Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!

KURUMSAL İLETİŞİMDE ETİK

Güven ve Özgüven Birbirinden Farklı Şeyler Mi?
24 Haziran 2017
SATIŞTA STRATEJİK PLANLAMA NASIL YAPILIR?
24 Haziran 2017

KURUMSAL İLETİŞİMDE ETİK

Bu çalışmada Kurumların iç ve dış müşterileri ile olan iletişim boyutlarını ve bu iletişim içinde etik normlara uyma veya uymama durumlarını, uyduklarında elde ettikleri kazançlar ile uymadıklarında kaybettikleri noktalar incelemeye çalışılmıştır.

Çalışmada genel olarak kurumların çalışma ahlakı, meslek ahlakı ve işletmecilik ahlakı kavramlarına yaklaşımları irdelenmiştir. İşletmelerin ahlak kavramına olan özenlerin temelinde itibarın yattığını görebiliriz. İtibarın yönetimi önemli ölçüde güven yaratmaktadır. Müşteriler etik davranışları ile duruşu olan kurumlardan satın almak isterler. Bu nedenle ahlaki değerleri gözetmek Kurumlar için son derece önemlidir.

Etik” (ethics) ise, ahlaktan daha farklı bir kavramdır. Türkçe’ye daha ziyade ahlak felsefesi ya da ahlak bilimi olarak çevrilmektedir (Ahlak felsefesi, insan yaşamındaki değerler, ilkeler ve yargıları inceleyen felsefe dalıdır). Etik, bir olgu olan ahlaktan farklı olarak, bu olgunun araştırılmasını ve böylece ahlaki açıdan insanlar için nelerin doğru ve nelerin yanlış olduğuna dair ilkelerin belirlenmesini irdeler.

Kant’ın Ödev ahlakında (Deontoloji) iş ahlakı söz konusu olduğunda sorulması gereken sorulardan biri de ‘’İş ahlakı işletmenin çıkarları için mi? Yoksa toplumun çıkarları için mi gereklidir?’’ sorusudur. İşletmenin çıkarlarına uygun olduğu için iş ahlakına uymak gerçekten ahlaki bir şey midir?

Bu sorulara anlamlı cevap verebilmek için deontoloji ve teleoloji kavramlarına bakmak gerekir. Kant’ın ahlakında esas olan mutluluk ya da fayda değil, mutluluğu hak etmek ve doğru olmaktır. Burada ahlaki olmak için başka koşulların yerine gelmesinin beklenmemesi gerektiğini vurgular Kant. Ahlaki davranış her koşulda ve durum ne olursa olsun ortaya konması gereken bir davranıştır.

Sonuçsalcılık (Teleoloji) ise deontolojik yaklaşımın karşısındaki ahlak teorisidir. Nasıl yaşanması gerektiğine dair ahlak teorileri iki farklı kavram içerir.

  • İyi ve kötünün ne olduğuna yönelik görüş.
  • Doğruluk

Sonuçsalcılık açısından bir kişi hangi değerleri benimserse benimsesin bu değerleri ilerletmek ve geliştirmek için çalışmalıdır.

Kurumsal İletişim açısından da bu iki yaklaşımı ahlak ve etik davranış şeklinde incelemeye çalışılmıştır. Günümüz dünyasında etik davranış şekilleri kurumların müşteri ileri ile olan iletişiminde olmazsa olmaz konularından biridir. Bu konuya önem gösteren kurumların kendi çalışanları ile dış çalışanları arasındaki ahlaki değerlere uyumu kontrol eden ’ ’Etik Kurul’’ ları bulunmaktadır.


Ümit ÜNKER
Yeni Yüzyıl Üniversitesi
İletişim Yönetimi Yüksek Lisansı
Satış Koçu ve Satış Eğitmeni
Stratejik İletişim Tasarımcısı

Diğer akademik çalışmalarımı incelemek isterseniz lütfen buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!