ZORLU EKONOMİK ORTAMLARDA OTOMOTİV SATIŞLARINI ARTTIRMANIN STRATEJİK YOLLARI cover

ZORLU EKONOMİK ORTAMLARDA OTOMOTİV SATIŞLARINI ARTTIRMANIN STRATEJİK YOLLARI

ZORLU EKONOMİK ORTAMLARDA OTOMOTİV SATIŞLARINI ARTTIRMANIN STRATEJİK YOLLARI

Teknoloji ve ilaç endüstrisinin hemen ardından dünya Ar-Ge yatırımında büyük payı olan otomotiv sektörü, tüketicinin eğilimleri doğrultusunda sürekli bir değişim ve dönüşüm halinde.

2017 yılı ilk çeyreğinde iç pazardaki daralmanın otomotiv sektörüne olumsuz etki edeceği öngörülürken üretimine başlanan yeni ürünler ve ihracat sayesinde sektör tarihinin en yüksek düzeyine ulaşmayı başardı. Yıl boyunca da bu rakamları korudu. 2018 raporlarına baktığımızda ise otomobil pazarının %24, hafif ticari araç pazarının %33 azaldığını görüyoruz. Bu tehditlerin başında ise giderek artan vergi oranları ve TL’nin değer kaybetmesi göze çarpıyor.

Şirketler için inovasyonun gücü rekabetin gücünü belirlemekte güçlü bir etken halini alırken, otomotiv sektörü Endüstri 4.0 sürecini en hızlı benimseyen sektör olma özelliğini gösteriyor. Bu sayede 3D üretim olanakları ile maliyetlerini yüzde 50’ye varan oranlarda düşürmeyi başardı. Teknoloji geliştikçe de çoğu noktada sağladığı maliyet avantajlarının artması öngörülüyor. Bununla birlikte Türkiye’de otomotiv sektörünün yeni ürün ve kapasite yatırımları sayesinde büyümesini sürdürmeye devam edebilmesi için ise en önemli noktalardan biri Ar-Ge faaliyetlerini geliştirmek ve inovasyonu kurum kültünün bir parçası haline getirmek.

Türkiye’de otomotiv sektörü 12 firma ile 18 fabrikada faaliyetlerini sürdürüyor. Buna rağmen Türkiye’de ihracatın öncüsü olarak anılırken, dönüşüm içinde yer almadığı takdirde, geleceğinin parlak olmayacağı öngörüler arasında.

Daralan, zorlu piyasa koşullarında tüketicilerin satın alma adımlarını atabilmeleri için güven ortamının yaratılması son derece önemli. Burada satış öncesi ve satış sonrası müşteri memnuniyeti devreye giriyor. Müşteri deneyimi kavramı yalnızca bir ürün ya da hizmete sahip olunan anda gerçekleşmez, henüz sahip olunmamış ilk anda başlar ve sonrasında devam eder. Müşteri değerinde, verilen hizmet ve sunulan değerden dolayı bir tatmin oluşursa müşteri satın alma dürtüsü ile dürtülenir. Sizi başkalarına tavsiye eder, rakip firmalara yönelmez ve daha önceki olumlu deneyimine dayanarak tekrar sizden satın alır. Otomotiv sektörüne bakıldığında zorlu piyasa koşullarında yalnızca fiyatın belirleyici olmadığı açıkça ortadadır. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir zaman ve koşulda fiyat tek başına belirleyici değildir. Çünkü, fiyat ödediğimiz şeydir, değer ise satın aldığımız…

Değer öneriniz oldukça kuvvetli, müşteri deneyiminiz kusursuz, mükemmel müşteri memnuniyetiniz sorunsuz ve satış sonrası hizmetleriniz çok iyi tasarlanmış ve canlı şekilde hayata geçirildiyse. Etkin ve yetkin bir müşteri şikayet yönetiminiz varsa satışlarınız güçlenerek ve katlanarak artar. Dünyaca ünlü bir araba markası kullanıcısına ne zaman servise gitmesi gerektiğini söylerken aynı zamanda servise bakım zamanının geldiğini kendisi haber veriyor ve ‘’Etkili Yetkili Servis’’ araç sahibini arayacak, aracında ne gibi bakımların yapılacağını söylüyor, ayrıca yeni özellikler ve aksesuarlardan da bahsederek çapraz satış yapıyor ve randevu oluşturuyor bunu yaparken müşteriden randevu günü ve saatini kendisi seçerek karar vermesini istiyor. İnsanlar kendileri ile tutarlı kalmak adına dediklerini yaparlar, bu sebepten randevu günü ve saatini verenlerin %98’i randevusuna geliyor hem de verdiği saat’ten ortalama 20 dakika önce. Birçok alanda ve süreçte fark yaratmak mümkün, insanlar yaşamlarını sürdürmek, standartlarını korumak, yeni bir şeylere sahip olabilmek ya da bir şeye ihtiyacının olabileceğini düşünmek gibi dürtülerle satın alırlar. Artık satış eskisi gibi değil, daha da zorlaştı ve mümkün oldukça tüm satış süreçleri basitleştirilmeli, kolaylaştırılmalı. Ödeme seçenekleri, finansman destekleri, cezbedici fırsatlar, taksitlendirme yöntemleri gibi birçok artı değer ile müşterilere fırsat sunulabilir. Yapılan en büyük hata daralan piyasa koşullarında pozisyon alarak ‘’bekleyelim, görelim’’ demektir. Çünkü, bunu herkes yapar. Krizi fırsata çevirenler ‘’daha fazla müşteriye ulaşma ve değer yaratma’’ konusunda çok daha etkili davranırlar. Piyasa koşulları her zaman iyi gitmeyebilir, ancak doğru borçlanmalar, finansal yönetim, sabit girdileri dengeleme, maliyet kalemlerini yeniden ele alma ve personel eğitim yatırımı gibi çok kritik süreçlerin bu zamanlarda yapılması, hazırlanılması ve müşterilere değer sunulması markayı bir adım öne çıkartacak kritik noktalardır.

Asıl şimdi gaza basmanın tam sırası… Mevcut müşterileri arayarak yeni kampanya ya da kişiselleştirilmiş fırsatları aktarmak, yeni müşterilere ulaşacak pazarlama yatırımları ve stratejilerini hayata geçirmek, personel eğitimlerini bu dönemde tamamlamak ve müşterimiz olmayan müşterilere uzanan bir süreçte mevcut pazarı büyütmek stratejik olarak atılması gereken adımlardandır. Tam gaz ile bu zorlu patikadan ilk çıkacak yine otomotiv sektörü olacaktır.

 

Ümit ÜNKER

RSS Feed

Müşteri Yorumları

Sonraki veya önceki yayın.
Duygu YENER resmi
Duygu YENER
AvivaSA Emeklilik ve Hayat İstanbul Grup Müdürü
"Sevilen ve fark yaratan bir eğitimcisiniz. İşleriniz rast gitsin. Hatta İstanbul'u keyifle göğüsleyen kazanan mutlu bir satışçı nasıl olunur eğitimi hazırlayabilirsiniz."
Akan GÖKÇE resmi
Akan GÖKÇE
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Ümit bey, yürekten katılıyorum. Eski bir avivasa çalışanı olarak katılımcıların çok şanslı olduklarını söyleyebilirim. Keyifli eğitimler dilerim."
Katılımcı resmi
Katılımcı
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Samimiyetiniz her şeye değerdi. Avivasa aracılığı ile aldığım en iyi eğitimdi. Başarılarınız daim olsun."
Olcay ÖZDEN resmi
Olcay ÖZDEN
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hocam bugüne kadar aldığım en kaliteli eğitimdi. Çok teşekkür ederiz."
Bilgehan SARIKAYA resmi
Bilgehan SARIKAYA
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hayatınıza renk katabilecek çok interaktif ve keyifli... Kesinlikle sıkılmayacağınız harika bir insan Ümit ÜNKER."
Öğrenci resmi
Öğrenci
Katılımcı

Ümit bey merhaba ben dokuz eylül üniversitesinde, kamu yönetimi son sınıf öğrencisiyim. Katıldığım bir konuşmanız sayesinde hayatım değişti. Teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim. Birgün çok başarılı biri olursam mutlaka sizi ziyaret edicem. Beni bu kadar şeye cesaretlendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Tekrar görüşmek dileğiyle. Sevgiler

Okuyucu resmi
Okuyucu

Kitap yarı oldu çok güzel bir anlatım. Bir çok uygulamayı yapıyoruz eğitimlerde anlatıyoruz ama gerçekten eğitimlerdeki bir çok noktayı revize ettirdi bana. Teşekkürler

Hüseyin Afyoncu resmi
Hüseyin Afyoncu
Okuyucu

Değer Odaklı Satış Kitabınızı heyecanla okudum. Çok teşekkür ederim emeklerinize. Sayenizde öğrendiğim bilgilerden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

Osman Payaslı resmi
Osman Payaslı
Başarsoft Bilgi Teknolojileri

“Çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ellerinize sağlık.”

Battal Hergül resmi
Battal Hergül
DAS Kauçuk

“Harika geçti.”

Aytuğ Altınkaynak resmi
Aytuğ Altınkaynak
DAS Kauçuk

“Bu tarz eğitimlerin kendime çok katkı sağladığını düşünüyorum”

Alper Adsız resmi
Alper Adsız
DAS Kauçuk

“Faydalı bilgiler edindim. Satış konusunda daha fazla bilgi sahibi oldum.”

Ahmet Tez resmi
Ahmet Tez
Erben Kontrol Sistemleri

“Kesinlikle tavsiye ederiz. Özellikle Ümit Bey’in Bölümü çok keyifli geçti.”

Ebubekir Karsavran resmi
Ebubekir Karsavran
DAS Kauçuk İhracat Sorumlusu

“Çok faydalı bilgiler edindim. Tavsiyelerinizle başarı elde edebileceğime inanıyorum.”

Gamze Akın resmi
Gamze Akın
T.N.B Toshiba Pazarlama Müdürü

“Genel hatları ile faydalı bir eğitim oldu. Uzun vadede satış ve pazarlamaya olumlu olarak yansıyacağını düşünüyorum.”

Hulusi Meriç resmi
Hulusi Meriç
Erben Kontrol Sistemleri Satış Pazarlama Müdürü

“Gayet başarılı ve şirketimiz için faydalı olabileceğini düşünmekteyim.”

İbrahim Akgül resmi
İbrahim Akgül
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Kendi mesleğim ile ilgili terminoloji hakkında bilgilendim. Aynı zamanda yaptığım iş planlama ve analiz etme konusunda önemli ip uçlarına ulaştım, Yeni yöntemler gördüm.”

Kamil Şenel resmi
Kamil Şenel
T.N.B Toshiba Retail Kanal Satış Müdürü

“Empati duygumu geliştiren bir eğitim çalışması oldu.”

Mehmet Tatar resmi
Mehmet Tatar
Akay Stand Pazarlama Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Gayet güzel, güncel örneklerle dolu faydalı ve bilgi verici bir seminerdi.”

Merve Can Cenanoğlu resmi
Merve Can Cenanoğlu
T.N.B Toshiba Ürün Müdürü

“Her şey çok güzeldi. Faydalı bilgiler için teşekkürler.”

Nuri Bayrak resmi
Nuri Bayrak
Erben Kontrol Sistemleri Proje Yöneticisi

“Satış tarafındaki kısım yani öğleden sonraki uygulamalı eğitimi kendime ve sektördeki yapmış olduğum çalışma yapısına daha uygun olduğunu düşünüyorum.”

Serkan Selim Duman resmi
Serkan Selim Duman
DAS Kaucuk Ege-Akdeniz Satış Umanı

“Eğitim kısa ama ana noktalara değiniliyordu. Hiç sıkılmadan dinledim.”

Şerife Şerifoğlu resmi
Şerife Şerifoğlu
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Hedef Eğitimin; kısa ve öz biçimde dinleyiciyi sıkmadan,verimli şekilde gerçekleştirildiği düşüncesindeyim.”

Utku Gençdal resmi
Utku Gençdal
DAS Kaucuk Bölge Satış Sorumlusu

“Sıkıcı olmayan,somut örneklerle desteklenmiş kalıcı bir sunumdu.”

Zehra Uyanık resmi
Zehra Uyanık
Hiper Farma Genel Müdür

“Teşekkürler.”

- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi

Bültenimize abone olun