Corona Virüs Sürecinde İzlemesi Gereken 15 Önemli Satış Stratejisi cover

Corona Virüs Sürecinde İzlemesi Gereken 15 Önemli Satış Stratejisi

Corona Virüs Sürecinde İzlemesi Gereken 15 Önemli Satış Stratejisi

İçinde bulunduğumuz küresel pandemi nedeni ile insanların ne yapacaklarını bilmemeleri, hükümetlerin aldığı gerekli ve bir o kadar hızlı ver sert tedbirler, ana akım medyanın yürüttüğü korku bazlı iletişim, belirsizlik ortamı, ekonomik etki ve daralma endişesi insanların satın alma dürtülerini bir anda radikal şekilde etkiledi.

Bilinenin aksine insanlar sadece ihtiyacı olduğunda satın almazlar, ihtiyacı olabileceğini düşündükleri anda da satın alırlar. Satış biliminde biz insanların bizim sunduğumuz ürün ve/veya hizmetlere ihtiyacının olabileceğini düşündürtmek üzerine stratejiler kurgularız. Bu ürüne ihtiyacınız var çünkü… gibi taktiksel yaklaşımlar. Bizim ürünümüzü aldığında ne kazanacağını, bu ürünü almazsa neler kaybedeceğini anlatırız. Satın alma kararını veren ilkel beynimizin anladığını zıtlık ilkesini kullanarak vitrinleri, rafları, reyonları, gondol başlarını vb. düzenleriz.

Peki COVİD-19 isimli Corona Virüsü küresel tehdit olmaya başladığı şu an itibari ile, satın alma dürtüleri ve satın alma davranışları radikal şekilde etkilenen tüketicilere nasıl satış yapabiliriz? Neden bu süreçte satış yapmak kritik ve stratejik öneme sahip?

Doğru soru ‘’Nasıl Satarım?’’ değil, ‘’İnsanlar Niçin Satın Alır?’’ olmalıdır. İnsanların niçin satın aldığını bilir ve ona göre kurgular yaratırsak, değişimi doğru okursak yine satış yapabiliriz.

Satış yapmak son derece önemlidir çünkü sanılanın aksine satış bir işletme, şirket, marka ne derseniz deyin, içeriye para sokan, işletmenin sürdürülebilirliğini garantileyen tek alandır. Bir işletmede satış yoksa, diğer hiçbir fonksiyon çalışmaz. Satış bir şirketin Oksijenidir. Bir süre yemek yemeseniz ya da susuz kalsanız yaşarsınız ancak 5 dakika Oksijensiz kalırsanız ölürsünüz…

İşletmelerin yaşaması için sundukları değeri satmaya ihtiyaçları vardır.

Özellikle bu süreçte insanlar kendilerini karantina altına alacak şekilde evlerine hapsolduklarında, temel ihtiyaçlar dışında tüketim sürecine dahil olmadıklarında yapılması gereken bir indirim ya da bir kampanya değildir. Onları anladığımızı göstermektir ve bunu gerçekten yapmaktır.

Örneğin; Cadde mağazaları olan perakende mağazacılığında ya da AVM’lerde yapılması gereken 15 stratejik adımdan bahsedelim;

 1. Özellikle cadde mağazalarında mağazaların kapısını açmak için mağaza özelinde personel bulundurun tüm misafirlerinizin kapısını o açsın, onları güler yüzle ve baş hareketi ile selamlayarak karşılasın sonrasında yine kapıyı o açıp aynı samimiyetle uğurlasın ve böylelikle insanlar virüsün bulaşma riski olan kapı kollarına dokunmamış olacaklar ve içeriye girmekten endişe etmeyecekler.
 2. Biraz zaman tanıyın insanlar daha önce hiç karşılaşmadıkları bir şeyle karşılaştılar ve korkuyorlar. Bu geçici süreçte trafik oranımız ciddi şekilde etkilenecek bunu kabul edin, bir şekilde ziyaretimize gelen tüm değerli misafirlerimize olduğundan daha hassas davranın.
 3. Klasik mağazacılıkta misafir ile satış uzmanı arasında bulunması gereken mesafeyi bu süreçte kaldırın, insanlar mağazanıza geldiğinde göz teması kurun ancak yanlarına yaklaşmayın bu hem onların hem de sizin için daha güvenli.
 4. Rahat ve soğukkanlı olun. İnsanlar kendilerini güvende hissettikleri ortamlarda rahatlarlar ve güven satışı tetikler.
 5. Bilinmeyen ama çok güçlü olduğu kesin bir düşmanla karşı karşıyayız. Bir çoğumuz enfekte olmasak dahi Koronafobi geliştirdik. Bu nedenle mağazaların girişinde, belirlenmiş alanlarında ve kasa bölümlerinde sensörlü dezenfektan ürünlerine yer verin. Hijyene önem verdiğinizi sadece sosyal medya mesajlarınız ya da duvar yazıları ile değil fiziksel olarak da gösterin. 

 6. Olağan üstü bu durumdan dolayı mağaza personel sayınızı düşürmüş olabilirsiniz. Bu hem maliyet hem de güvenlik açısından önemlidir. Mağaza içinde çalışacak personellerin de kendilerini rahat ve güvende hissetmeleri için hem ortam hijyeni hem de psikolojik hijyeni sağlayın. Temas ile yayılan virüs kadar, sanal ortamlarda yayılan yanlış ve yalan haberler de virüs kadar tehlikeli. Bu nedenle hızlıca bir intranet bilgilendirme ağı oluşturun, en güncel ve en doğru haberleri çalışanlarınız sizden alsın. Bu sizlerin ve ekibiniz için son derece önemli.
 7. Bu bir kriz anı ve krizler içlerinde fırsatları da barındırır. Yasal olarak bir yaptırım yaşanmadığı sürece mağazalarınız hep açık, düzenli temizlenen ve iyi aydınlatılmış şekilde olmalı. Misafirleriniz ile iletişim kanallarını hep açık ve canlı tutun. Onları da en az personellerinizi bilgilendirdiğiniz gibi düzenli aralıklarla bilgilendirin. Unutmayın satmaktan çok daha önemli olan misafirlerinize ‘’Danışmanlık’’ yapmaktır.
 8. Bir iç görü oluşturun ve satın alma davranışlarını olumlu etkileyecek parametleri oluşturarak mağazaya gelemiyorsa online satın alma kanallarını onlar için özelleştirin.
 9. Kasada para alışverişi anında tek kullanımlık eldivenler kullanın ve düzenli aralıklarla bunu değiştirin. Teması ne kadar azaltırsanız hem siz hem de misafirleriniz için çok daha güvenilir bir ortam yaratmış olursunuz.
 10. Doğru şekilde mağaza içi havalandırmanızı yeniden planlayın. Mağaza içleri yoğun olmayacağından çok daha temiz hava oluşacaktır.
 11. Unutmayın! Bu virüsün 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanların dışında ki kişilere önemli olumsuz etkileri yok denecek kadar az. Bu konularda misafirlerinizi mümkün olan tüm iletişim kanallarınızı kullanarak bilgilendirin.
 12. Bölge Müdürleri vb. seviyesindeki tüm yetkili kadronuz ile normalden çok daha fazla sahada olun ve mağazalarınızı ziyaret edin. Bu gibi durumlarda misafirleriniz için olmasa dahi personellerinizin güvende hissetmeleri ve yanlarında olduğunuzu bilmeleri kritik öneme sahiptir.
 13. Müşteri İletişimi kadar, Müşteri İlişkileri de son derece önemlidir. Stokta bulunmayan, tükenmiş ürün ya da ürünleriniz için ‘’Yok’’ kelimesini kullanmayın, bunun olası nedenlerini anlatarak onları bilgilendirin. Tüm iletişim kurabildiğiniz müşterileriniz ile yakından ilgilenin, onları anladığınızı hissettirin ve bunu onlara gösterin.
 14. Şikayet durumunda şikayet kanallarını açık tutun ve her ne durumda olursa olsun sistemin aksaksız şekilde işlediğini bilmelerini sağlayın. Ayrıca şikayet eden müşteri iyidir, bizi geliştirir ve şikayeti doğru şekilde yönetilerek sorunu çözülürse büyük oranda sadık müşteri olurlar.
 15.  Müşteri Memnuniyetinden bahsetmek istiyorsanız önce Çalışan Memnuniyetinden bahsetmek zorundasınız. Çalışanlarınızın çoğu insanın endişe ve korku şeklinde tanımladıkları bu süreçte kendilerini rahat ve güvende hissetmeleri için görüşlerine yer verin ve onları dinleyin. Neyin, nasıl yapılmasını öneriyorlar? Ortak akıl her zaman bu tarz durumlarda çoğu kez her zaman işe yarar.

Güvenlik ve sağlık dolu başarılar... 

RSS Feed

Müşteri Yorumları

Sonraki veya önceki yayın.
Duygu YENER resmi
Duygu YENER
AvivaSA Emeklilik ve Hayat İstanbul Grup Müdürü
"Sevilen ve fark yaratan bir eğitimcisiniz. İşleriniz rast gitsin. Hatta İstanbul'u keyifle göğüsleyen kazanan mutlu bir satışçı nasıl olunur eğitimi hazırlayabilirsiniz."
Akan GÖKÇE resmi
Akan GÖKÇE
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Ümit bey, yürekten katılıyorum. Eski bir avivasa çalışanı olarak katılımcıların çok şanslı olduklarını söyleyebilirim. Keyifli eğitimler dilerim."
Katılımcı resmi
Katılımcı
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Samimiyetiniz her şeye değerdi. Avivasa aracılığı ile aldığım en iyi eğitimdi. Başarılarınız daim olsun."
Olcay ÖZDEN resmi
Olcay ÖZDEN
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hocam bugüne kadar aldığım en kaliteli eğitimdi. Çok teşekkür ederiz."
Bilgehan SARIKAYA resmi
Bilgehan SARIKAYA
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hayatınıza renk katabilecek çok interaktif ve keyifli... Kesinlikle sıkılmayacağınız harika bir insan Ümit ÜNKER."
Öğrenci resmi
Öğrenci
Katılımcı

Ümit bey merhaba ben dokuz eylül üniversitesinde, kamu yönetimi son sınıf öğrencisiyim. Katıldığım bir konuşmanız sayesinde hayatım değişti. Teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim. Birgün çok başarılı biri olursam mutlaka sizi ziyaret edicem. Beni bu kadar şeye cesaretlendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Tekrar görüşmek dileğiyle. Sevgiler

Okuyucu resmi
Okuyucu

Kitap yarı oldu çok güzel bir anlatım. Bir çok uygulamayı yapıyoruz eğitimlerde anlatıyoruz ama gerçekten eğitimlerdeki bir çok noktayı revize ettirdi bana. Teşekkürler

Hüseyin Afyoncu resmi
Hüseyin Afyoncu
Okuyucu

Değer Odaklı Satış Kitabınızı heyecanla okudum. Çok teşekkür ederim emeklerinize. Sayenizde öğrendiğim bilgilerden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

Osman Payaslı resmi
Osman Payaslı
Başarsoft Bilgi Teknolojileri

“Çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ellerinize sağlık.”

Battal Hergül resmi
Battal Hergül
DAS Kauçuk

“Harika geçti.”

Aytuğ Altınkaynak resmi
Aytuğ Altınkaynak
DAS Kauçuk

“Bu tarz eğitimlerin kendime çok katkı sağladığını düşünüyorum”

Alper Adsız resmi
Alper Adsız
DAS Kauçuk

“Faydalı bilgiler edindim. Satış konusunda daha fazla bilgi sahibi oldum.”

Ahmet Tez resmi
Ahmet Tez
Erben Kontrol Sistemleri

“Kesinlikle tavsiye ederiz. Özellikle Ümit Bey’in Bölümü çok keyifli geçti.”

Ebubekir Karsavran resmi
Ebubekir Karsavran
DAS Kauçuk İhracat Sorumlusu

“Çok faydalı bilgiler edindim. Tavsiyelerinizle başarı elde edebileceğime inanıyorum.”

Gamze Akın resmi
Gamze Akın
T.N.B Toshiba Pazarlama Müdürü

“Genel hatları ile faydalı bir eğitim oldu. Uzun vadede satış ve pazarlamaya olumlu olarak yansıyacağını düşünüyorum.”

Hulusi Meriç resmi
Hulusi Meriç
Erben Kontrol Sistemleri Satış Pazarlama Müdürü

“Gayet başarılı ve şirketimiz için faydalı olabileceğini düşünmekteyim.”

İbrahim Akgül resmi
İbrahim Akgül
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Kendi mesleğim ile ilgili terminoloji hakkında bilgilendim. Aynı zamanda yaptığım iş planlama ve analiz etme konusunda önemli ip uçlarına ulaştım, Yeni yöntemler gördüm.”

Kamil Şenel resmi
Kamil Şenel
T.N.B Toshiba Retail Kanal Satış Müdürü

“Empati duygumu geliştiren bir eğitim çalışması oldu.”

Mehmet Tatar resmi
Mehmet Tatar
Akay Stand Pazarlama Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Gayet güzel, güncel örneklerle dolu faydalı ve bilgi verici bir seminerdi.”

Merve Can Cenanoğlu resmi
Merve Can Cenanoğlu
T.N.B Toshiba Ürün Müdürü

“Her şey çok güzeldi. Faydalı bilgiler için teşekkürler.”

Nuri Bayrak resmi
Nuri Bayrak
Erben Kontrol Sistemleri Proje Yöneticisi

“Satış tarafındaki kısım yani öğleden sonraki uygulamalı eğitimi kendime ve sektördeki yapmış olduğum çalışma yapısına daha uygun olduğunu düşünüyorum.”

Serkan Selim Duman resmi
Serkan Selim Duman
DAS Kaucuk Ege-Akdeniz Satış Umanı

“Eğitim kısa ama ana noktalara değiniliyordu. Hiç sıkılmadan dinledim.”

Şerife Şerifoğlu resmi
Şerife Şerifoğlu
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Hedef Eğitimin; kısa ve öz biçimde dinleyiciyi sıkmadan,verimli şekilde gerçekleştirildiği düşüncesindeyim.”

Utku Gençdal resmi
Utku Gençdal
DAS Kaucuk Bölge Satış Sorumlusu

“Sıkıcı olmayan,somut örneklerle desteklenmiş kalıcı bir sunumdu.”

Zehra Uyanık resmi
Zehra Uyanık
Hiper Farma Genel Müdür

“Teşekkürler.”

- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi

Bültenimize abone olun