KURUMSAL EĞİTİMLER cover

KURUMSAL EĞİTİMLER

KURUMSAL EĞİTİMLER

Ülkemizde 1.700.000 ‘den fazla kuruluş bulunmakta ve kayıtlı çalışan sayısı da 33.0000.000 ‘dan fazla sayıda. Tüm bunların kırılımlarına bakıldığında ve detaylı incelendiğinde sektör sektör ayrım ve kamu, özel şeklinde detaylara ulaşmak mümkün. Ülkemizde ayrıca 3000 ‘den fazla kamu ve özel dahil eğitim alanında işletme ve bu alanda çalışan epeyce kişi var. Akaryakıt sektöründen, Turizm sektörüne, devlet işletmelerinden, özel işletmelere, enerji sektöründen, tıp sektörüne, teknoloji sektöründen, bankacılık sektörüne kadar hemen hemen her alanda bir işletme yer alıyor. Lise ve sonrasında ki yüksek öğrenimde aldığımız bilgiler, kullanmasını bilenler için bir nebze de olsa can suyu oluyor çünkü bilginin her zaman faydası vardır, ancak nasıl kullanıldığı ya da kullanılıp, kullanılmadı ile ilgilidir.

Kurumsal Eğitimler, derken aslında kastetmek istediğimiz, çalışanların ve/veya yöneticilerin iş hayatlarında yüksek öğrenimdeki bilgilerinin yeterli şekilde kullanılamamasından ya da maalesef Türk öğrenim sisteminin özel iş yaşamı ile entegre olamamasından, üniversiteler ile özel sektör arasında bir türlü oturtulamayan bu boşluklardan dolayı, alanında daha evvel kurumsal iş deneyimine sahip ve bunları akademik olarak da desteklemiş ve kendi alanında bir uzman olan kişilerin kurumlara ve çalışanlarına verdiği eğitimler demek istiyoruz. Kurumsal eğitimler, sektör bazında farklılık gösterse de ana amaç sektörün dinamiklerine uygun ve iş yaşantısında kullanılmak üzere oluşturulmuş özel eğitimlerdir. Bu özel eğitimler için çözüm sunan o kadar fazla eğitim sektöründe şirket var ki, elbette her biri birbiri ile eşit seviyede ya da kalitede olamıyor.

Kurumsal eğitimler alanında hizmet veren başarılı 200 şirketten daha fazlasını maalesef sayamıyoruz, hatta bu 200 şirket içinde de en başarılı olanlar 44 adet. Ufak bir araştırma yaparak kim olduklarını kolayca bulabilirsiniz. Fakat kurumlar, kurumsal eğitimleri seçerken bu alanda hizmet veren şirketlerin bilinirliğine, eğitmenin popülaritesine ve bir şekilde daha önce o alanda deneyimi var mı yok mu buna bakıyorlar. Bu sarmal düşünce yapısı aynı insan kaynakları işe alım sarmalında da olduğu gibi genç ve yetenekli birini ararken hemen araya sihirli cümle olan ‘’tecrübe’’ kelimesini eklemeleri gibi bir şey. Halbuki, kurumsal eğitimler eğitmenden ziyade, eğitimin içeriği, eğitimin kendine özel bir metodolojisi ve tam öğrenmeyi sağlayacak, kalıcı öğrenmeyi tetikleyecek bir modeli olup olmadığı pek de sorgulamak istemiyorlar. Yıl içinde eğitim hedefleri belirleniyor ve bu hedefler doğrultusunda eğitim ihtiyaçları İK tarafından belirleniyor. Bugüne kadar yüzlerce kurumla kurumsal eğitimler noktasında görüştük. Her birine birazdan sizlere anlatacağım özel metodolojimizi paylaştık ve tepkileri her zaman çok olumlu oldu.

Neden?

Çünkü, eğitim sektöründe bizler sektörü değiştirecek farklılıklar yapmadığımız sürece kurumlar aslında ne sunarsak onu seçiyorlar da ondan. Bazı şirketler farklılık talep ediyor ancak yine de tüm farklılıklar daha önce denenmiş ve güven içinde hissedeceğimiz, oyunlar, motivasyon çalgıları, yarışmalar vb.lerini içeriyor.

SORUyorum?

1 – 2 ya da 3 – 5 günlük eğitimler sizce paradigmalarımızı değiştirebilir mi? (Paradigma, en basit hali ile bir şeyi yapış biçimimiz. Davranışlarımızı belirleyen tüm alanlardır. Öğrenme biçimimizi de belirler ve bir öğrenme paradigmamız vardır.)

Bir Soru daha?

– Eğer, cevabınız ‘’elbette değiştirir. Eğitmen ve içerik iyiyse değişim olur’’sa. Bir de şu açıdan bakın isterim:
– Peki o zaman neden 4 yıl okuyoruz da 1 hafta da mezun olmuyoruz?
– Ya da yüksek lisans neden doktora öncesi aslında bir hazırlık ve 1 yıl okuma, 1 yıl tez olarak sürüyor da 10 günde bitmiyor?
– Tüm öğrenme hayatımız boyunca konular neden yıl içinde yayılıyor da 2 gün haftasonu bir eğitimde öğrenip geçmiyoruz?

Şimdi cevabınız ne?

‘’Mümkün değil’’ dediğinizi duyar gibiyim. O halde kurumsal eğitimlerin 1 ya da 2 gün olması hayatımızın çok uzun bir zamanında öğrenme paradigmamızın zamana yayılarak ve tekrarlar ile olduğunu bildiğimiz bir dünyada nasıl değişebilir? Bazılarınızın şunu dediğini duyuyorum, okul yaşantısındaki öğrenme biçimimiz ve görüşümüz ile iş dünyasındaki öğrenme biçimimiz ve görüşümüz tamamen farklı. FARKLI olabilir, bu doğrudur da ama insanın öğrenme biçimi, daha doğrusu beynin öğrenme biçimi değişmez.

Bizim 3 beynimiz var, yeni beyin, orta beyin ve eski beyin. Öğrenme biçimimiz ise, 5 duyuya hitap eden ve düzenli şekilde tekrarlanan konuların kalıcı hafıza atıldığı bir yapıya sahiptir. Bunun dışında başarılı bir eğitmen size bir ‘’Bakış Aşısı’’ yapar ki ‘’Bakış Açınızı’’ değiştirebilin diye ama şu klasik sözü de kurumsal eğitimlere katılan herkes bilir ‘’Bunları anlatıyorum arkadaşlar ama iş siz de uygulamazsanız olmaz…’’ Peki, hangimiz bu eğitimlerden sonra anlatılanları birebir uyguladık ya da 10 kişiden kaçı yaptı?

Öğrenme biçimimiz olduğu gibi, ülkemizin, iş hayatımızın, aile hayatımızın, sosyal çevremizin ve kişisel olarak kendimizin de bir yaşam biçimi var. Türk insanı, bilgisayar başına geçip, animasyonlarla ya da sanal kurgularla öğrenmeye kültürü gereği tam adapte değil bizler yüz yüze iletişimde kuvvetli ve anlık sorular sormak isteyen, sorularımıza bir uzman tarafından o anda cevap verilmesini isteyen bir paradigmaya sahibiz.

Yüzyıllar boyunca eğitim alan ve veren şekli değişmedi aslında. İlk insanlardan bu yana hep bir anlatıcı ve onu dinleyen bir katılımcı/dinleyici vardı, bir çok şey değişti günümüze kadar ama eğitim belli başlı alanlar dışında aslında hep aynı. İşte 2017 yılında yenilikler ve teknolojik gelişmeler ile eğitim alanında da önemli paradigma değişimleri olacak.

TEDi Eğitim ve Danışmanlık eğitim sektöründe yeni paradigmaları takip eden, geliştiren ve hizmete sunan yeni nesil ve yenilikçi bir eğitim ve danışmanlık şirketidir. TEDi Eğitimin kurumsal eğitimler ve bireysel eğitimler alanında yarattığı yenilikçi ve KPI (Anahtar Performans Göstergeleri) odaklı, Hibrit (Online ve Offline eğitimleri birleştiren yapı, b-learning) eğitim metodolojisi kurumsal eğitim dünyasında şirketlerin tam da aradığını sunan, kalıcı hafızaya atılan eğitimleri ve sonuç odaklı bütüncül yaklaşımı ile fark yaratıyor. Kurumsal eğitimler her ne kadar kısa süreli eğitimler olarak görülse de doğru kurgulanmış bir metodoloji ile sektör dinamiklerine uygun ve belirli bir süreyi kapsayan modellerle satış, pazarlama, finans ve diğer tüm alanlarda etkili sonuçlar almamızı sağlıyor.

Eğitimler tam öğrenme metodolojisine uygun şekilde tasarlanırken, öğrenme modeli OTJL (On the job learning) ile pekiştiriliyor, -ölçmediğiniz şeyi yönetemezsiniz- sözünden de yola çıkarak tüm eğitimler dijital ortamda sınav, quiz ve test şeklinde ölçülür ve 12 farklı dilde grafiksel olarak raporlanır. Ardından saha testleri, videolu eğitimler, analizler vb. uçtan uca eğitimler bütüncül şekilde kurumlara özel tasarlanır.

Bir şeyi öğrendiğimizde onu %100 hatırladığımız gün sadece o gündür.

Bu nedenle günler geçtikçe, belirli aralıklarda tekrar edilmezse öğrenilenler unutulmaya başlar. Ayrıca öğrenilenler uygulanmazsa davranışa dönüşmez (biz buna kaslar oluşmaz deriz) bu nedenle de kısa süreli eğitimler gelir-geçer şeklinde kalır. Haliyle şirketlerin kurumsal eğitimlere ayırdıkları bütçeler tam anlamı ile sonuç odaklı satışları arttıran ya da KPI’ları arttıran bir fayda/değer yaratmamış oluyor.

hafiza

Bu nedenle planlanmış aralarda, düzenli tekrarlar ve hibrit bir eğitim modeli ile uçtan uca çözümü sağlamak ve ardından performanslarda artışı görmek mümkündür.

 

Ümit ÜNKER
TEDi Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti.
Kurucu – Genel Müdür
Eğitmen ve Danışman
www.tediegitim.com

RSS Feed

Müşteri Yorumları

Sonraki veya önceki yayın.
Duygu YENER resmi
Duygu YENER
AvivaSA Emeklilik ve Hayat İstanbul Grup Müdürü
"Sevilen ve fark yaratan bir eğitimcisiniz. İşleriniz rast gitsin. Hatta İstanbul'u keyifle göğüsleyen kazanan mutlu bir satışçı nasıl olunur eğitimi hazırlayabilirsiniz."
Akan GÖKÇE resmi
Akan GÖKÇE
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Ümit bey, yürekten katılıyorum. Eski bir avivasa çalışanı olarak katılımcıların çok şanslı olduklarını söyleyebilirim. Keyifli eğitimler dilerim."
Katılımcı resmi
Katılımcı
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Samimiyetiniz her şeye değerdi. Avivasa aracılığı ile aldığım en iyi eğitimdi. Başarılarınız daim olsun."
Olcay ÖZDEN resmi
Olcay ÖZDEN
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hocam bugüne kadar aldığım en kaliteli eğitimdi. Çok teşekkür ederiz."
Bilgehan SARIKAYA resmi
Bilgehan SARIKAYA
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hayatınıza renk katabilecek çok interaktif ve keyifli... Kesinlikle sıkılmayacağınız harika bir insan Ümit ÜNKER."
Öğrenci resmi
Öğrenci
Katılımcı

Ümit bey merhaba ben dokuz eylül üniversitesinde, kamu yönetimi son sınıf öğrencisiyim. Katıldığım bir konuşmanız sayesinde hayatım değişti. Teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim. Birgün çok başarılı biri olursam mutlaka sizi ziyaret edicem. Beni bu kadar şeye cesaretlendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Tekrar görüşmek dileğiyle. Sevgiler

Okuyucu resmi
Okuyucu

Kitap yarı oldu çok güzel bir anlatım. Bir çok uygulamayı yapıyoruz eğitimlerde anlatıyoruz ama gerçekten eğitimlerdeki bir çok noktayı revize ettirdi bana. Teşekkürler

Hüseyin Afyoncu resmi
Hüseyin Afyoncu
Okuyucu

Değer Odaklı Satış Kitabınızı heyecanla okudum. Çok teşekkür ederim emeklerinize. Sayenizde öğrendiğim bilgilerden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

Osman Payaslı resmi
Osman Payaslı
Başarsoft Bilgi Teknolojileri

“Çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ellerinize sağlık.”

Battal Hergül resmi
Battal Hergül
DAS Kauçuk

“Harika geçti.”

Aytuğ Altınkaynak resmi
Aytuğ Altınkaynak
DAS Kauçuk

“Bu tarz eğitimlerin kendime çok katkı sağladığını düşünüyorum”

Alper Adsız resmi
Alper Adsız
DAS Kauçuk

“Faydalı bilgiler edindim. Satış konusunda daha fazla bilgi sahibi oldum.”

Ahmet Tez resmi
Ahmet Tez
Erben Kontrol Sistemleri

“Kesinlikle tavsiye ederiz. Özellikle Ümit Bey’in Bölümü çok keyifli geçti.”

Ebubekir Karsavran resmi
Ebubekir Karsavran
DAS Kauçuk İhracat Sorumlusu

“Çok faydalı bilgiler edindim. Tavsiyelerinizle başarı elde edebileceğime inanıyorum.”

Gamze Akın resmi
Gamze Akın
T.N.B Toshiba Pazarlama Müdürü

“Genel hatları ile faydalı bir eğitim oldu. Uzun vadede satış ve pazarlamaya olumlu olarak yansıyacağını düşünüyorum.”

Hulusi Meriç resmi
Hulusi Meriç
Erben Kontrol Sistemleri Satış Pazarlama Müdürü

“Gayet başarılı ve şirketimiz için faydalı olabileceğini düşünmekteyim.”

İbrahim Akgül resmi
İbrahim Akgül
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Kendi mesleğim ile ilgili terminoloji hakkında bilgilendim. Aynı zamanda yaptığım iş planlama ve analiz etme konusunda önemli ip uçlarına ulaştım, Yeni yöntemler gördüm.”

Kamil Şenel resmi
Kamil Şenel
T.N.B Toshiba Retail Kanal Satış Müdürü

“Empati duygumu geliştiren bir eğitim çalışması oldu.”

Mehmet Tatar resmi
Mehmet Tatar
Akay Stand Pazarlama Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Gayet güzel, güncel örneklerle dolu faydalı ve bilgi verici bir seminerdi.”

Merve Can Cenanoğlu resmi
Merve Can Cenanoğlu
T.N.B Toshiba Ürün Müdürü

“Her şey çok güzeldi. Faydalı bilgiler için teşekkürler.”

Nuri Bayrak resmi
Nuri Bayrak
Erben Kontrol Sistemleri Proje Yöneticisi

“Satış tarafındaki kısım yani öğleden sonraki uygulamalı eğitimi kendime ve sektördeki yapmış olduğum çalışma yapısına daha uygun olduğunu düşünüyorum.”

Serkan Selim Duman resmi
Serkan Selim Duman
DAS Kaucuk Ege-Akdeniz Satış Umanı

“Eğitim kısa ama ana noktalara değiniliyordu. Hiç sıkılmadan dinledim.”

Şerife Şerifoğlu resmi
Şerife Şerifoğlu
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Hedef Eğitimin; kısa ve öz biçimde dinleyiciyi sıkmadan,verimli şekilde gerçekleştirildiği düşüncesindeyim.”

Utku Gençdal resmi
Utku Gençdal
DAS Kaucuk Bölge Satış Sorumlusu

“Sıkıcı olmayan,somut örneklerle desteklenmiş kalıcı bir sunumdu.”

Zehra Uyanık resmi
Zehra Uyanık
Hiper Farma Genel Müdür

“Teşekkürler.”

- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi

Bültenimize abone olun