Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!

Negatif İçseller

BAŞARI ÖYKÜSÜ
8 Haziran 2017
Mutlu İnsan Akademisi- Ümit Ünker
Kişiselleş(mek)
11 Haziran 2017

Negatif İçseller

Negatif İçseller, kendi içimizde kendimizi dinlediğimiz olumsuz düşüncelerimizdir. Negatif düşünce tarzı olaylara bütünleşik bakamama, bardağın dolu tarafını görememe halidir. Peki ne yapmalıyız ?

Pozitif içseller oluşturmalıyız. Pozitif düşünce yöntemi sizi Mutlu etmesinin yanında olaylara bütünleşik bakarak daha net ayrıntıları görmenizi sağlar. Mutlu olmak sizin elinizde… Çoğu kişi bu cümleyi duyunca şunları düşünme potansiyeline sahiptir ” Bu lanet işte çalışta gel sen Mutlu ol…” pek az kişi ise şu şekilde düşünmektedir Mutlu olmak için bir çok nedenim var, bir işimin olmasıda bunlardan bir tanesi.”

Yeni bir işe başladığınız günü düşünün, hatta bir gün öncesini ne kadar heyecanlı ve Mutlu olduğunuzu hatırladınız mı ? O ilk pazartesi’ni düşünün, ilk iş gününüzü harika bir hafta ve harika bir gündü öyle değil mi ?

Ya şimdi ?

”Pazartesi sendromu, off yine pazartesi, şu pazartesi de bir geçse…” düşünceleri başladı ve pazartesi artık sizin için dayanılmaz ve sevilmeyen bir gün oldu.

Peki ne değişti ?

Pazartesi yine aynı pazartesi, o ilk işinize başladığınız pazartesi hiç değişmedi aynı salı gibi, çarşamba, perşembe, cuma gibi değişen tamamen sizin bakış açınız ve düşünce yapınız.

Daha bir çok konu üzerine olumlu düşünce yapısı tekniklerinden bahsedebiliriz. Örneğin; vücut sağlığınız, sağlıklı bir bedene sahip olmanız düşünce yapınızda da olumlu değişimler yaratır. Kendinizi daha mutlu hissetmenizi ve daha canlı tutum ve davranış geliştirmenizi sağlar. Ancak kilonuz normalin çok üstündeyse topluluk önünde var olmayı dahi istemezsiniz. Bırakın mutlu olmayı, kendinize olan öz güveninizi dahi kaybetmeye başlarsınız.

Negatif içseller sizi başarısızlığa, atalet duygusuna kapılmaya, mutsuzluğa ve sonunda depresyona kadar götürür. Daha olumlu düşünerek, daha Mutlu olmak varken, kendimize haksızlık edip neden Mutsuz olmayı seçiyoruz ?

Mutlu olmak mı ? Mutsuz olmak mı ? Pozitif içseller geliştirmek mi ? Negatif içseller geliştirmek mi ?

Seçin seçim sizin ?

 

2 Comments

  1. Gökçe Kolan dedi ki:

    Her yazınızda ayrı bir farkındalık oluşturuyorsunuz ve bir sonra ki makalede acaba ne öğreneceğim hissi kaplıyor insanı. Kaleminize, yüreğinize sağlık.

  2. Cem DUYGULU dedi ki:

    Kaleminize, yüreğinize sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!