Makaleler Satış

SATIŞ YAPMAK İŞİN EN BASİT TARAFI

Satış Yapmak- ümit ünker
Yazar: Ümit ÜNKER

İşimiz insanla bu nedenle Satış bir ikna ve ilişki yönetimidir. Satış ikna`dır çünkü insanlar ikna oldukları şeyleri bilinçli olarak satın alırlar. Satış ilişki yönetimidir çünkü insanlar kendileri ile yakından ve samimi şekilde ilgilenen kişilerden satın almak isterler. Bu nedenledir ki her aşamada da Satış sürdürülebilir ilişki yönetimi ve Satış sonrası hizmet/ilişki yönetimi süreçleriyle var olur.

Satış bir ürün ya da hizmet satıldığı anda bitmez aksine başlar… Yani bir müşteri ürün ve/veya hizmet satın aldıktan sonra satış başlar. Çünkü satış sonrası memnuniyet mevcut müşterinin bir kez daha sizden satın almasına neden olur.

1950`lerden bu yana insanların satın alma davranışlarının yanında onları satın almaya yönlendiren tetikleyiciler nelerdir diye araştırılıyor yani ışık nasıl yanar değilde ışığın yanması için hangi anahtara basmak gerekli diye araştırılıyor. Bilimsel araştırmalar sonucu insanların satın alma süreçlerindeki kararlarını neler etkiliyor bunlar analiz ediliyor ve bunlara göre pazarlama ve satış stratejileri gelişririliyor bu alana NeoMarketing deniliyor.

Bu nedenledir ki Satış yapmak işin en basit tarafı, zor olan insanların niçin satın aldığını iyi analiz etmek ve karşılığında gerekli taktikleri gerçekleştirmektir.

Tüm soru, görüş, öneri ve isteklerimiz için [email protected]‘a mail atın!

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz