STRATEJİK REKABET cover

STRATEJİK REKABET

STRATEJİK REKABET

Stratejik Rekabet, işletmeye yön vermek ve rekabet üstünlüğü sağlamak maksadıyla, işletme ve çevresini sürekli analiz ederek, uyum sağlayacak amaçların belirlenmesidir. Burada önemli olan SWOT Analizi ile şirketin yetkinliklerini ve Geliştirilmesi gereken yönlerini ortaya koymaktır.

Buraya Dikkat! Rekabet avantajını getiren ise ‘Temel Yetkinlik’ kavramıdır. Şirketin temel yetkinliklerinin rekabet avantajı potansiyelini taşıması, 3 özelliğe sahip olmasıyla mümkündür:

  • Müşteri adına özel bir yarar oluşturması,
  • Rakiplerden çok farklı uzmanlık alanı olması ve
  • Farklı alanlara uygulanabilirliğinin olması.

Eğer sunduğunuz Hizmet ya da Üründe Müşteri adına özel bir yarar oluşturamazsanız müşterileriniz bu yararı oluşturan bir başka markadan satın almaya yönelir. Rakiplerinizden çok daha farklı uzmanlık alanlarınız olmazsa bu alanda uzman olan rakipleri tercih etme oranı çok daha fazla olacaktır. Çünkü insanlar konusunda Uzman olan insanlardan ya da firmalardan satın alırlar. Farklı alanlara uygulanabilirliğiniz stabil olmaktan çok dinamik olmanızı ve daha esnek avantajlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Rekabet Avantajı

Rekabet avantajı, nasıl bir kurum olmak istediğiniz veya geleceğe ilişkin nasıl bir hayaliniz olduğuyla ilgilidir yani Stratejik Niyet‘inizle. Bir Şirketin Karlılığını etkileyen 5 Temel Rekabet Faktörü diyagramını aşağıda bulabilirsiniz. Karlılık varsa Rekabetten söz edilebilir, karlılığın olmadığı yerde Rekabet avantajından bahsetmek mümkün değildir.

Karlılığı Etkileyen 5 Rekabet Faktörü

karlılığı belirleyen 5 rekabet faktörü - ümit ünker

Burada Potansiyel girişlerde, potansiyel tehditleri incelemek gerekir, Rekabette Satıcıların Pazarlık gücü son derece önemli olmakla birlikte unutmayın ki alıcılarında bir pazarlık gücü vardır. Rekabette ikame ürünlerin tehdidi de kritik rol oynamaktadır ve nihayet tüm bu bileşenler Mevcut firmalar arası rekabeti doğurur. Bu 5 Temel faktörü yeterli oranlarda dengeli tuttuğunuzda karlılıktan bahsedebiliriz.

şirketler için swot analizi - ümit ünker

Rekabet her zaman daha verimli olmayı sağlar, işletmeleri zinde tutar ve iyi tüm süreçlerini iyi analiz eden firmalar her zaman Rekabet avantajı sağlar, rekabet avantajı da karlılığı.

 

Tüm soru, görüş, öneri ve isteklerimiz için info@umitunker.com‘a mail atın!

Müşteri Yorumları

Sonraki veya önceki yayın.
Duygu YENER resmi
Duygu YENER
AvivaSA Emeklilik ve Hayat İstanbul Grup Müdürü
"Sevilen ve fark yaratan bir eğitimcisiniz. İşleriniz rast gitsin. Hatta İstanbul'u keyifle göğüsleyen kazanan mutlu bir satışçı nasıl olunur eğitimi hazırlayabilirsiniz."
Akan GÖKÇE resmi
Akan GÖKÇE
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Ümit bey, yürekten katılıyorum. Eski bir avivasa çalışanı olarak katılımcıların çok şanslı olduklarını söyleyebilirim. Keyifli eğitimler dilerim."
Katılımcı resmi
Katılımcı
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Samimiyetiniz her şeye değerdi. Avivasa aracılığı ile aldığım en iyi eğitimdi. Başarılarınız daim olsun."
Olcay ÖZDEN resmi
Olcay ÖZDEN
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hocam bugüne kadar aldığım en kaliteli eğitimdi. Çok teşekkür ederiz."
Bilgehan SARIKAYA resmi
Bilgehan SARIKAYA
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hayatınıza renk katabilecek çok interaktif ve keyifli... Kesinlikle sıkılmayacağınız harika bir insan Ümit ÜNKER."
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi

Bültenimize abone olun

Boook a session

Officia possimus minus, voluptatibus.

Boook a tickets

Officia possimus minus, voluptatibus. Event nesciunt minima, explicabo voluptates magni dicta, at repudiandae.