Turizmde altın fırsatlar cover

Turizmde altın fırsatlar

Turizmde altın fırsatlar

Ünlü Eğitmen ve Yazar Ümit ÜNKER sizler için Turizm sektöründen üst düzey yönetici olan Hakan ARSLAN ile keyifli ve bilgilendirici bir röportaj gerçekleştirdi. İnsanlar niçin Turizmde kariyerlerine başlamalı? Bu alanda ne tür fırsatlar var? 2020 yılı Turizm sektörü için nasıl geçecek? Genç Turizmcilere tavsiyeler gibi sorularını cevaplayan Hakan ARSLAN’dan herkese tavsiyeler. İşte Turizm Sektöründeki Altın Fırsatlar soruları ve cevapları.

Hakan Bey merhaba, bize biraz kendinden bahseder misiniz?

Merhabalar Ümit Bey, yaklaşık 15 senedir turizm sektöründe sırasıyla The Marmara Taksim, Sheraton Çeşme, Jasmine Court Kıbrıs & Mia Pera, Radisson Blu Pera, Wyndham Grand Levent, Renaissance Istanbul Polat Bosphorus gibi gerek lokal gerekse uluslararası zincir otellerde yöneticilik yaptıktan sonra şu anda kendi girişimimiz olan Rest Turizm Otelcilik A.Ş. de Genel Müdür olarak görevime başlamış bulunuyorum. Burada uçak bileti, otel rezervasyonları, transfer, toplantı organizasyonları, eğitim, danışmanlık gibi hizmetler sunuyoruz.  Bunun yanı sıra Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak akademik çalışmalarımı doktorant olarak sürdürüyorum.

Gayet güzel bir kariyeriniz olmuş, peki insanlar niçin turizmde kariyerlerine başlamalı?

Baktığımızda Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verileri göre 1,448 Trilyon dolarlık bir sektörden bahsediyoruz. Tüm dünyada çok büyük bir ekonomiden. Bugün baktığımızda ülkemizde hızla gelişen bir sektörden. Geçtiğimiz sene 29,5 milyar dolar gelir elde edilirken 45 milyon ziyaretçi ülkemizde misafir edildi. Dolayısıyla sağlanan istihdam, ülkeye sağladığı döviz girdisi ile birlikle cari açığı kapatmakta ki payı, kültürel paylaşımların artması ve eğlenceli bir sektör olması en cazip yönleri.

Peki sizce turizmde ne tür fırsatlar var?

Öncelikle çok ciddi olarak kalifiye personel eksikliği mevcut. Hemen hemen sektörde ki her arkadaşımın da hak vereceği üzere dil bilgisi yeterli, akademik donanıma sahip personel bulmakta ciddi zorluklar yaşanıyor. Bu anlamda özellikle akademik çevre ve sektörün bir arada yürümesi burada çok önemli. Diğer sektörlere göre iş bulma oranı çok daha yüksek ve hızlı yükselebilme şansına sahipsiniz. Turizm gerek oteller olsun gerek acenteler gerekse tedarikçiler boyutunda çok geniş bir çevreyi kapsadığından iş fırsatları bakımından oldukça önemli. Yurtdışı tecrübesi ve deneyimi kişileri sektörde bir adım öne çıkaran bir diğer unsur. Özellikle yurtdışı çok önemli bir fırsat. Yabancı zincir otellerden geçişler bu konuda daha büyük fırsatlar sunabilmekteler. Yurtdışında elde edebileceğiniz maaşlar oldukça tatmin edici olabiliyor. Karlılıklar son yıllarda düşse de turizmde ciddi kar marjları hala yatırımcılar için cazip görünüyor. Ve son yıllarda önemini hep belirtmiş olduğum bir konu da dijitalleşen firmalar gelecekte rekabette büyük avantaja sahip olacaklar. Özellikle birçok internet sitesi, sosyal medya bloggerları, influcer’lar günümüzde turizmde önemli yere sahip, bu konularla ilgilide fırsatların olduğunu görüyorum.

2020 senesini nasıl görüyorsunuz?

2020 senesi umarım tüm turizm camiası için hayırlı olur güzel olur. Kesinlikle çok daha pozitif ve çok daha yükselen bir sene olmasını bekliyoruz. Herhangi bir terör olayı veya ekonomiye yönelik verilerde bir sorun olmadığı müddetçe turizm gelirlerimizin artmasını bekliyorum. 2013 peşi sıra 2016 senesinde yaşanan terör olayları ülkemiz turizm gelirleri adına oldukça olumsuz etkiler bıraktı. Bu sene Galata port Nisan ayı itibariyle açılacak ve Cruse taşımacılığı ile beraber büyük bir gelir elde edilecek. Dünyanın en büyük havalimanlarından olan İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla birlikte transit birçok uçuş İstanbul üzerinden sağlanacak, ülkemizde yine Şampiyonlar Ligi finali organizasyonu gerçekleşecek ve bu organizasyonun ülke tanıtımı için büyük bir öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte Antalya, Bodrum, Marmaris gibi gözde olan destinasyonlarımız yanı sıra, Trabzon, Bursa, Sapanca gibi destinasyonlarında talep artışı bekleniyor.

Son olarak genç arkadaşlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu işi severek yapmalarını öncelikle tavsiye ediyorum. Keyif alarak yaptıklarında hem kendileri mutlu olacak hem de kariyer olanakları kendileri için fazla olacak. Bilişimi özellikle iyi kullanmalarını, sosyal medyayı iyi kullanmalarını, yurtdışı deneyimi elde etmelerini, dil yeterliliklerinin arttırmalarını tavsiye ediyorum. Özellikle network yaratmak ve sektörün deneyimli kişileri ile görüşebilmek çok önemli, bu tür fuarlar ve organizasyonlara mutlaka katılmalı ve bu insanlarla tanışmalılar. Linkedin gibi siteleri çok aktif kullanmalarını ve bu kanalla yöneticilere ulaşabilmelerini de ayrıca tavsiye ediyorum.

Değerli paylaşımınız için çok teşekkür ederiz, sizinle iletişime geçmek isteyenler özellikle LinkedIn hesabınızdan iletişime geçebilirler sanırım.

Elbette, diledikleri an LinkedIn Hakan ARSLAN adresim üzerinden turizm alanındaki her konuda benimle direkt iletişime geçebilirler. Bu keyifli röportaj için ben de size çok teşekkür ederim.

RSS Feed

Müşteri Yorumları

Sonraki veya önceki yayın.
Duygu YENER resmi
Duygu YENER
AvivaSA Emeklilik ve Hayat İstanbul Grup Müdürü
"Sevilen ve fark yaratan bir eğitimcisiniz. İşleriniz rast gitsin. Hatta İstanbul'u keyifle göğüsleyen kazanan mutlu bir satışçı nasıl olunur eğitimi hazırlayabilirsiniz."
Akan GÖKÇE resmi
Akan GÖKÇE
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Ümit bey, yürekten katılıyorum. Eski bir avivasa çalışanı olarak katılımcıların çok şanslı olduklarını söyleyebilirim. Keyifli eğitimler dilerim."
Katılımcı resmi
Katılımcı
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Samimiyetiniz her şeye değerdi. Avivasa aracılığı ile aldığım en iyi eğitimdi. Başarılarınız daim olsun."
Olcay ÖZDEN resmi
Olcay ÖZDEN
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hocam bugüne kadar aldığım en kaliteli eğitimdi. Çok teşekkür ederiz."
Bilgehan SARIKAYA resmi
Bilgehan SARIKAYA
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hayatınıza renk katabilecek çok interaktif ve keyifli... Kesinlikle sıkılmayacağınız harika bir insan Ümit ÜNKER."
Öğrenci resmi
Öğrenci
Katılımcı

Ümit bey merhaba ben dokuz eylül üniversitesinde, kamu yönetimi son sınıf öğrencisiyim. Katıldığım bir konuşmanız sayesinde hayatım değişti. Teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim. Birgün çok başarılı biri olursam mutlaka sizi ziyaret edicem. Beni bu kadar şeye cesaretlendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Tekrar görüşmek dileğiyle. Sevgiler

Okuyucu resmi
Okuyucu

Kitap yarı oldu çok güzel bir anlatım. Bir çok uygulamayı yapıyoruz eğitimlerde anlatıyoruz ama gerçekten eğitimlerdeki bir çok noktayı revize ettirdi bana. Teşekkürler

Hüseyin Afyoncu resmi
Hüseyin Afyoncu
Okuyucu

Değer Odaklı Satış Kitabınızı heyecanla okudum. Çok teşekkür ederim emeklerinize. Sayenizde öğrendiğim bilgilerden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

Osman Payaslı resmi
Osman Payaslı
Başarsoft Bilgi Teknolojileri

“Çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ellerinize sağlık.”

Battal Hergül resmi
Battal Hergül
DAS Kauçuk

“Harika geçti.”

Aytuğ Altınkaynak resmi
Aytuğ Altınkaynak
DAS Kauçuk

“Bu tarz eğitimlerin kendime çok katkı sağladığını düşünüyorum”

Alper Adsız resmi
Alper Adsız
DAS Kauçuk

“Faydalı bilgiler edindim. Satış konusunda daha fazla bilgi sahibi oldum.”

Ahmet Tez resmi
Ahmet Tez
Erben Kontrol Sistemleri

“Kesinlikle tavsiye ederiz. Özellikle Ümit Bey’in Bölümü çok keyifli geçti.”

Ebubekir Karsavran resmi
Ebubekir Karsavran
DAS Kauçuk İhracat Sorumlusu

“Çok faydalı bilgiler edindim. Tavsiyelerinizle başarı elde edebileceğime inanıyorum.”

Gamze Akın resmi
Gamze Akın
T.N.B Toshiba Pazarlama Müdürü

“Genel hatları ile faydalı bir eğitim oldu. Uzun vadede satış ve pazarlamaya olumlu olarak yansıyacağını düşünüyorum.”

Hulusi Meriç resmi
Hulusi Meriç
Erben Kontrol Sistemleri Satış Pazarlama Müdürü

“Gayet başarılı ve şirketimiz için faydalı olabileceğini düşünmekteyim.”

İbrahim Akgül resmi
İbrahim Akgül
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Kendi mesleğim ile ilgili terminoloji hakkında bilgilendim. Aynı zamanda yaptığım iş planlama ve analiz etme konusunda önemli ip uçlarına ulaştım, Yeni yöntemler gördüm.”

Kamil Şenel resmi
Kamil Şenel
T.N.B Toshiba Retail Kanal Satış Müdürü

“Empati duygumu geliştiren bir eğitim çalışması oldu.”

Mehmet Tatar resmi
Mehmet Tatar
Akay Stand Pazarlama Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Gayet güzel, güncel örneklerle dolu faydalı ve bilgi verici bir seminerdi.”

Merve Can Cenanoğlu resmi
Merve Can Cenanoğlu
T.N.B Toshiba Ürün Müdürü

“Her şey çok güzeldi. Faydalı bilgiler için teşekkürler.”

Nuri Bayrak resmi
Nuri Bayrak
Erben Kontrol Sistemleri Proje Yöneticisi

“Satış tarafındaki kısım yani öğleden sonraki uygulamalı eğitimi kendime ve sektördeki yapmış olduğum çalışma yapısına daha uygun olduğunu düşünüyorum.”

Serkan Selim Duman resmi
Serkan Selim Duman
DAS Kaucuk Ege-Akdeniz Satış Umanı

“Eğitim kısa ama ana noktalara değiniliyordu. Hiç sıkılmadan dinledim.”

Şerife Şerifoğlu resmi
Şerife Şerifoğlu
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Hedef Eğitimin; kısa ve öz biçimde dinleyiciyi sıkmadan,verimli şekilde gerçekleştirildiği düşüncesindeyim.”

Utku Gençdal resmi
Utku Gençdal
DAS Kaucuk Bölge Satış Sorumlusu

“Sıkıcı olmayan,somut örneklerle desteklenmiş kalıcı bir sunumdu.”

Zehra Uyanık resmi
Zehra Uyanık
Hiper Farma Genel Müdür

“Teşekkürler.”

- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi

Bültenimize abone olun