Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!

İşletme’yi işletmek. Benim PARAM, benim ŞİRKETİM

DOĞRU Kime göre? Neye göre?
3 Haziran 2017
TEDİ Stratejik Satış ve Gelişim Eğitimleri
5 Haziran 2017

İşletme’yi işletmek. Benim PARAM, benim ŞİRKETİM

benim Param Benim Şirketim- Ümit Ünker

Bir işletmenin belirli bir süre sonra Patron şirketi olmaktan çıkıp kurumsallaşması geleceği için son derece önemlidir. Neden? çünkü işletme Tüzel bir kişiliktir, evet girişimcinin kişilik özellikleri ile karakteri ile kurulur bir şirket ve yaşamını onun karakteri ile devam ettirir. Ancak BENCİL yerine SENCİL olamazsa asla tek düzelikten kurtulamaz. Günümüz iş dünyasında Kurumsal firmaların dışında, patron şirketi diye tabir edilen KOBİ yada benzeri o kadar çok firma varki ve bu firmalarda çalışan binlerce kişi mutsuz. Nedeni ise, şirket sahibi olan kişinin ” Benim PARAM, benim ŞİRKETİM” demesi.

Eğer kurumsallaşmak istiyorsanız SİZ ve ŞİRKETİNİZ olmalı. Ama siz herşeyin sahibi olarak kendinizi görürseniz, çalışanlarınızın bir aidiyet duygusu olmaz. Çalışanlarınız olmazsa, siz ve sizin şirketiniz ne ifade eder? İnsan yönetimi, en az şirket yönetimi kadar önemlidir. Ekip arkadaşlarınızla doğru bir HR süreci yürütmeniz gerekir aksi takdirde turnover oranı artar, eğer şirketinizde işten ayrılmalar çoğaldıysa ve kriz yönetimi yapamıyor durumdaysanız kırmızı alarm çalmaya başlamış demektir.

Firmanız sürekli işçi değiştiren bir firmamı olmalı? En çok çalışılmak istenilen firmamı olmalı? Bunun kararını iyi vermek durumundasınız. Tüm yazılar hep çalışanlara yöneliktir, şöyle yap böyle yap. Şu olmalı, bu olmalı denilmektedir. Ama patronlara yönelik herhangi bir yazı bulunmamakta yada yazan mualif olarak adlandırılmaktadır. Burada herhangi birini eleştirmek için yazmıyorum. Sizce insanların yüzde kaçı başarılı,mutlu ve halinden memnundur?

Yapılan araştırmalar gösteriyorki iş hayatında çalıştığı yerden mutlu olanlar sadece %49’luk bir kesim, yani iş hayatının yarısından çoğu Mutsuz.

Bunun en önemli nedeni, yeterli olmayan hatta bazı firmalarda hiç olmayan insan kaynakları yönetimi. Başarıyı ödüllendirme teşvik etme, performansı değerlendirme, değer verme kavramları yok denecek kadar az yada bazı yerlerde gerçekten yok.

Unutmayın! Mutlu çalışan, aidiyet duygusuna sahiptir buda şirketteki verimini doğrudan arttırır. Mutlu çalışan size Mutsuz çalışandan çok daha fazla kazandırır ve verim sağlar.

İşletme’yi yönetmek sayısal değerleri yönetmek değildir yalnızca, asıl ve en önemli faktör olan İNSAN‘ı da yönetmektir.

 

4 Comments

 1. Murat Kütük dedi ki:

  Yukarıda anlatılanlar patron şirketlerinin problemlerini çözmüyor. Kurumsallaşmak akıl işidir. Patron şirketlerinde malesef bu akıldan yoksun bir hal , durum mevcuttur. Kobiler mevcut durumlarını koruma çabası içerisinde her işi patron bilir halindeler. Nasıl kurumsallaşmak gerektiği ile ilgili bilgi verecek uzman kadrolara veya danışman firmala ihtiyaç duymaktalar. En son durum ise bu uzmanlara çok para ödemek istememeleridir. Devletin teşvikler kapsamında yaptığı eğitim çalışmalarıda bir sürü bürokratik işlem içinde boğulmaktadır.
  En iyisi şirketlere kurumsallaşma yönünde adımlar attıracak, aynı zamanda şirket içi faaliyetlerdede çalışcak personeller yetiştirmektir. Üniversitelerin İktisadi idari bilimler fakültelerinde okuyanlar bu iş için ideal insanlar yetiştiriyor. fakat bu insanlar böyle bir alanda çalışabileceklerinden habersiz çabalayıp duruyorlar. İŞLETME YÖNETİMİ KURSLARI AÇILMALI. Bu kurslardan mezun olanların donanımı işletmenin her yerinde çalışabilecek sorun çözücüler noktasında yeterli olmalı. Örnekliyim; Satın alma bölümünde problemler yaşanıyor, bu kişi gidip satın alma süreçlerini düzeltebilmeli ve buraya bu işi yapacak personel yetiştirebilmeli. Satış süreçlerinde problemler yaşanıyor, aynı şekilde buradada çalışabilmeli. Kriz yönetebilmeli. Herkezin sustuğu problemlerde problemin çözümüne katkı sağlayacak beyin fırtınası toplantılarını yönetebilmeli. VESSELAM BU YETENEKLERE SAHİP OLANLAR İŞ KAYBETTİKLERİNDE KENDİLERİNİ BİR ÜNVAN İLE TANIMLAYABİLMELİ.

 2. Nihat SARI dedi ki:

  Ümit Bey öncelikle merhaba;

  Bu eski yazınızı bir öğrencimin tavsiyesi üzerine okudum. Sorum şu hala aynı düşüncede misiniz?

  Naçizane düşüncelerim işletmelerdeki personel mutsuzluğunun nedeni patronun “Benim PARAM, benim ŞİRKETİM” demesinden ziyade personelin aldığı eğitimin yeterli ve etkin ve piyasaya uygun olmamasına karşın karar sahibi olmak istemesi, fakat buna karşın riski almak istemeyişidir. Bu nedenle öncelikle “Patron her şeyi bilmeli” dir. Çünkü “Risk Patronundur.”
  Patronlara “Personel Yönetim Eğitimi”, “Liderlik Eğitimi” verilmelidir. İyi bir ekip ve iyi bir lider ile işletmeler başarılı olur. Çünkü herkes bir şeyleri işletebilir fakat herkes bir şeyleri yönetemez.

  İyi günler, iyi çalışmalar dilerim.

  • Ümit ÜNKER dedi ki:

   Nihat Bey Merhabalar;

   Yazdıklarım düşüncelerimdir bu nedenle hala aynı düşündüğümü belirmeliyim. Yorumunuza katılıyorum kesinlikle Patron her şeyi bilmelidir elbette ama bilgiyi edinme şekli ve üslübu önemli burada benim değindiğim noktada budur. Benim de şirketlerim var ancak ”Benim Şirketim, ben kurdum, benim param, ben riski alıyorum” asla demem birileri risk alacak birileri iş yapacak. Herkes lider olamaz o zaman savaşacak adam kalmaz. Ama insan yönetmek çok başka bir kabiliyet, eğitimler sizi bir yere kadar getirir. Lider hamuru yoksa eğitimle Lider olamazsınız anca yönetici olursunuz ama orada da karakter özellikleriniz devreye girer yine işte onu değiştirecek tek kişi yine sizsiniz.

   Kolay gelsin, başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!