İSOAT Tekniği Nedir? cover

İSOAT Tekniği Nedir?

İSOAT Tekniği Nedir?

1960 Yılında ders çalışma alanında araştırmalar yapan Robinson, etkili ve kalıcı hafızaya atarak öğrenme tekniğini geliştirmiştir. Çalışma verimini en üst seviyeye çıkaran bu tekniğin adı İSOAT’tır. Teknik Türkçe’de her bir başlığın baş harfini alarak kısaltılmıştır.

İSOAT : İzle – Sor – Oku – Anlat – Tekrarla

Bu yöntem kitaptan okuyarak öğrenmeyi kolaylaştıran ve sınav başarısını arttıran bir yöntem olmakla birlikte, hayatın birçok alanında kullanılabilir. Özellikle önemli sınavlara çalışırken, önemli bir iş sunuma hazırlanırken v.b.

İZLE Yöntemi

Göz fotoğraf çekme yöntemini kullanır. Gördüklerimiz, anlayıp karşı tarafa sözle birşeyi aktarmaya çalıştığımız konudan çok daha fazlasını yakalar. Bu nedenle, konu hakkında ilk olarak genel bir bakış açısı oluşturmak adına bu yöntem kullanılır. Beynimiz boşlukları tamamlama özelliğine sahiptir. Bu yöntemde herhangi birşey anlamaya yada uzun uzun metne bakmaya gerek yoktur. Yalnızca 3 – 4 dakika metne bakılır, başlıklara, koyu yazılmış yerlere, dikkat edilir. Bu yöntem konunun ana fikrini ve önemli noktalarını belirlemenizi sağlayacaktır.

SOR Yöntemi

Bu yöntem sizin çalışacağınız konu hakkında nereye varacağınızı netleştirir. Metni okumadan önce hangi hedeflere ulaşacağınızı, hangi sorulara cevap bulacağınızı önceden belirlemenize imkan sağlar. Bu nedenle bir önceki aşama olan İZLE aşaması çok önemlidir. Bu aşamada çalışılacak konu dikkatli bir şekilde incelenerek konu hakkındaki soru türlerini ve kaynaklardaki konu ile ilgili bütün soru tiplerini görmüş olacaksınız. Bu soruları bir kağıda yazmanız faydalı olacaktır.

OKU Yöntemi

Bu aşamada metinde daha önce çıkarmış olduğunuz sorulara cevap bulmak amacıyla okuma yapın. Okumanızı yaparken metin üzerinde işaretlemeler yapılmalı, daha önce çıkardığınız soruların cevapları aranmalıdır.

ANLAT Yöntemi

Bu aşamada çalıştığınız konuları kendi kendinize anlatmanız gerekmektedir. Bu anlatmayı sesli olarak yapmanız daha faydalı olacaktır.

Bu tekniklerde yüksek sesle tekrar etmenizin size 3 yararı olur.

• Zihninizin dağılmasını önler. Sessiz tekrarlarda zihin daha kolay hayallere dalabilir, farklı şeyler düşünebilir.
• Dikkati yüksek seviyede tutar.
• Kelimelerin sesli telaffuzu onların hafızaya yerleşmesini ve hatırlanmasını kolaylaştırır.

TEKRARLA Yöntemi

Bu aşamada en güzel taktik konu hakkında test, kitap, soru bankası v.b. çözerek sağlıklı ve tam bir öğrenme gerçekleştirmiş olursunuz.

 

Müşteri Yorumları

Sonraki veya önceki yayın.
Duygu YENER resmi
Duygu YENER
AvivaSA Emeklilik ve Hayat İstanbul Grup Müdürü
"Sevilen ve fark yaratan bir eğitimcisiniz. İşleriniz rast gitsin. Hatta İstanbul'u keyifle göğüsleyen kazanan mutlu bir satışçı nasıl olunur eğitimi hazırlayabilirsiniz."
Akan GÖKÇE resmi
Akan GÖKÇE
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Ümit bey, yürekten katılıyorum. Eski bir avivasa çalışanı olarak katılımcıların çok şanslı olduklarını söyleyebilirim. Keyifli eğitimler dilerim."
Katılımcı resmi
Katılımcı
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Samimiyetiniz her şeye değerdi. Avivasa aracılığı ile aldığım en iyi eğitimdi. Başarılarınız daim olsun."
Olcay ÖZDEN resmi
Olcay ÖZDEN
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hocam bugüne kadar aldığım en kaliteli eğitimdi. Çok teşekkür ederiz."
Bilgehan SARIKAYA resmi
Bilgehan SARIKAYA
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hayatınıza renk katabilecek çok interaktif ve keyifli... Kesinlikle sıkılmayacağınız harika bir insan Ümit ÜNKER."
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi

Bültenimize abone olun

Boook a session

Officia possimus minus, voluptatibus.

Boook a tickets

Officia possimus minus, voluptatibus. Event nesciunt minima, explicabo voluptates magni dicta, at repudiandae.