATIŞTA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Yazar: Ümit ÜNKER

Satis ve Surdurulebilirlik

Sürdürülebilirlik

Bir satış sürecinde önemli olan sürdürülebilir satış yaratmaktır.

Sürdürülebilir satış…

Ne demektir sürdürülebilirlik?

Bir müşterinin aynı ya da farklı ürün ve/veya hizmeti aynı hizmet sağlayıcı ve/veya üreticiden sürekli olarak almasıdır.

Peki, nasıl yapılır?

İnsanlar satın alma süreçlerini beynin kar ya da zarar / olumlu ya da olumsuz şekilde yönlenmesi ile yaparlar. Eğer bir satın alma süreci zarar veya olumsuz şekilde beyinde kodlanırsa satış gerçekleşmez, hatta ikinci defa bu ürün ya da hizmeti satın alma olasılığı çok düşecektir.

Bu nedenle müşteri ile

– Duygusal bağ kurabilmeli

– Doğru ihtiyaç analizi yapmalı ve ihtiyacına yönelik çözüm üretmeli

– İhtiyacını belirledikten sonra ek fayda sağlayacak ikincil satış stratejisini kurgulamalı

– Bu ürün ya da hizmeti almasının ona sağlayacak faydasını, almamasının ise belirli süre sonrasında ne gibi olumsuz bir durum yaratabileceğini anlatmak gerekir.

Mesela; Şuan da kullandığınız ürünün enerji tüketimi 5 birim, bu nedenle yılda toplam 60 birimlik bir tüketiminiz oluyor bu da size yıl bazında 100 birimlik bir fatura çıkarıyor. Ancak, bizim bu ürünümüzü almanız hem ay içinde ki tüketiminizde size 1, 5 birimlik bir tasarruf sağlatacak hem de yılda 30 birimlik bir kar elde etmenizi.

Müşteri satın almada her şeyden önce fiyat dengesini sorgular.

Yukarıdaki gibi bir yaklaşımda yeni alacağı ve diğerlerine göre daha pahalı olduğunu düşündüğü ürün “Bilanço” yöntemi kullanılarak sayılarla ve kar elde etme vurgusuyla sunuldu böylelikle elde edeceği kar ve fayda şuan katlanacağı acıdan çok daha fazla ve pek de bir efor sarf etmeden satışınızı  kapatabilirsiniz.

Siz olsanız satın almaz mıydınız?

– Müşterinizle onun acısını  (burada ki acıdan kasıt, kullandığı ürün ya da hizmet ile ilgili yaşadığı sıkıntı) paylaşmanız, onu anlamanız ve gerçekten ona yardımcı olmaya çalışmanız, sizi müşterinizin bir sonraki satın almasında tercih etmesini sağlayacaktır.

Bu da sürdürülebilir satışı yaratır…

 

Ümit ÜNKER

Satış Koçu ve Eğitmeni

Mail : [email protected]

Web : www.umitunker.com

 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.