2020 İÇİN 20 SATIŞ İPUCU cover

2020 İÇİN 20 SATIŞ İPUCU

2020 Yılı için 20 Stratejik Satış İpucu

2020 İÇİN 20 SATIŞ İPUCU

2020 Yılı için 20 Stratejik Satış İpucu

Daha İyisini Yapın!


1. Telefonu Etkin Kullanın: En Efektif Müşteri Edinme Yolu Telefon Aramalarıdır.

2. Israrcı Olun: Satınalmacıların %43’ü 5 defa takip araması yapılmasının uygun olduğunu söylüyorlar.

3. E-Posta Gönderin: Satınalmacıların %80’i iletişimi e-posta üzerinden sürdürmek istiyor. Ayrıca satınalmacıların %77’si tanımadığı kişilerin e-postalarına dönüş yaptıklarını belirtiyor.

4. LinkedIn Profilinizi Güncelleyin: LinkedIn yeni kartvizitiniz. Bir profil resmi koyun, özet CV girin, düzenli içerik paylaşın, Hakkımda bölümünü detaylandırın ve güncelleyin, özgeçmişinizde kilit görevlerinizi detaylandırın.

5. Özel İçerik Yazın: Herkese aynı maili atmaktansa kişiye özel mail yazarsanız daha çok dönüş alırsınız. Çünkü insanlar kişiselleştirilmiş iletişim yönetimlerini daha samimi bulurlar.

 

Satış İletişimi6. İç görülerle Müşterinizi Eğitin: Karşı tarafa yol yöntem öğretirseniz satış kolaylaşır. İnsanlar kendilerine satış yapılmasını sevmezler ancak alışveriş yapmaya bayılırlar. Onlara satış yapmayın onlara danışmanlık verin. Müşteri halihazırda başka ürün kullanıyorsa, o ürünü değiştirmesi için karşı tarafın iş yapış şeklini değiştirmenin ne kadar kolay olduğunu anlatmalısınız.

7. Satınalmacılarla İş Birliği Yapın: Karşı tarafa her konuda destek olun. İçerik, sunum, iş arkadaşlarına ya da şirket içinde ilgili departmanlara atacağı doküman ve e-posta gibi her talebini olumlu karşılayın. Onların sizin adınıza yapacağı her şey için işlerini kolaylaştırın.

8. Riski Azaltın: Karşı tarafa güven verin. Sizden mal/hizmet alınca sıkıntı yaşamayacağına ikna edin. Müşterilerin de satıcılar kadar risk algısı vardır buna ‘’Müşteri Risk Algısı’’ denir. Onlara riskin düşük olduğunu gösterirseniz sizden satın alacaklardır.

9. Duygularına Dokunun: Karşı tarafı taklit edin, onları motive edin. Sizin ürününüzden fayda sağlayacağına onu inandırın. Size olan faydasındansa ona olan faydasını anlatın. Özellikleri anlatın ama üzerinde çok durmayın. Çünkü özellik anlatır, fayda satar…

 

Müşteri Yönetimi10. Müşterilere özel strateji geliştirin: Müşteriyi anlayın. Her muhatabın kişisel çıkarlarını, ajandalarını anlayın. Onlar için en doğru zamanı anlamaya çalışın, sizin için olmasındansa onlar için en doğru zamanın olması stratejik hamleniz için son derece kritik olacaktır. Çünkü insanlar yalnızca ihtiyacı olduğunda satın almazlar, ihtiyacı olabileceğini düşündüğü zaman da satın alırlar. Onlara sizin ürün ya da hizmetinize ihtiyaçlarının olduğunu anlatın.

11. Müşterilerinize Zaman Ayırın: Müşterinize kendinizi düzenli hatırlatın, bayram, özel gün ve haftalar dışında hal hatır sorun. Kendilerini iş dışında arayan Müşteri Yöneticileri ile kurulan iletişim en sağlıklı iletişim.

12. Teklifinize Hakim Olun: Ürününüzün karşı tarafta hangi paydaşlara nasıl hizmet ettiğini çok iyi bilin. Hiçbir soruyu cevapsız bırakmayın. Konunuzda uzman olun ve bunu onlara hissettirin. İnsanlar konusunda uzman olan kişilerden satın alırlar.

 

Fırsat Yönetimi13. Müşteri Kontrol Listesi Çıkartın: Bir müşteriyi ele alırken hangi noktalara dokunacağınızı baştan belirleyin. Hep bir kontrol listesini takip edin. Burada şirketin misyon, vizyon ve değerlerini inceleyin, varsa ödülleri ve sektörel başarılını listeleyin.

14. Müşterilerinizi Önemseyin: Rekabetçi olun, Çevik Olun, Sürdürülebilir İlişkiler kurun, Sadık müşteri oluşturmak için Efor sarf edin. Aşık olunacak marka ‘’Love Mark’’ oluşturun bunun için sabırlı olun ve çekici olun.

15. SNAP Metodunu Kullanın: Basit tutun, Değerli olun, Her zaman uyum sağlayın, Öncelikleri artırın. Çoğu satıcı satış sürecinin tek bir karardan ibaret olduğunu düşünür. Ancak süreç içinde alınan tek bir karar değil, üç kritik karar vardır. Bunlar; Erişime izin vermek, Mevcut durumdan uzaklaşma seçimini yapmak, kaynakları değiştirmek.

 

Üretkenliğinizi Arttırın16. Kendinizi Sorumlu Hissedin: Karşı tarafın her konusundan kendinizi sorumlu hissederseniz, daha mükemmel hizmet verirsiniz. Bu ayrıca Müşteri bağlılığınızı da artar.

17. Proaktif Olun: Belli bir ajanda ile toplantı yönetin, karşı tarafı yönlendirin. Cevap beklemek yerine takip edin, kendinizi karşı tarafa düzenli hatırlatın.

18. GIA: En Büyük Etki Etkinliği: Benim performansıma etkisi olan en büyük iş nedir? Onu seçin, sonra gününüzün büyük kısmını yoğun şekilde bunu yaparak geçirin. Yani çok iyi müşteri datası çıkartıyorsanız, hep data çıkartın ve bunu anlamlandırın. Çok iyi sunum hazırlıyorsanız düzenli olarak sunum hazırlayın, çok iyi toplantı yapıyor ya da çok iyi toplantı yönetiyorsanız hep toplantı yapın ya da toplantıları yönetin, müşterilerden çok iyi toplantı alabiliyorsanız hep toplantı alın. En büyük etki etkinliğini düzenli olarak yaparak bu alandaki güçlü kaslarınızı daha da güçlendirin.

19. Odaklanın: Satışçıların %47’si vakitlerini verimsiz geçirdiklerini kabul ediyor. Ciro getiren işlere odaklanın ya da odaklandığınız işlerden Ciro yaratın.

 

Mükemmelleşin


20. Eğitime Yatırım Yapın: Role-play yapın, metin yazın, ekip içi denemeler yapın, mümkün olduğu kadar çok satış görüşmesine girin, yöneticilerinizi / arkadaşlarınızı izleyin. Uzmanlaşın ve bunu yılmadan defalarca yapın.

 

Unutmayın!


Bir şeyin olmasını beklemek, onun olmasına olan inancınızın tam oturmadığını gösterir. Düzenli olarak yaptığınız şeylerin sonuçları ne olacak diye beklemeyin, sadece yapın. Uzmanlaşacak ve başarılı olacaksınız buna inanın.Ümit ÜNKER

TEDi Eğitim ve Danışmanlık

Eğitmen ve Yazar


umitunker@tediegitim.com

RSS Feed

Müşteri Yorumları

Sonraki veya önceki yayın.
Duygu YENER resmi
Duygu YENER
AvivaSA Emeklilik ve Hayat İstanbul Grup Müdürü
"Sevilen ve fark yaratan bir eğitimcisiniz. İşleriniz rast gitsin. Hatta İstanbul'u keyifle göğüsleyen kazanan mutlu bir satışçı nasıl olunur eğitimi hazırlayabilirsiniz."
Akan GÖKÇE resmi
Akan GÖKÇE
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Ümit bey, yürekten katılıyorum. Eski bir avivasa çalışanı olarak katılımcıların çok şanslı olduklarını söyleyebilirim. Keyifli eğitimler dilerim."
Katılımcı resmi
Katılımcı
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Samimiyetiniz her şeye değerdi. Avivasa aracılığı ile aldığım en iyi eğitimdi. Başarılarınız daim olsun."
Olcay ÖZDEN resmi
Olcay ÖZDEN
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hocam bugüne kadar aldığım en kaliteli eğitimdi. Çok teşekkür ederiz."
Bilgehan SARIKAYA resmi
Bilgehan SARIKAYA
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hayatınıza renk katabilecek çok interaktif ve keyifli... Kesinlikle sıkılmayacağınız harika bir insan Ümit ÜNKER."
Öğrenci resmi
Öğrenci
Katılımcı

Ümit bey merhaba ben dokuz eylül üniversitesinde, kamu yönetimi son sınıf öğrencisiyim. Katıldığım bir konuşmanız sayesinde hayatım değişti. Teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim. Birgün çok başarılı biri olursam mutlaka sizi ziyaret edicem. Beni bu kadar şeye cesaretlendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Tekrar görüşmek dileğiyle. Sevgiler

Okuyucu resmi
Okuyucu

Kitap yarı oldu çok güzel bir anlatım. Bir çok uygulamayı yapıyoruz eğitimlerde anlatıyoruz ama gerçekten eğitimlerdeki bir çok noktayı revize ettirdi bana. Teşekkürler

Hüseyin Afyoncu resmi
Hüseyin Afyoncu
Okuyucu

Değer Odaklı Satış Kitabınızı heyecanla okudum. Çok teşekkür ederim emeklerinize. Sayenizde öğrendiğim bilgilerden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

Osman Payaslı resmi
Osman Payaslı
Başarsoft Bilgi Teknolojileri

“Çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ellerinize sağlık.”

Battal Hergül resmi
Battal Hergül
DAS Kauçuk

“Harika geçti.”

Aytuğ Altınkaynak resmi
Aytuğ Altınkaynak
DAS Kauçuk

“Bu tarz eğitimlerin kendime çok katkı sağladığını düşünüyorum”

Alper Adsız resmi
Alper Adsız
DAS Kauçuk

“Faydalı bilgiler edindim. Satış konusunda daha fazla bilgi sahibi oldum.”

Ahmet Tez resmi
Ahmet Tez
Erben Kontrol Sistemleri

“Kesinlikle tavsiye ederiz. Özellikle Ümit Bey’in Bölümü çok keyifli geçti.”

Ebubekir Karsavran resmi
Ebubekir Karsavran
DAS Kauçuk İhracat Sorumlusu

“Çok faydalı bilgiler edindim. Tavsiyelerinizle başarı elde edebileceğime inanıyorum.”

Gamze Akın resmi
Gamze Akın
T.N.B Toshiba Pazarlama Müdürü

“Genel hatları ile faydalı bir eğitim oldu. Uzun vadede satış ve pazarlamaya olumlu olarak yansıyacağını düşünüyorum.”

Hulusi Meriç resmi
Hulusi Meriç
Erben Kontrol Sistemleri Satış Pazarlama Müdürü

“Gayet başarılı ve şirketimiz için faydalı olabileceğini düşünmekteyim.”

İbrahim Akgül resmi
İbrahim Akgül
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Kendi mesleğim ile ilgili terminoloji hakkında bilgilendim. Aynı zamanda yaptığım iş planlama ve analiz etme konusunda önemli ip uçlarına ulaştım, Yeni yöntemler gördüm.”

Kamil Şenel resmi
Kamil Şenel
T.N.B Toshiba Retail Kanal Satış Müdürü

“Empati duygumu geliştiren bir eğitim çalışması oldu.”

Mehmet Tatar resmi
Mehmet Tatar
Akay Stand Pazarlama Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Gayet güzel, güncel örneklerle dolu faydalı ve bilgi verici bir seminerdi.”

Merve Can Cenanoğlu resmi
Merve Can Cenanoğlu
T.N.B Toshiba Ürün Müdürü

“Her şey çok güzeldi. Faydalı bilgiler için teşekkürler.”

Nuri Bayrak resmi
Nuri Bayrak
Erben Kontrol Sistemleri Proje Yöneticisi

“Satış tarafındaki kısım yani öğleden sonraki uygulamalı eğitimi kendime ve sektördeki yapmış olduğum çalışma yapısına daha uygun olduğunu düşünüyorum.”

Serkan Selim Duman resmi
Serkan Selim Duman
DAS Kaucuk Ege-Akdeniz Satış Umanı

“Eğitim kısa ama ana noktalara değiniliyordu. Hiç sıkılmadan dinledim.”

Şerife Şerifoğlu resmi
Şerife Şerifoğlu
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Hedef Eğitimin; kısa ve öz biçimde dinleyiciyi sıkmadan,verimli şekilde gerçekleştirildiği düşüncesindeyim.”

Utku Gençdal resmi
Utku Gençdal
DAS Kaucuk Bölge Satış Sorumlusu

“Sıkıcı olmayan,somut örneklerle desteklenmiş kalıcı bir sunumdu.”

Zehra Uyanık resmi
Zehra Uyanık
Hiper Farma Genel Müdür

“Teşekkürler.”

- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi

Bültenimize abone olun