ÖFKE KONTROLÜ cover

ÖFKE KONTROLÜ

ÖFKE KONTROLÜ

 

Öfke Kontrolü

 

ÖFKE KONTROLÜ

 

Öfke Kontrolü yapabilmek için önce ”Öfke Ne Değildir?” sorusunu cevaplamalıyız. İçinde bulunduğumuz bu zaman diliminde öfkenin ne olmadığını anlarsak, ne olduğunu çok daha iyi anlayabiliriz. Daha çok öfke kontrolü yapmamız gereken şu günlerde, aslında bir çoğumuz maalesef olumsuz öfkeye sahibiz ve yine maalesef öfke kontrolü yapamıyoruz. Öfkemizi kontrol altına alabilmek için, öncelikle hangi aşamalarda öfkelendiğimizin farkına varmamız ve hangi öfke türüne sahibiz bunu bilmemiz gerekiyor çünkü bir öfke kontrolünün en önemli aşaması hangi öfke alanlarında olduğumuzu bilmek ve onu kontrol altına alabilmekten geçiyor. Hayatımızın her alanında öyle ya da böyle öfkeleniyoruz ve öfkenin ciddi zararlar verdiğini de biliyoruz.

”Öfke ile kalkan zarar ile oturur.” oldukça iyi bir söz çünkü olumsuz öfke hayatımızın çok önemli bir alanında bize sorun yatabiliyor. Öfke kontrolü yapanlar ise bu konuda zarar görmeden hayatlarına devam edebiliyor. Öfke kontrolü’nün bu kadar önemli olduğu bilinmekle birlikte, genelde kontrol altına alınamıyor çünkü öfkenin ne olduğu, ne olmadığı, öfkenin nasıl oluştuğu ve öfke türlerini bilmediğimiz için onu kontrol altında tutmakta zorlaşıyor. Bu yazımda sizlere tüm bu aşamaları detaylı şekilde sundum ki öfke kontrolünde başarılı olabilelim. Öfke kontrolü yapabildiğimiz ve soğuk kanlılıkla sorunları yönetebildiğimiz bir yaşam ümidiyle…

Öfke, Engelleme, incinme veya gözdağı karşısında gösterilen saldırganlık tepkisi, kızgınlıktır. Günlük hayat, alışlanlıklarımız, yaşam şeklimiz, olaylara bakış açımız zamanla sinirlerimizi yıpratmış olabilir.

 

Öfke kontrolü

 

Öfke Kontrolü Ne Değildir?

 • Problem çözme aracı değildir.
 • Bir öç alma ve intikam yolu değildir.
 • Başkalarını suçlama biçimi değildir.
 • Şiddet göstermek ve suç işlemek için bir neden değildir.
 • Başkalarını kontrol etme yolu değildir.
 • Bir haklı olma yolu değildir.

 

Öfke Kontrolü Yapamayan İnsanlar Genelde Neler Söyler?

 

 • ”Tehdit altındayım. Kendimi Savunmalıyım!”
 • ”Saygı duyduğum değerlere saldırıyorlar!”
 • ”Kaderim niye böyle hep ezilme üzerine kurulmuş ?”
 • ”Beni aşağılıyorlar!”
 • ”Ben haklıyım!”
 • ”Üzerime gelmeyin…”

 

Peki Öfke Kontrolü Ne İşi Yarar?

 

 • Etrafınızdaki insanları, ”sizi çok fena zorladıkları konusunda uyarır!”
 • Karşınızdaki kişiyi ”çok fazla zorladığınızı anlamanızı sağlar!”
 • Öfke ”itici bir güçtür!”
 • Öfke iyi bir ”motivasyon aracıdır!”

 

Günlük konuşma dilinde kullanılan ses tonuyla yerine gelmeyen istekler, öfkenin devreye girmesiyle hız kazanır. Öfke kontrolünde genelde dil iletişiminin bittiği yerde, kişi diliyle ve sözleriyle karşısındakini ikna edemediğinde veya kendisini karşı tarafa ifade edemediğinde, davranışsal olarak şiddete meyleder.

 

Öfke, öğrenilen bir süreçtir.

 

Yaşadığımız olaylar, haksızlıklara uğramamız ya da kendimizi ifade edemememiz gibi bir çok nedenden dolayı öfkelenebiliriz. 

 

Ve ne kadar az kelime ile kendimizi ifade ediyorsak o kadar öfkeleniyoruz.

 

Tüm bunlar nedeniyle zaman içinde OOD (Otomatik Olumsuz Düşünce) geliştiririz. Öfke ve saldırganlık ”öğrenilmiş bir davranıştır.” Öfke Kontrolü de öğrenilebilir.

 


Benjamin Franklin’in Öfke üzerine çok güzel bir sözü var.

Öfke; öğrenilmiş bir sosyal davranıştır.

”Öfke hiç bir zaman sebepsiz değildir.
Ama iyi bir nedeni olanı nadirdir.”

Benjamin Franklin


Öfkeli İnsanlar Ne Söylerler?

 • ”Bana haksızlık yapıyorlar!”
 • ”Bir uçak kaç dakikada hazırlanır?”
 • ”Sen misin yetkili? Daha yetkilisini çağar…”
 • ”Karşımdaki insanlara haklılığımı ispatlamalıyım!”
 • ”Bizi aptal yerine koyuyorlar!”

 

İnsanlar Hangi Zamanda Öfkelenir?

 

 • Bize karşı saldırıya geçildiğini düşündüğümüz zaman.
 • Kışkırtıldığımız zaman,
 • Değer görmediğimizi düşündüğümüz zaman.
 • Tehdit altında olduğumuzu hissettiğimiz zaman.
 • Hayal kırıklığına uğradığımız zaman.
 • Stres altında olduğumuz zaman.
 • Haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüz zaman.
 • Kendimizi ifade edemediğimiz zaman.
 • Yorgun, savunmasız olduğumuz zaman.
 • Fazla uykusuz kaldığımız zaman.
 • Üst üste olumsuz, can sıkıcı olaylar yaşadığımız zaman.
 • İnsanlar bizi anlamadığı zaman.
 • Alaya alındığımızı düşündüğümüz zaman.

 

Öfke Kontrolü

Öfkenin 5 Temel Özelliği

Her bir insanın kendisine göre öfkelenmek için 3 nedeni olsa, tüm dünyada 3 x 7.3 = 21,9 milyar neden saymamız gerekir öfke adına… Öfkenin nedeni ne kadar çok olursa olsun, her öfke belirli bir ”özellik” taşır. Yani öfkenin ortak özellikleri vardır. Bu nedenle Öfke Kontrolünde Öfkenin Türlerine de bakmamız gerekiyor.

 

Öfke kontrolü

 

ÖFKE TÜRLERİ

1

Hiçbir öfke, öfkenin yaşandığı ‘an’ı temsil etmez.

Her öfkenin bağlantılı olduğu olaylar zinciri mutlaka vardır.

2

Alınganlık, olayları kişiselleştirmek.

3

”Kontrolümü kaybediyorum” kaygısı

4

Tehdit altında hissetmek.

5

Öfkeyi yaşam biçimi haline getirmek.

 

Öfke Kontrolü

 

ÖFKE TÜRLERİ

Maskelenmiş Öfke

 

Pasif-Agresif Öfke: Öfke Türleri içinde en sık karşılaşılan tür. Pasif agresif şekilde insanları kırıcı olarak ifade edilir. Hoşa gitmeyen durum yaşandığında surat asmak, küsmek, bozularak ortamı terk etmek şeklinde yaşanır. Anadolu tipi kadında çok rastlanır. Genel olarak bu öfkeyi yaşayanlar sessiz olurlar. Sorun yaşadıklarında içlerine atarlar. Açıktan kızıp bağıramazlar.

Kendine yöneltilen öfke: Bu tip öfkede, insanlar önce hayatlarından yanlış giden şeylerden dolayı kendilerini adil olmayan biçimde suçlamaya, kendilerini değersiz bulmaya, kendilerine karşı atakta bulunmaya ve en son olarak da kendilerine zarar verme ve yok etmeye yönelik eylemlere girişirler. Depresyon ve anksiyete ile ilgili birçok rahatsızlık bu tip bir öfkenin sonucu olarak ortaya çıkar.

ÖFKE TÜRLERİ

Patlayıcı Öfke

Ani öfke: Bu öfke türü kişinin tamamen kontrolden çıkmasına yol açar. Hayatın zorluklarına ve hayatlarının her zaman istedikleri gibi gitmemesine tahammül ve sabır seviyeleri az insanlarda ortaya çıkan bir öfke biçimidir. Bu insanların genel hayattaki stres seviyeleri de yüksektir. Çevresindeki insanları ani bir biçimde kırdıklarından dolayı yakınları bu kişilerin yanlarında rahat ve güvende hissedemezler.

Utanca dayalı öfke: Kişi yaptığı hareketten dolayı utanç duyduğunda, bu utancı bastırabilmek için öfkesini abartılı bir şekilde çevresine yöneltebilir. Utanç insanı değersiz ve mutsuz hissettirebilen komplike bir emosyondur. Dolayısıyla bu emosyonla sağlıklı bir şekilde başa çıkmayan insanlar etraflarına karşı saldırgan tavırlar içine girebilirler.

Planlanmış öfke: Öfke bir sürü insanı korkutan, sineye çeken bir olgu olması sebebiyle, bazı kişiler planlı olarak istediklerini elde edebilmek için öfkeli davranırlar. Bu tip bir öfkenin de planlı bir biçimde başlanmış olsa da fizyolojik etkileri kontrol dışı olup, insanın kendisine de zarar verecektir.

ÖFKE TÜRLERİ

 

 

Kronik Öfke

Alışkanlık yapmış olan öfke: Çok uzun ve öfkeli geçirilmiş dönemler insanlarda öfkenin bazı davranış biçimlerinin kronikleşmesine yol açar. Çocuklukları öfke dolu geçmiş insanlar şartlar değişse bile daha eleştirel ve negatif bakış açısına sahip olup, alışkanlık olarak çok daha kolay öfkelenebilme trendine sahip olabilirler.

Korku bazlı öfke: Geçerli bir sebebe dayanmayan korkuları olan insanlar da genelde öfke dolu olabilirler. Bu insanlar sürekli korkacak bir sebep buldukları için yaşadıkları stresi sürekli öfkeyle ifade edebilirler. Yersiz aşırı kıskançlıklar da bu tip bir öfkenin alt kategorisinde incelenebilir.

 

www.umitunker.com

 

İleri Satış Teknikleri Kitabı Google Play’de

Size satışlarınızı arttıracak gerçek vakalardan oluşan, “hikaye anlatmayan” çözümü de farklı pencerelerden sunan benzersiz bir kitap sunuyoruz.

 

Hayal edin!

Gerçek olaylar karşısında nasıl davranmanız gerektiğini bilseniz ve bir baş vuru klavuzunuz olsa nasıl olurdu?

 

İşte bu kitap size tam olarak bunu sunuyor.

Ayrıca okuyacağınız bu eşsiz kitap sonrası TEDi Online Learning ‘de gireceğiniz sınavdan başarılı olursanız “İleri Satış Teknikleri” sertifikasına sahip olacaksınız.

 

Alanında “Yılın En İyi Eğitmeni” ödülüne sahip Ümit ÜNKER’in sunduğu bu benzersiz fırsatı yakalamak için acele edin ve hemen şimdi Google Play’den İleri Satış Teknikleri kitabını edinin.

Hemen Sahip Olmak İçin Tıklayınız.

RSS Feed

Müşteri Yorumları

Sonraki veya önceki yayın.
Duygu YENER resmi
Duygu YENER
AvivaSA Emeklilik ve Hayat İstanbul Grup Müdürü
"Sevilen ve fark yaratan bir eğitimcisiniz. İşleriniz rast gitsin. Hatta İstanbul'u keyifle göğüsleyen kazanan mutlu bir satışçı nasıl olunur eğitimi hazırlayabilirsiniz."
Akan GÖKÇE resmi
Akan GÖKÇE
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Ümit bey, yürekten katılıyorum. Eski bir avivasa çalışanı olarak katılımcıların çok şanslı olduklarını söyleyebilirim. Keyifli eğitimler dilerim."
Katılımcı resmi
Katılımcı
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Samimiyetiniz her şeye değerdi. Avivasa aracılığı ile aldığım en iyi eğitimdi. Başarılarınız daim olsun."
Olcay ÖZDEN resmi
Olcay ÖZDEN
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hocam bugüne kadar aldığım en kaliteli eğitimdi. Çok teşekkür ederiz."
Bilgehan SARIKAYA resmi
Bilgehan SARIKAYA
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hayatınıza renk katabilecek çok interaktif ve keyifli... Kesinlikle sıkılmayacağınız harika bir insan Ümit ÜNKER."
Öğrenci resmi
Öğrenci
Katılımcı

Ümit bey merhaba ben dokuz eylül üniversitesinde, kamu yönetimi son sınıf öğrencisiyim. Katıldığım bir konuşmanız sayesinde hayatım değişti. Teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim. Birgün çok başarılı biri olursam mutlaka sizi ziyaret edicem. Beni bu kadar şeye cesaretlendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Tekrar görüşmek dileğiyle. Sevgiler

Okuyucu resmi
Okuyucu

Kitap yarı oldu çok güzel bir anlatım. Bir çok uygulamayı yapıyoruz eğitimlerde anlatıyoruz ama gerçekten eğitimlerdeki bir çok noktayı revize ettirdi bana. Teşekkürler

Hüseyin Afyoncu resmi
Hüseyin Afyoncu
Okuyucu

Değer Odaklı Satış Kitabınızı heyecanla okudum. Çok teşekkür ederim emeklerinize. Sayenizde öğrendiğim bilgilerden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

Osman Payaslı resmi
Osman Payaslı
Başarsoft Bilgi Teknolojileri

“Çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ellerinize sağlık.”

Battal Hergül resmi
Battal Hergül
DAS Kauçuk

“Harika geçti.”

Aytuğ Altınkaynak resmi
Aytuğ Altınkaynak
DAS Kauçuk

“Bu tarz eğitimlerin kendime çok katkı sağladığını düşünüyorum”

Alper Adsız resmi
Alper Adsız
DAS Kauçuk

“Faydalı bilgiler edindim. Satış konusunda daha fazla bilgi sahibi oldum.”

Ahmet Tez resmi
Ahmet Tez
Erben Kontrol Sistemleri

“Kesinlikle tavsiye ederiz. Özellikle Ümit Bey’in Bölümü çok keyifli geçti.”

Ebubekir Karsavran resmi
Ebubekir Karsavran
DAS Kauçuk İhracat Sorumlusu

“Çok faydalı bilgiler edindim. Tavsiyelerinizle başarı elde edebileceğime inanıyorum.”

Gamze Akın resmi
Gamze Akın
T.N.B Toshiba Pazarlama Müdürü

“Genel hatları ile faydalı bir eğitim oldu. Uzun vadede satış ve pazarlamaya olumlu olarak yansıyacağını düşünüyorum.”

Hulusi Meriç resmi
Hulusi Meriç
Erben Kontrol Sistemleri Satış Pazarlama Müdürü

“Gayet başarılı ve şirketimiz için faydalı olabileceğini düşünmekteyim.”

İbrahim Akgül resmi
İbrahim Akgül
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Kendi mesleğim ile ilgili terminoloji hakkında bilgilendim. Aynı zamanda yaptığım iş planlama ve analiz etme konusunda önemli ip uçlarına ulaştım, Yeni yöntemler gördüm.”

Kamil Şenel resmi
Kamil Şenel
T.N.B Toshiba Retail Kanal Satış Müdürü

“Empati duygumu geliştiren bir eğitim çalışması oldu.”

Mehmet Tatar resmi
Mehmet Tatar
Akay Stand Pazarlama Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Gayet güzel, güncel örneklerle dolu faydalı ve bilgi verici bir seminerdi.”

Merve Can Cenanoğlu resmi
Merve Can Cenanoğlu
T.N.B Toshiba Ürün Müdürü

“Her şey çok güzeldi. Faydalı bilgiler için teşekkürler.”

Nuri Bayrak resmi
Nuri Bayrak
Erben Kontrol Sistemleri Proje Yöneticisi

“Satış tarafındaki kısım yani öğleden sonraki uygulamalı eğitimi kendime ve sektördeki yapmış olduğum çalışma yapısına daha uygun olduğunu düşünüyorum.”

Serkan Selim Duman resmi
Serkan Selim Duman
DAS Kaucuk Ege-Akdeniz Satış Umanı

“Eğitim kısa ama ana noktalara değiniliyordu. Hiç sıkılmadan dinledim.”

Şerife Şerifoğlu resmi
Şerife Şerifoğlu
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Hedef Eğitimin; kısa ve öz biçimde dinleyiciyi sıkmadan,verimli şekilde gerçekleştirildiği düşüncesindeyim.”

Utku Gençdal resmi
Utku Gençdal
DAS Kaucuk Bölge Satış Sorumlusu

“Sıkıcı olmayan,somut örneklerle desteklenmiş kalıcı bir sunumdu.”

Zehra Uyanık resmi
Zehra Uyanık
Hiper Farma Genel Müdür

“Teşekkürler.”

- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi

Bültenimize abone olun