Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!

Önce kendinizi satmalısınız…

SATIŞIN MİNİ EL KİTABI 1
18 Haziran 2017
YENİ NESİL 16 FARKLI SATIŞ EĞİTİMİ
19 Haziran 2017

Önce kendinizi satmalısınız…

sen olmayı seçtiğin kişisin - ümit ünker

İyi bir satışcı önce kendini satar…

Nedir kendini satmak ? Şirketlerin müşterilerine dokunduğu ilk kişi Satış ekipleridir. Satış uzmanları salt satış yapmamakta aynı zamanda kurumsal Markaların saha’da ki yüzü olma misyonunu da taşımaktadırlar. Dolayısı ile ”SEN NASILSAN, MARKA O’dur…” Düşünsenize, milyon dolarlık yatırım yapmış bir şirketin müşterisi ile ilk temasa geçen satış ekibinin sakal traşı olmamış, takım elbise giymemiş ve/veya uygun şekilde giyinmemiş, temiz kokmayan birinin olduğunu. Sizce Marka bu durumdan ne kadar etkilenir ? Ya yapmak istediğiniz SATIŞ ?

İlk etki, ilk intiba oldukça önemlidir ve karşı tarafta bırakılan ilk etki %80 oranında bilinç altına yerleşir. Yani, müşterinin karşısına ilk olarak nasıl çıkarsanız %80 etkiyi o şekilde bırakırsınız. %80 İYİ – %80 KÖTÜ

Geri kalan %20′lik alan zaten Markanın gücü ve bilinirliği, sizin yetkinliğiniz ve konuşma üslubunuzla tamamlanır. Dolayısı ile, giyim tarzınız, saç şekliniz, kokunuz, diksiyonunuz ve üslubunuz bir satış sürecinin en etkili belirleyicilerindendir.

İlk intibayı %100 olumlu şekilde tamamladığınızda, geriye presentation kalıyor ki burada da satış tekniklerini uyguladığınızda (Daha önceki yazılarımda Satış Tekniklerini anlatmıştım bkz. ”İyi Satıcı Olma Rehberi” ) bir görüşmeden başarısız çıkmanız söz konusu dahi olmayacaktır. İyi bir satışcı önce kendini satar.

pareto etkisi - ümit ünker

İnsanlar Sevdikleri şeylere güvenirler, güvendikleri şeyleri satın alırlar… Şirketiniz hakkında detaylı bilgiye sahip olursanız ve sattığınız ürün/hizmet’e tam anlamı ile hakim olursanız ve ilk intibanız olumlu olursa size yanlızca %20 performans sergilemek kalır.

Unutmayın! Nedenlerin %20’si, Sonuçların %80’ine yol açar. (Pareto İlkesi)

3 Comments

  1. Zekiye Akbulut dedi ki:

    Peki telefonla görüsüp işlerini bağlıyorsan ne olacak?

  2. Kübra Coşar dedi ki:

    Herşeye bir cevabınız var Ümit Bey.
    Ne mutlu 🙂
    İstifade ettik, teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!