Etkinlik sektörünün geleceği cover

Etkinlik sektörünün geleceği

Etkinlik sektörünün geleceği

Bu haftaki konuğu etkinlik sektörünün yükselen yıldızı İbrahim AKOVA, kendisi ile yaptığı bu keyifli röportajı aşağıda bulabilirsiniz.

Ümit ÜNKER: İbrahim Bey Merhaba, etkinlik sektöründeki en genç üst düzey yöneticilerden birisisiniz, bize kendinizden ve hikayenizden bahseder misiniz?

Kariyerime üniversite öncesi küçük bir işletmede grafikerlik yaparak başladım. Sonrasında Namık Kemal Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünden mezun olarak turizm sektörüne adımlarımı attım. Üniversite biter bitmez yerli bir otel zincirinde yiyecek-içecek bölümünde göreve başlayıp 2 yılda satış ve pazarlama yöneticiliğine kadar yükseldim. Ardından Türkiye’nin en büyük seyahat acentelerinden birinde yurt içinde ve yurt dışında projeler hayata geçirmeye başladım. Bildiğimiz birçok global markanın etkinliklerini yönettim. 2 yıllık bir kendi şirket serüvenim oldu ama bana göre olmadığını anlamam ve ülkemizde ‘Etkinlik Ajansı’ kavramının oturması ile birlikte serüvenim sektörün önde gelen etkinlik ajanslarında yöneticilik yaparak devam etti. Kurumsal bir turizm şirketi ile iş birliği yapıp, bu sektöre ayak uydurabilmeleri için bir etkinlik ajansı dönüşümü projesini hayata geçirdik. Şimdi ise geçmişte beraber çok başarılı projelere imza atıp aile gibi olduğumuz, en iyilerin bir araya geldiği Oksijen Events şirketinde değer katmaya devam ediyoruz.

Ümit ÜNKER: Peki tam olarak neler yapıyorsunuz? Turizm herkesin bildiği bir sektör ama sizin yaptığınız işe turizm demek pek doğru gelmiyor bana.

Evet aslında bizim en zor noktamız yaptığımız işi bir cümlede anlatamamak. Normal meslek sahiplerine ne iş yaptığı sorulduğunda bir cevapla mesleğini bir ekle branşını/uzmanlığını söyleyip konuyu açıklığa kavuşturabiliyor.

  • Ne iş yapıyorsunuz; Öğretmenim.
  • Ne öğretmeni? Türkçe…

Doktorsa uzmanlığı, pilotsa çalıştığı havayolu gibi örnekler varken, biz kendimizi anlatmak için biraz zorlanıyoruz.

  • Ne iş yapıyorsunuz; Kreatif Direkörüm.
  • Bir süre sessizlik sonrasında meraklı bir Yani?

Aslında bizim verdiğimiz hizmet bir iletişim hizmeti. Marka ile paydaşı arasındaki iletişimi bir etkinlik içerisinde anlatmaya çalışıyoruz. Arka planda büyük ve maharetli ekipler çalıştırıyoruz. Bana sorarsanız yaptığımız iş reklam ajanslarına daha yakın. Bir marka çalışanlarını veya iş ortaklarını toplayıp onlara vermek istedikleri mesajları anlatmak istiyor. Bu noktada bunu nasıl yapabiliriz? Sorusu bize yöneltiliyor.

Ümit ÜNKER: Nasıl yapıyorsunuz? Bildiğim kadarıyla yapmış olduğunuz bu iş yurt dışında oldukça önemli, üniversitedeler de bölümleri olan bir iş?

Çok doğru. Maalesef ülkemizde yaygın bir şekilde eğitimi verilmeyen, yurt dışında ise bölümleri ve mezunları olan oldukça prestijli bir iş. Ülkemizde fikre verilen değer çok düşük olduğu için çok talep görmüyor sanırım belki de çok yoğun iş temposu çekici gelmiyordur.

Ama bugüne kadar mimardan, gemi mühendisine, öğretmenden, güzellik uzmanına çok farklı okullardan mezun olup etkinlik sektöründe çalıştığım ekip arkadaşlarım oldu.

Nasıl yapıyoruz sorusuna gelince, aslında etkinlik süresince tüm iletişimi a’dan z’ye planlıyoruz. Motto/Slogan üretiliyor, logolar çiziliyor, 3 boyutlu sahneler hazırlanıyor, filmler-klipler çekiliyor, özel şovlar ve prodüksiyonlar üretiliyor, kişisel gelişim aktiviteleri kurgulanıyor, konuk konuşmacılar-sanatçılar seçiliyor, bunlara uygun mekanlar bulunup insanların ulaşımı sağlanıyor. Aslında tüm bu hizmetler 3 gün içerisinde tüketiliyor. Eğer etkinliğin sonunda katılımcı mesajlarımızı almış ve eğlenmiş ise başarılı olduğumuz anlamına geliyor.

Ümit ÜNKER: Kariyerini şekillendirmek isteyenler için etkinlik sektörü doğru bir hedef midir?

Yaşayarak öğrendiğim ve tamamen subjektif önerim, eğer etkinlik sektöründe çalışacaksanız yaptığı işi bilen ve tecrübe sahibi insanlarla çalışmayı tercih edin. Yaptığımız işi bilmeyen, daha kötüsü bildiğini sanan insanlara kendinizi anlatmaya çalışmak sizin gelişiminizi engelleyecek hatta yanlış yönlendirecektir.

Ben fikir üretebilen her insan için ilgi çekici bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Özellikle çocuk sahibi olanlar beni daha iyi anlayabilir. Tüm çocuklar özeldir, iki kardeş olsa bile farklı yaklaşımlarda bulunmanız farklı yöntemlerle iletişim kurmanız gerekebiliyor. Benim için kurguladığım etkinlikler de öyleler. Her biri çocuğum gibi ve benden bekledikleri de ihtiyaçları da farklı. Bu sebeple olabildiğince ilgili ve yaratıcı yaklaşmak zorundayım. Keşke müşteri bazında işimize verdiğimiz bu değer açıkça görülebilse bize hem yaratıcılık hem doğru bütçe yönetimi konusunda yeterli zaman verilse sonuçlar çok daha faydalı olacaktır.

Aynı şekilde bugüne kadar benimle yola çıkmış ekip arkadaşlarım içinde yaklaşımım aynı olmuştur. Her biri özel her birinin gelişimi için kullanılması gereken yöntemler gerekmiştir.

Bunları fark edebilmek için gelişimin ve eğitimin hayatımızın bir parçası olması gerekiyor.

Tecrübe ve iyi bir gözlemci olmanın sizi her zaman 1 adım öne geçirdiğini düşünüyorum.

Kariyerinin başında olan arkadaşlarıma iş hayatında kötü tecrübe diye bir şey olmadığını söylüyorum. Benim bugünlere gelebilmemde en büyük pay kötü yöneticilerime aittir. Bana nasıl bir yönetici hatta nasıl bir birey olmamam gerektiğini sadece kendileri olarak öğretmişlerdir. Bunun yanında çok fazla işinde çok iyi çalışma arkadaşım oldu ve bana çok önemli katkılarda bulundular. Hepsine müteşekkirim aslında.

Yine de merak ve çalışkanlık olmadan işinizde en iyi olmayı amaçlamadan büyük başarıları kazanmak çok zor. Doğru cevaplar orada bir yerlerde sadece doğru açıdan bakmak ve çalışmak gerekiyor, Necip Fazıl’ın bir sözünü kendime klavuz edinmişimdir.

‘Devler gibi eserler bırakmak istiyorsan, karıncalar gibi çalışmak lazım’

Ümit ÜNKER: Bu güzel paylaşımların için teşekkür ederim. Bu sefer dinleyen taraf ben oldum oldukça da keyifli oldu.

 Evet genelde satış gelişimim için seni dinleyen olurken anlatan olmak keyifli oldu.

Benimle dileyen herkes www.linkedin.com/in/İbrahimAKOVA adresimden iletişime geçebilir.

Ümit ÜNKER

TEDi Eğitim Ve Danışmanlık

Kurucu – Genel Müdür

umitunker@tediegitim.com

RSS Feed

Müşteri Yorumları

Sonraki veya önceki yayın.
Duygu YENER resmi
Duygu YENER
AvivaSA Emeklilik ve Hayat İstanbul Grup Müdürü
"Sevilen ve fark yaratan bir eğitimcisiniz. İşleriniz rast gitsin. Hatta İstanbul'u keyifle göğüsleyen kazanan mutlu bir satışçı nasıl olunur eğitimi hazırlayabilirsiniz."
Akan GÖKÇE resmi
Akan GÖKÇE
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Ümit bey, yürekten katılıyorum. Eski bir avivasa çalışanı olarak katılımcıların çok şanslı olduklarını söyleyebilirim. Keyifli eğitimler dilerim."
Katılımcı resmi
Katılımcı
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Samimiyetiniz her şeye değerdi. Avivasa aracılığı ile aldığım en iyi eğitimdi. Başarılarınız daim olsun."
Olcay ÖZDEN resmi
Olcay ÖZDEN
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hocam bugüne kadar aldığım en kaliteli eğitimdi. Çok teşekkür ederiz."
Bilgehan SARIKAYA resmi
Bilgehan SARIKAYA
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hayatınıza renk katabilecek çok interaktif ve keyifli... Kesinlikle sıkılmayacağınız harika bir insan Ümit ÜNKER."
Öğrenci resmi
Öğrenci
Katılımcı

Ümit bey merhaba ben dokuz eylül üniversitesinde, kamu yönetimi son sınıf öğrencisiyim. Katıldığım bir konuşmanız sayesinde hayatım değişti. Teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim. Birgün çok başarılı biri olursam mutlaka sizi ziyaret edicem. Beni bu kadar şeye cesaretlendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Tekrar görüşmek dileğiyle. Sevgiler

Okuyucu resmi
Okuyucu

Kitap yarı oldu çok güzel bir anlatım. Bir çok uygulamayı yapıyoruz eğitimlerde anlatıyoruz ama gerçekten eğitimlerdeki bir çok noktayı revize ettirdi bana. Teşekkürler

Hüseyin Afyoncu resmi
Hüseyin Afyoncu
Okuyucu

Değer Odaklı Satış Kitabınızı heyecanla okudum. Çok teşekkür ederim emeklerinize. Sayenizde öğrendiğim bilgilerden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

Osman Payaslı resmi
Osman Payaslı
Başarsoft Bilgi Teknolojileri

“Çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ellerinize sağlık.”

Battal Hergül resmi
Battal Hergül
DAS Kauçuk

“Harika geçti.”

Aytuğ Altınkaynak resmi
Aytuğ Altınkaynak
DAS Kauçuk

“Bu tarz eğitimlerin kendime çok katkı sağladığını düşünüyorum”

Alper Adsız resmi
Alper Adsız
DAS Kauçuk

“Faydalı bilgiler edindim. Satış konusunda daha fazla bilgi sahibi oldum.”

Ahmet Tez resmi
Ahmet Tez
Erben Kontrol Sistemleri

“Kesinlikle tavsiye ederiz. Özellikle Ümit Bey’in Bölümü çok keyifli geçti.”

Ebubekir Karsavran resmi
Ebubekir Karsavran
DAS Kauçuk İhracat Sorumlusu

“Çok faydalı bilgiler edindim. Tavsiyelerinizle başarı elde edebileceğime inanıyorum.”

Gamze Akın resmi
Gamze Akın
T.N.B Toshiba Pazarlama Müdürü

“Genel hatları ile faydalı bir eğitim oldu. Uzun vadede satış ve pazarlamaya olumlu olarak yansıyacağını düşünüyorum.”

Hulusi Meriç resmi
Hulusi Meriç
Erben Kontrol Sistemleri Satış Pazarlama Müdürü

“Gayet başarılı ve şirketimiz için faydalı olabileceğini düşünmekteyim.”

İbrahim Akgül resmi
İbrahim Akgül
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Kendi mesleğim ile ilgili terminoloji hakkında bilgilendim. Aynı zamanda yaptığım iş planlama ve analiz etme konusunda önemli ip uçlarına ulaştım, Yeni yöntemler gördüm.”

Kamil Şenel resmi
Kamil Şenel
T.N.B Toshiba Retail Kanal Satış Müdürü

“Empati duygumu geliştiren bir eğitim çalışması oldu.”

Mehmet Tatar resmi
Mehmet Tatar
Akay Stand Pazarlama Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Gayet güzel, güncel örneklerle dolu faydalı ve bilgi verici bir seminerdi.”

Merve Can Cenanoğlu resmi
Merve Can Cenanoğlu
T.N.B Toshiba Ürün Müdürü

“Her şey çok güzeldi. Faydalı bilgiler için teşekkürler.”

Nuri Bayrak resmi
Nuri Bayrak
Erben Kontrol Sistemleri Proje Yöneticisi

“Satış tarafındaki kısım yani öğleden sonraki uygulamalı eğitimi kendime ve sektördeki yapmış olduğum çalışma yapısına daha uygun olduğunu düşünüyorum.”

Serkan Selim Duman resmi
Serkan Selim Duman
DAS Kaucuk Ege-Akdeniz Satış Umanı

“Eğitim kısa ama ana noktalara değiniliyordu. Hiç sıkılmadan dinledim.”

Şerife Şerifoğlu resmi
Şerife Şerifoğlu
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Hedef Eğitimin; kısa ve öz biçimde dinleyiciyi sıkmadan,verimli şekilde gerçekleştirildiği düşüncesindeyim.”

Utku Gençdal resmi
Utku Gençdal
DAS Kaucuk Bölge Satış Sorumlusu

“Sıkıcı olmayan,somut örneklerle desteklenmiş kalıcı bir sunumdu.”

Zehra Uyanık resmi
Zehra Uyanık
Hiper Farma Genel Müdür

“Teşekkürler.”

- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi

Bültenimize abone olun