Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!

İYİ BİR SATIŞÇI KARAKTERİ YARATMA TEKNİKLERİ

2. KİTABIM DÖNME DOLAP TİYATRO OYUNU
25 Haziran 2017
Satışta Müşteri Tipleri ve İyi Satıcı Olma Rehberi
26 Haziran 2017

İYİ BİR SATIŞÇI KARAKTERİ YARATMA TEKNİKLERİ

Bu yöntem üç aşamadan oluşuyor:   

• Öncelikle iyi bir satışçının üstün amacı belirlenir, bu üstün amaca uygun özellikler parçalara ayrılır,  her parça içerisindeki amaçları belirlenir ve bu amaçlara uygun fiziksel eylemler tanımlanır.

 • Başarılı bir satışçı nasıl konuşur?
 • Nasıl yürür? Nasıl durur?
 • İletişim yöntemleri ve tarzı nasıldır?

• İkinci aşamada, amaçlar dizisini belirlemek için mantıklı bir fikirler ve imgeler dizisi oluşturulur ve satıcı yazmış olduğu bu metni kendi seçtiği sözcükleri kullanarak doğaçlar.

” Ne olursa satarım! Önemli olan satış tekniğini bilmek; benim için ürün fark etmez.”

Bu tip cevaplar karşı tarafı mutlu etmez. Kişilerin neyi satacakları konusunda mutlaka bir öngörüleri olmalıdır. Ürün ile satışçı arasında kurulacak bir ilişki bu…

• Sonuncu aşamada ise satıcı belirlenmiş fiziksel eylemler çizgisini satıcı   tarafından üretilen imgeler ve içsel monologlarla iç içe geçirir. Burada yaratılan karakteri doğaçlayarak canlandırmak gerekir.

 

2 Yöntem:

 1. Kişi daha önce belirlemiş olduğu rol modeli olan başarılı satışçıyı aynalar ve yarattığı ‘’İyi satıcı’’ karakterini drama ile doğaçlayarak oynar. Bir duyguyu oyunlaştırmak bilginin kalıcı hafızaya yerleşmesini sağlar bu da ömür boyu öğrenmeyi tetikler ve iyi aynalanmış karakter özellikleri ile başarılı kişin olumlu yönleri modellenir.
 1. Aşağıdaki gibi bir T Matrisi yazılır ve daha sonra buradaki her alan doğaçlayarak uygulanır. Bu ikincil yöntem alanları belli olduğu için daha etkilidir.

Karakter Yaratma Matrisi

 

Ümit ÜNKER

Satış Koçu & Eğitmen 

2 Comments

 1. Kenan dedi ki:

  Evet cok dogru. Satici satdigi urunu kndisi sevmelidir. Bu urunu tarif ederken onun samimiyyetini saglar ve musteri de bunu elbette hiss eder.

 2. selma yüksel dedi ki:

  Faydasını bilmediğin ve inanmadığın hicbir ürünü satamazsın.çünkü inanmak/güvenmek beden diline yansır.beden dili ise yalan soylemez ve alıcıya bunu alma sinyali verir.önemli olan tek başına satış tekniklerini bilmek değil bu teknikleri besleyecek diğer vitamin kaynaklarina da hakim olmak gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!