HİBRİT SATIŞTA ETKİLİ EKRAN KULLANIMI cover

HİBRİT SATIŞTA ETKİLİ EKRAN KULLANIMI

Yeni Nesil Bütüncül Satış Yaklaşımı Hibrit Satış

HİBRİT SATIŞTA ETKİLİ EKRAN KULLANIMI

Yeni Nesil Bütüncül Satış Yaklaşımı Hibrit Satış

Bu Bölümde;

 • Ekran Kullanımı
 • Ekrana olan uzaklık
 • Kamera Açısı ve Kamera kullanımı konularını ele alacağız.

İçinde bulunduğumuz yenidünya düzeninde ‘’Yeni Normal’’ olarak adlandırılan Post Corona ile beraber uzaktan tanıtım, uzaktan eğitim, uzaktan toplantı ve nihayetinde uzaktan çalışma artık normal olmaya giderek de popülaritesini artırmaya başladı. Belirsizlik ve ön görülememezlik ile birlikte bir VUCA döneminin içinden geçtik, geçiyoruz. Normal iş yapış şekillerimiz ziyaretler, yüz yüze görüşmeler, planlanmış rutlar, toplantılar şeklindeydi. Yeni düzende ise mümkün olduğunca uzaktan yüz yüze buluşmaların asgariye indirildiği online görüşmelere önem veriliyor. Burada ekran kullanımı gibi daha önce çok da dikkat etmediğimiz, bilsek dahi bir kurallar dizisinde sistematik hale sokmadığımız ya da uygulamadığımız bir alan öne çıkıyor. Eğer kameralar karşısında profesyonel ya da amatörcede olsa bir şekilde deneyiminiz yoksa ekran kullanımı ve kamera açısı kullanımı gibi kavramlar uzak gelebilir ya da bunların neden önemli olduğu üzerinde bir farkındalık oluşmamış olabilir.

İşte şimdi sizlerle ekran kullanımının neden önemli olduğunu, ekrana ne kadar yakın durmanız gerektiğini ve kameranızın açısı ile ışık kullanımı konusunu inceleyeceğiz.

Ekran kullanımı, temel olarak ekranda nasıl durduğunuz ile ilgilenir, bir ekran paylaşacaksanız masa üstünüzün görüntüsünün dahi bir mesaj iletimi olduğunu işler.

Bu resim için metin sağlanmadı

 

Özellikle Remote Detailing’de,

 • Mümkünse önce masaüstü resimlerinizi kurumsal duruşunuzu temsil edecek bir görselle değiştirmeniz gerekir.

 

 • Ekran formatları ve bir Power Point sunumu (daha öncesinde özel olarak ayarlamadıysanız) genel olarak 16:9 formatındadır. Dolayısı ile üsten basık şekilde görüneceksiniz ve ekranın belirli bir alanında görüntünüz olacak.

 

 • Yüzünüzün, göğüs, el ve kollarınızın tam gözükeceği şekilde ekranın tam ortasında konumlanmanız önemlidir.

 

 • Ekrana ne uzak ne da yakın olmalısınız genel olarak 50 -60 cm kadar uzaklık yeterli olsa da ideal bir uzaklık 1 kol mesafesini geçmemelidir.

 

 • Ekranda giydiğiniz giysiler kadar kullandığınız renklerde önemlidir. Bu nedenle her ne kadar uzaktan bir tanıtım yapsak dahi yüz yüze bir görüşmedeymişçesine kurumsal kimliğimizi temsil edecek şekilde giyinmeli ve daha az renkli kıyafetler tercih etmeliyiz.

 

 • Fonda eğer evdeyseniz arkanız düz bir duvar olması mutfak dolabı ya da balkon camı görünmesinden çok daha iyi olacaktır. Ev dışındaysanız da mutlaka fonunuza dikkat etmelisiniz. Dikkat dağıtıcı bir görüntünün arkanızda olmasını istemezsiniz öyle değil mi?

 

 • Baş hizanız ekranın üst kısmında 2 parmak aşağıda olmasına özen gösterin çünkü çoğu bu konuya dikkat etmeyen kişilerin genelde kafaları ekranda kesik gözükür.

 

 • Ekranın sağ ve sol köşelerine eşit uzaklıkta durmanız bir konu anlatmak istediğinizde el ve kollarınızın tam gözükmesi açısından önemlidir.

 

 • Özenli bir açı ve ekran kullanımı karşı tarafa en doğru mesajı ve verdiğiniz değeri gösterecektir.

 

 • Özellikle ışığı ne tam yüzünüze ne de tam tepenize ne de tam arkanızdan gelecek şekilde konumlandırmamalısınız. Eğer evden bir Remote Detailing yapacaksanız ışığı doğru kullanara yüzünüzü, göğüs, el ve kollarınızı aydınlatacak şekilde konumlandırmalısınız. Dışarda ya da ofisteyseniz de mümkünse cam kenarında oturmak yerine ışığı alacak şekilde camın karşısında oturmanız iyi olacaktır.

 

 • Kameranız bir cep telefonu kamerası ise sunum yapacaksanız ve sunumunuz da 16:9 formatındaysa dik tutmak yerine yatay şekilde tutmanız daha iyi görüntü sağlayacaktır.

 

 • Konuşmalarınızda ya da sunumlarınızda karşı tarafın gözü kameranızın merceğidir bu nedenle özellikle birden fazla kişinin katıldığı toplantılar ya da tanıtımlarda konuşan kişi ekranın sağ ya da sol köşesindeyse doğal seçilim olarak ona bakma eğiliminde oluruz ancak daha profesyonel bir duruş için ekrana değil bir cevap verecekken kameraya bakmak daha şık durmanızı ve bu işi bildiğinizi gösterecektir.

 

 • Sandalyede dik oturmanız hem postürünüz (beden duruşunuz) açısından hem de dış görünüşünüz açısından (Halo Etkisi) önemlidir. Ayrıca dik oturmanız sesinizi de verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

 

 • Bugüne kadar binlerce kişi ile yaptığım çalışmalar sonrasında özellikle 5 dakikalık Remote Detailing’lerin çok verimli olduğunu ve gün içinde birçok kişi tarafından RD yapılması talebiyle gelinen kişi içinde memnuniyet verici bir zaman olduğunu deneyimledim. Bu nedenle kendinizi sunumlarınızı en kısa zamanda en etkileyici şekilde yapmaya odaklayın. Bunun için bir girişiniz olmalı Metafor, Analoji ve Hikaye Anlatıcılığı bunun için harika bir yöntem. Asıl mesajlarınızı gelişme kısmında 3 - 4 cümle ile vermeniz harika olacaktır. Sonrasında kapanışınız mutlaka karşı taraftan bir söz alma, derin iç görü oluşturma ya da görüşmeyi nasıl bulduğu yönünde olmalıdır. Deneyimlerimiz yine bize gösteriyor ki bu sırada ve şekilde RD yapanlar yapmayanlara göre %95 daha başarılı sonuçlar alıyorlar.

 

 • Bir Remote Detailing yapacağınız zaman mutlaka kameranızın açısını, mikrofon ses testinizi ve bağlantılarınızı görüşmeden en az 5 – 7 dakika önce yapın. Teknik sorun her zaman herkes için oluşabilir. Test yapmadan bir görüşmeye girmek daha öncesinde kontrol edilseydi önlenebilir teknik sorunların riskini göze almak demektir. Bunu yapmayın test yapın.

 

 
 

 

Eğer her şey sizin için uygun şekilde tamamsa ‘’Başarılı Remote Detailing’’ yapmak ve profesyonel bir görüntü vermek için hazırsınız demektir.

 

Ümit ÜNKER

Kıdemli Eğitmen ve Yazar

Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik'' Onur Ödülü

Yılın En İyi Eğitmeni Ödülü

Milliyet Köşe Yazarı

Harvard Business Review Blog Yazarı

National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı

TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür

RSS Feed

Müşteri Yorumları

Sonraki veya önceki yayın.
Duygu YENER resmi
Duygu YENER
AvivaSA Emeklilik ve Hayat İstanbul Grup Müdürü
"Sevilen ve fark yaratan bir eğitimcisiniz. İşleriniz rast gitsin. Hatta İstanbul'u keyifle göğüsleyen kazanan mutlu bir satışçı nasıl olunur eğitimi hazırlayabilirsiniz."
Akan GÖKÇE resmi
Akan GÖKÇE
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Ümit bey, yürekten katılıyorum. Eski bir avivasa çalışanı olarak katılımcıların çok şanslı olduklarını söyleyebilirim. Keyifli eğitimler dilerim."
Katılımcı resmi
Katılımcı
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Samimiyetiniz her şeye değerdi. Avivasa aracılığı ile aldığım en iyi eğitimdi. Başarılarınız daim olsun."
Olcay ÖZDEN resmi
Olcay ÖZDEN
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hocam bugüne kadar aldığım en kaliteli eğitimdi. Çok teşekkür ederiz."
Bilgehan SARIKAYA resmi
Bilgehan SARIKAYA
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hayatınıza renk katabilecek çok interaktif ve keyifli... Kesinlikle sıkılmayacağınız harika bir insan Ümit ÜNKER."
Öğrenci resmi
Öğrenci
Katılımcı

Ümit bey merhaba ben dokuz eylül üniversitesinde, kamu yönetimi son sınıf öğrencisiyim. Katıldığım bir konuşmanız sayesinde hayatım değişti. Teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim. Birgün çok başarılı biri olursam mutlaka sizi ziyaret edicem. Beni bu kadar şeye cesaretlendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Tekrar görüşmek dileğiyle. Sevgiler

Okuyucu resmi
Okuyucu

Kitap yarı oldu çok güzel bir anlatım. Bir çok uygulamayı yapıyoruz eğitimlerde anlatıyoruz ama gerçekten eğitimlerdeki bir çok noktayı revize ettirdi bana. Teşekkürler

Hüseyin Afyoncu resmi
Hüseyin Afyoncu
Okuyucu

Değer Odaklı Satış Kitabınızı heyecanla okudum. Çok teşekkür ederim emeklerinize. Sayenizde öğrendiğim bilgilerden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

Osman Payaslı resmi
Osman Payaslı
Başarsoft Bilgi Teknolojileri

“Çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ellerinize sağlık.”

Battal Hergül resmi
Battal Hergül
DAS Kauçuk

“Harika geçti.”

Aytuğ Altınkaynak resmi
Aytuğ Altınkaynak
DAS Kauçuk

“Bu tarz eğitimlerin kendime çok katkı sağladığını düşünüyorum”

Alper Adsız resmi
Alper Adsız
DAS Kauçuk

“Faydalı bilgiler edindim. Satış konusunda daha fazla bilgi sahibi oldum.”

Ahmet Tez resmi
Ahmet Tez
Erben Kontrol Sistemleri

“Kesinlikle tavsiye ederiz. Özellikle Ümit Bey’in Bölümü çok keyifli geçti.”

Ebubekir Karsavran resmi
Ebubekir Karsavran
DAS Kauçuk İhracat Sorumlusu

“Çok faydalı bilgiler edindim. Tavsiyelerinizle başarı elde edebileceğime inanıyorum.”

Gamze Akın resmi
Gamze Akın
T.N.B Toshiba Pazarlama Müdürü

“Genel hatları ile faydalı bir eğitim oldu. Uzun vadede satış ve pazarlamaya olumlu olarak yansıyacağını düşünüyorum.”

Hulusi Meriç resmi
Hulusi Meriç
Erben Kontrol Sistemleri Satış Pazarlama Müdürü

“Gayet başarılı ve şirketimiz için faydalı olabileceğini düşünmekteyim.”

İbrahim Akgül resmi
İbrahim Akgül
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Kendi mesleğim ile ilgili terminoloji hakkında bilgilendim. Aynı zamanda yaptığım iş planlama ve analiz etme konusunda önemli ip uçlarına ulaştım, Yeni yöntemler gördüm.”

Kamil Şenel resmi
Kamil Şenel
T.N.B Toshiba Retail Kanal Satış Müdürü

“Empati duygumu geliştiren bir eğitim çalışması oldu.”

Mehmet Tatar resmi
Mehmet Tatar
Akay Stand Pazarlama Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Gayet güzel, güncel örneklerle dolu faydalı ve bilgi verici bir seminerdi.”

Merve Can Cenanoğlu resmi
Merve Can Cenanoğlu
T.N.B Toshiba Ürün Müdürü

“Her şey çok güzeldi. Faydalı bilgiler için teşekkürler.”

Nuri Bayrak resmi
Nuri Bayrak
Erben Kontrol Sistemleri Proje Yöneticisi

“Satış tarafındaki kısım yani öğleden sonraki uygulamalı eğitimi kendime ve sektördeki yapmış olduğum çalışma yapısına daha uygun olduğunu düşünüyorum.”

Serkan Selim Duman resmi
Serkan Selim Duman
DAS Kaucuk Ege-Akdeniz Satış Umanı

“Eğitim kısa ama ana noktalara değiniliyordu. Hiç sıkılmadan dinledim.”

Şerife Şerifoğlu resmi
Şerife Şerifoğlu
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Hedef Eğitimin; kısa ve öz biçimde dinleyiciyi sıkmadan,verimli şekilde gerçekleştirildiği düşüncesindeyim.”

Utku Gençdal resmi
Utku Gençdal
DAS Kaucuk Bölge Satış Sorumlusu

“Sıkıcı olmayan,somut örneklerle desteklenmiş kalıcı bir sunumdu.”

Zehra Uyanık resmi
Zehra Uyanık
Hiper Farma Genel Müdür

“Teşekkürler.”

- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi

Bültenimize abone olun