Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!

SATIŞ’ın E Hali

”TELEFONDA SATIŞ” Önemli adımlar…
23 Haziran 2017
Satmak için önce BEYNİNİ kullanmalısın…
23 Haziran 2017

SATIŞ’ın E Hali

Elektronik ticaret, kısaca e-ticaret, 1995 yılından tüm dünya’da internetin çok hızlı yayılması ve internet kullanıcılarının artması ile ortaya çıkmış, ticaretin elektronik ortamda, sanal’dan gerçeğe doğru yapılması ile başlamıştır.

Mal ve/veya hizmetlerin satış, pazarlama, üretim, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin internet üzerinden yapılmasıdır. Elektronik ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla;

 • Reklam ve pazar araştırması,
 • Sipariş ve ödeme,
 • Teslimat

Olmak üzere üç aşamadan oluşur.

Elektronik ticaret’in şirketlere kazandırdığı en önemli faydalardan biri de zaman ve mekandan bağımsız satış faaliyetlerini yürütebilmeleri ve pazarlama aktivitelerini sınırsız sayıda ki hedef kitlelerine promote edebilmeleridir.

Elektronik ticaret, tüm satış süreçlerin de ürün seçeneklerinin artmasını, ürünlerin kalitesinin yükselmesini ve daha hızlı bir şekilde ödenerek teslim alınmasını sağlamaktadır. Böylelikle dünya pazarı üzerinde, daha fazla satış yapabilme imkanı sağlamaktadır.

E-Ticaret özellikle, üreticiler ve tüketiciler noktasında son derece karlı bir yapıdır.

E-ticareti bu kadar popüler kılan ise;

 • Sınırsız pazarlama imkanı ve anlık pazar araştırması yapabilme olanağı sağlaması,
 • Şirket ile hedef kitle arasında doğrudan ilişki sağlaması,
 • Hızlı ve düşük maliyetli olması.
 • Fiziksel olarak depo, mağaza gibi yerlere ihtiyaç duyulmaması,
 • Dağıtımda kolaylık ve ucuzluk sağlaması,
 • Tüketici ile daha rahat etkileşim,
 • Anında geri dönüş,
 • Küresel pazarla tanışma, üretim, tanıtım ve satış süreçleri oluşturma,
 • Kesintisiz 7/24 hizmet ve satış faaliyetlerinin kolay yürütülmesi,
 • Satışın sürekliliği.

Normal koşullarda bir markanın tutunma ve bilinirliliğinin artması, güvenilirlik noktasında piyasa da adının geçmesi ortalama 10 yıl gibi bir süreci kapsarken, elektronik ticaret sayesinde bu süre 2 yıla kadar inmiş durumdadır. Günümüzde “Dünyanın en büyük 500″ şirketi listesinde yakın zamanda kurulmuş, hatta birkaç yıl önce kurulmuş e-şirket’ler yer almaktadır.

E-Ticaret her geçen gün katlanarak büyümekte, sanal’dan gerçeğe Ticaret hacmi ciddi boyutlarda genişlemekte ve internet kullanıcılarının çoğalması bu pazarın daha da artmasını sağlamaktadır. Küreselleşen dünyamızda pazar hiç bu kadar yakın olmamıştı. İnternet’in gücünün farkına varan tüm şirketler e-ticaret modelini uygulamaktadır. Birçok marka, ürünlerinin satışını mağazaları yerine e-ticaret alanında satmayı hedeflemektedir. Buna dünya devi pizza markaları, bankaların Şube’lere gidilmesi yerine İnternet Bankacılığının tercih edilmesine yönelik pazarlama stratejileri, ürün modellerini tanıtmak ve ön sipariş toplamak için yapılan internet üzerinde tanıtma faaliyetleri, her türlü ürünün yer aldığı ve anında alışveriş yapılmasını sağlayan e-platorm’lar da dahil.

E-ticaretin uluslararası alanda kabul görmüş iki türü vardır:

İşletmeler arası, işletme’den işletmeye (B2B) – Business to Business
İşletmeden tüketiciye (B2C) – Business to Customer
B2B işletmeler arası e-ticaret süreçleridir. Genelde tedarikçi ile bayiler arası iş süreçlerini birbirine bağlayan e-ticaret türüdür. Siparişlerin internet üzerinden yapılması, süreçlerin internet üzerinden yürütülmesi tedarikçiden bayi’e, bayi’den tedarikçiye doğru yapılan elektronik iş süreçlerinin tümüdür.

B2C ise gün geçtikçe artan bir e-ticaret modelidir. Tüketicilerin hemen her ihtiyaçlarının karşılanabildiği e-ticaret siteleri her geçen gün B2C alanında faaliyet göstermektedir. Şirketlerin tüm dünyada bir anda ulaşamadığı tüketiciye ulaşmasını sağlayan en etkili modeldir.

Bu nedenle Satış alanında en etkili model internet üzerinden satış modelidir ve Satışın e- hali yeni nesil stratejileri de beraberinde getirmiştir. E- Satış tek tıkla gerçekleşmektedir. Satmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!