İçeriğin Geleceği cover

İçeriğin Geleceği

İçeriğin Geleceği

İnsan, var olduğu günden bugüne ve gelecekte de öğrenme dürtüsü asla bitmeyecek bir canlı. Öğrenme öylesine gizemli bir dürtü ki, yaşadığı dünyayı, çevreyi, karşı cinsi, nesneleri, nesnelerin birbiri ile olan ilişkisini ve nihayetinde kendini keşfetme yolculuğu. Bu yolculuk doğal bir dürtü ile geliştiği için insan anlam arayışından asla vazgeçmeyecek. İlkel insanlar avlandıklarında bunu nasıl yaptıklarını bir ritüel ile durumu dramatize ederek yani oyunlaştırarak karşı tarafa anlatırdı. Bu da yetmezmiş gibi bunu taş duvarlara kazırdı. O dönemde de biri çıkıp anlatıyor, diğerleri dinliyordu. Yani klasik anlatım tarzı aslında hiç değişmedi sadece şekil değiştirdi. Bugün insanlar yine yeni bir şeyler öğrenebilmek için sınıf adı verilen disipline edilmiş ve belirli bir oturma düzeni ile toplanıyor ve bilgi aktarıcı dinliyorlar. Tek bir bilgi aktarıcı onlarca kişiye sunum yapıyor bu aynı ilkel insanların aktarım sürecine benziyor.

Şimdi ise, içeriğin aktarımı yerini ilgi çekici teknolojilere bırakmaya başladı. Bunların içinde en ilgi çekici olanı şüphesiz Augmented Reality yani Artırılmış Gerçeklik. Bu teknoloji sınırsız kullanım alanı ve sektör kısıtlaması olmadan her alanda yaratıcı içerikleri alışılmışın dışında aktarımı ile bambaşka. Günümüzde içerikler birçok teknoloji uygulaması ile telefon, tablet ya da bilgisayarlar aracılığı ile sunulabiliyor. Zaman ve mekan bağımsız uygulamalar ise en fazla ilgi gören çalışmalar oluyor. Bunlara en iyi örneklerden biri Türkiye’nin iş dünyası alanında Artırılmış Gerçeklik ile oluşturulmuş ilk ve tek satış kitabı ‘’Değer Odaklı Satış’’ AR teknolojisini kitap okuma üzerine geliştiren ve milli içerik sağlayan yepyeni bir yaklaşım. AR’ın en önemli yanı sadece teknolojik bir yenilik olması değil, kullanıldığı alanı dönüştürmesidir.

Okuma deneyimini dönüştürdüğü gibi… Her sayfasında yazarın canlandığı ve okuyucusu ile etkileşimde bulunduğu, kendine ait özel mobil uygulaması olan ve artırılmış okuma deneyimi sunan bir kitap düşünün! On binlerce okuru ile sürekli etkileşimde olabilen, 100 farklı dil ile bir anda globalleşebilen, okuyucu davranışına göre kişiselleştirilebilen, yeni bir yaklaşım ya da içerik oluştuğunda push notification ile aynı anda tüm okuyucularına kitabın ilgili sayfasında yeni bir içerik eklendi diye bildirim yapabilen, iris tarayıcı özelliği ile hangi sayfaya, ne zaman ve ne kadar sürede bakıldı şeklinde raporlayabilen çok özel bir kitap. Tek bir kitap, hiç eskimeyen ve sürekli güncellenen bir içerik…

 

AR (Artırılmış Gerçeklik) böylesine devrim niteliğinde bir teknoloji iken hemen yakın zamanda MR (Mixed Reality) Karma Geçeklik teknolojisi üzerinde ciddi ve hızlı çalışmalar var. Karma Gerçeklik ile yüksek etkileşimli bir döneme geçiliyor ve bu geleceğin teknolojileri şu an hali hazırda kullanılıyor.

 

VR, AR, AV, MR bu kısaltmalara şimdiden alışık olsak iyi olacak. 2020 yılında bu teknolojiler 5 kat artacak ve 200 Milyar Dolar’dan fazla pazar payına ulaşacak. Bu yıkıcı etki birçok şeyi değiştirecek bu nedenle içeriğin geleceği de değişecek ve şimdiden bu değişim başladı.

5G’nin hayatımıza girmesi ile hologram gibi ileri seviye teknolojiler, bir süre sonra herkesin ulaşabildiği ve kullanabildiği gerçek zamanlı ve sıradan bir mobil uygulama halini alacak ve o zaman ne eğitim, ne kitaplar ne de diğer bir çok sektör uygulamaları bildiğimiz şekilde kalacak, her şey baştan aşağıya dönüşecek. Carl Minardo, hologram teknolojisini bambaşka şekilde kullandı ve cenaze törenlerine hologram teknolojisi ile katılabiliyorsunuz. Şimdilik hatırı sayılır bir bedel ödeyerek cenaze töreninde 10 dakikaya kadar görünmek, baş sağlığı dilemek ya da bir veda konuşması yapmak mümkün. Bilimsel olarak 3 boyutlu şekiller beyne en gerçekçi gelen görüntüler olduğu için hologram teknolojisi gerçek zamanlı orada olduğunuzu diğer insanlara hissettirebiliyor.

Gelecek ve içeriğin teknoloji ile anlamlandırılması ve değişmesi mümkün ve başladı.

 

Siz hazır mısınız?

 

 

 

Bu makalem Yüksek Teknoloji Dergisi Temmuz sayısında yayınlanmıştır.

RSS Feed

Müşteri Yorumları

Sonraki veya önceki yayın.
Duygu YENER resmi
Duygu YENER
AvivaSA Emeklilik ve Hayat İstanbul Grup Müdürü
"Sevilen ve fark yaratan bir eğitimcisiniz. İşleriniz rast gitsin. Hatta İstanbul'u keyifle göğüsleyen kazanan mutlu bir satışçı nasıl olunur eğitimi hazırlayabilirsiniz."
Akan GÖKÇE resmi
Akan GÖKÇE
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Ümit bey, yürekten katılıyorum. Eski bir avivasa çalışanı olarak katılımcıların çok şanslı olduklarını söyleyebilirim. Keyifli eğitimler dilerim."
Katılımcı resmi
Katılımcı
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Samimiyetiniz her şeye değerdi. Avivasa aracılığı ile aldığım en iyi eğitimdi. Başarılarınız daim olsun."
Olcay ÖZDEN resmi
Olcay ÖZDEN
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hocam bugüne kadar aldığım en kaliteli eğitimdi. Çok teşekkür ederiz."
Bilgehan SARIKAYA resmi
Bilgehan SARIKAYA
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hayatınıza renk katabilecek çok interaktif ve keyifli... Kesinlikle sıkılmayacağınız harika bir insan Ümit ÜNKER."
Öğrenci resmi
Öğrenci
Katılımcı

Ümit bey merhaba ben dokuz eylül üniversitesinde, kamu yönetimi son sınıf öğrencisiyim. Katıldığım bir konuşmanız sayesinde hayatım değişti. Teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim. Birgün çok başarılı biri olursam mutlaka sizi ziyaret edicem. Beni bu kadar şeye cesaretlendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Tekrar görüşmek dileğiyle. Sevgiler

Okuyucu resmi
Okuyucu

Kitap yarı oldu çok güzel bir anlatım. Bir çok uygulamayı yapıyoruz eğitimlerde anlatıyoruz ama gerçekten eğitimlerdeki bir çok noktayı revize ettirdi bana. Teşekkürler

Hüseyin Afyoncu resmi
Hüseyin Afyoncu
Okuyucu

Değer Odaklı Satış Kitabınızı heyecanla okudum. Çok teşekkür ederim emeklerinize. Sayenizde öğrendiğim bilgilerden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

Osman Payaslı resmi
Osman Payaslı
Başarsoft Bilgi Teknolojileri

“Çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ellerinize sağlık.”

Battal Hergül resmi
Battal Hergül
DAS Kauçuk

“Harika geçti.”

Aytuğ Altınkaynak resmi
Aytuğ Altınkaynak
DAS Kauçuk

“Bu tarz eğitimlerin kendime çok katkı sağladığını düşünüyorum”

Alper Adsız resmi
Alper Adsız
DAS Kauçuk

“Faydalı bilgiler edindim. Satış konusunda daha fazla bilgi sahibi oldum.”

Ahmet Tez resmi
Ahmet Tez
Erben Kontrol Sistemleri

“Kesinlikle tavsiye ederiz. Özellikle Ümit Bey’in Bölümü çok keyifli geçti.”

Ebubekir Karsavran resmi
Ebubekir Karsavran
DAS Kauçuk İhracat Sorumlusu

“Çok faydalı bilgiler edindim. Tavsiyelerinizle başarı elde edebileceğime inanıyorum.”

Gamze Akın resmi
Gamze Akın
T.N.B Toshiba Pazarlama Müdürü

“Genel hatları ile faydalı bir eğitim oldu. Uzun vadede satış ve pazarlamaya olumlu olarak yansıyacağını düşünüyorum.”

Hulusi Meriç resmi
Hulusi Meriç
Erben Kontrol Sistemleri Satış Pazarlama Müdürü

“Gayet başarılı ve şirketimiz için faydalı olabileceğini düşünmekteyim.”

İbrahim Akgül resmi
İbrahim Akgül
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Kendi mesleğim ile ilgili terminoloji hakkında bilgilendim. Aynı zamanda yaptığım iş planlama ve analiz etme konusunda önemli ip uçlarına ulaştım, Yeni yöntemler gördüm.”

Kamil Şenel resmi
Kamil Şenel
T.N.B Toshiba Retail Kanal Satış Müdürü

“Empati duygumu geliştiren bir eğitim çalışması oldu.”

Mehmet Tatar resmi
Mehmet Tatar
Akay Stand Pazarlama Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Gayet güzel, güncel örneklerle dolu faydalı ve bilgi verici bir seminerdi.”

Merve Can Cenanoğlu resmi
Merve Can Cenanoğlu
T.N.B Toshiba Ürün Müdürü

“Her şey çok güzeldi. Faydalı bilgiler için teşekkürler.”

Nuri Bayrak resmi
Nuri Bayrak
Erben Kontrol Sistemleri Proje Yöneticisi

“Satış tarafındaki kısım yani öğleden sonraki uygulamalı eğitimi kendime ve sektördeki yapmış olduğum çalışma yapısına daha uygun olduğunu düşünüyorum.”

Serkan Selim Duman resmi
Serkan Selim Duman
DAS Kaucuk Ege-Akdeniz Satış Umanı

“Eğitim kısa ama ana noktalara değiniliyordu. Hiç sıkılmadan dinledim.”

Şerife Şerifoğlu resmi
Şerife Şerifoğlu
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Hedef Eğitimin; kısa ve öz biçimde dinleyiciyi sıkmadan,verimli şekilde gerçekleştirildiği düşüncesindeyim.”

Utku Gençdal resmi
Utku Gençdal
DAS Kaucuk Bölge Satış Sorumlusu

“Sıkıcı olmayan,somut örneklerle desteklenmiş kalıcı bir sunumdu.”

Zehra Uyanık resmi
Zehra Uyanık
Hiper Farma Genel Müdür

“Teşekkürler.”

- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi

Bültenimize abone olun