Genel Satış Stratejileri

STRATEJİ NE DEMEKTİR ?

strateji nedir- Ümit Ünker
Yazar: Ümit ÜNKER

İşletme yönetiminde strateji kavramı, bir işletmenin içinde yer aldığı ortamın dinamizmine karşın, kararlılığını koruyarak varlığını sürdürmek ve pazarda başarı elde etmek için seçtiği yolu betimlemektedir.
Kelime anlamıyla “sevk etme, yöneltme, gönderme, götürme ve gütme” demektir.
Henry Mintzberg işletme stratejilerini beş kategoride değerlendirmektedir.

1. Plan.
2. Şaşırtma.
3. Örüntü.
4. Konumlama.
5. Perspektif.

Andrews “İşletmenin hangi işi yaptığını veya yapmak istediğini: ne tür bir işletme olduğunu veya olmak istediğini tanımlayan amaç, hedef ve görevlerin tümü ve bunları gerçekleştirmek için gerekli yöntemlere verilen addır” diye tanımlar. Hofer ve Schendel ise stratejiyi “işletmenin iç kaynakları ve kabiliyetleriyle dış çevrenin fırsat ve tehditleri arasında uyum sağlayacak faaliyetler” olarak ele almaktadır.

Strateji, farkı yaratmaktır. Aynı müşteriye, rakiplere oranla çok daha farklı yararlar sunabilmektir.
Satış planlaması yaparken bir Road Map hazırlamak stratejik açıdan son derece önemli, nasıl ilerlenecek, hangi alanlarda konumlama yapılacak, ürün ve/veya ürün grupları nasıl kategorilere ayrılacak gibi bir çok konuda stratejik düşünce geliştirmeli ve bir plan dahilinde bunu kağıda dökmeliyiz.

İlk olarak Askeri alanda kullanılan ve 1831’de Clawewitc’in “Harbi kazanmak için muharebeleri kullanma sanatıdır.” diye tanımladığı bir kavramdır.Strateji her alanda var olan bir kavram aslında. Askeri, Siyasi, Ekonomi alanlarında olmazsa olmaz bir kavram. Stratejik olarak planlama yapmayan firmalar hatta kişiler ilerleme kaydedemez, aksine düşüş kaybeder.
Strateji bir planlama süreci değildir, planlama yapılması gereken bir süreci kapsar evet ama asıl olarak yaratma sürecidir. Çünkü; strateji kalıpları olan bir kurgu değil, yaratma süreciyle genişleyen, farklılaşan şekil alabilen geniş bir kavramdır. İleriye dönük doğru uz görülerle, gelecek planlamasını sağlıklı bir şekilde yapmaktır.
Tüm planlama süreçlerinde olduğu gibi bir strateji belirlemede ilk başlangıç soruları 5N 1K olmalıdır.

• Stratejim Nedir ?
• Bu stratejiyi Niçin oluşturmalıyım ?
• Strateji Ne zaman oluşturulacak ve hangi zaman dilimlerini kapsayacak ?
• Oluşturduğum strateji ile Nereye ulaşmayı hedefliyorum ?
• Stratejiler Nasıl oluşturulacak ? Maddeler, alt maddeler.
• Stratejileri Kimler tarafından oluşturacağım ?

 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz