Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!

Müşterim Beni Anlamıyor

Kurumsal TeleSales Uzmanlarının Çalışma Prensipleri
20 Mart 2018
SAT(mak) için önce Müşteri olmak gerekir.
20 Mart 2018

Müşterim Beni Anlamıyor

Zaman içinde eğitim verdiğim bir çok kurum veya kuruluşta ve seminerlerim de en çok duyduğum şey ”Müşteri bizi anlamıyor…” kelimesidir. Müşteri bizi neden anlamaz? Ya da biz neden müşterinin bizi anlamadığını düşünürüz? Müşteri gerçekten bizi anlamıyorsa suç onda mıdır? Yoksa kendimizi anlatamadığımızdan dolayı biz mi suçluyuz?

Satış; Sosyal ve psikolojik bir bilimdir aslında. Hem dışa dönük biri olmalı, hem insan davranışlarını ve tiplerini iyi bilmeli, analiz edebilmeli ve kime nasıl davranılması gerektiğini iyi bilmemiz gerekmektedir. Eğer müşterilerimizin bizi anlamadığını düşünüyorsak, anlaşılmama nedenlerimizi gözden geçirmek en doğrusu.

  1. Müşteri bizden ne istiyor?
  2. İstediği şeyi kendisine sunuyor muyuz? Yoksa talebinin dışında konularla mı yaklaşıyoruz kendisine?
  3. Müşterinin dili nedir? Burada konuştuğunuz ortak dilden bahsediyorum yani istekleri…
  4. Müşterinin deneyimleri nedir? Daha önce olumlu yada olumsuz yaşadığı bir deneyimi olmuş mu?

Bu sorulara cevap vermemiz bizim müşteri ile olan diyaloğumuzu +1 yönde olumlu şekilde etkileyecektir. Unutmayın! Hayatınızın her anında sizde bir müşterisiniz. Alışveriş yaparken, elbise alırken, telefon satın alırken v.b.

Müşterinizin vakti en az sizin vaktiniz kadar değerli, gün herkes için 24 saat. Eğer müşteriniz ile anlık bağlar, duygusal etkileşimler kurmazsanız kolay unutulabilen ve anlaşılamayan kişi olursunuz.

İster bir Satış Elemanı, ister bir Proje Müdürü, isterseniz Genel Müdür olun ünvanınız ne olursa olsun, insan davranışını iyi analiz edemeyen ve isteklere doğru çözümler üretemeyen biri olursanız. Her zaman anlaşılmaz olursunuz.

Ve anlaşılmamak, size başarısızlık getirir. Müşteriniz sizinle duygusal bir bağ kuramaz ise, sattığınız ürün ve/veya hizmet anlaşılmaz ise, o satışı kapatmanız imkansızdır. Siz düşünün; anlamadığınız bir kitabı satın almak ister misiniz?

Bu nedenle 4 adımda kolay bir şekilde, müşterinizin neler istediğini bilin ve iyi analiz ederek isteklerine cevap verin. Önce, istediğini verin sonra yan ürünler yada hizmetlerle satışlarınızı daha da arttırın. Göreceksiniz, sizi anlayan ve sizinle bir bağ kuran müşteriniz sürdürülebilir bir ilişki çerçevesinde uzun yıllar sizinle çalışacaktır.

80/20 Pareto kuralını unutmayın: “Ulaşılan sonuçların yüzde sekseni, ortaya koyduğumuz çabanın yüzde yirmisinden kaynaklanır”. 

UZMAN TV’de 16 ayrı konuda verdiğim Satış Eğitimlerimden biri olan Müşteri Tipleri Eğitimimi aşağıda ki video’dan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!