Etkinlik Genel Kişisel Gelişim Satış Satış Stratejileri Yapabileceklerimiz

SATIŞTA PARADİGMA DEĞİŞİMİ

Yazar: Ümit ÜNKER

Paradigma, en yalın haliyle sınırları tanımlayan ve bu sınırlar içinde başarılı olmak için neler yapılacağını anlatan kural ve yönetmelikler dizisidir.

Dört ana özellik vardır:

  • Paradigma yaşama bakışımızı belirler.
  • Görünmezler bilinç altımızdadırlar.
  • Davranışlarımızı tanımlar, kısıtlar, etkilerler.
  • Olabilecekleri ve başarılabilecekleri biçimlendirirler.

Geçmişteki başarılarımız gelecekteki başarılarımızın garantisi değildir. O zaman iş yapış biçimimizle şimdiki iş yapış biçimimiz birbirinden farklıdır.  Zaman ilerler ve yöntemler değişir. Değişime ayak uydurmak gerekir, değişiklik önemlidir. Değişime gelişimle beraber çözüm üretmek gerekir. Satıcılıkta da bir paradigma değişikliği yaşanması gereklidir. Artık klasik satış ve satışçı yöntemleri geçerliliğini yitirmiştir. İletişim tek taraflı (monolog) olmaktan çıkmış, çift taraflı olmuştur. Yeni nesil satış ve satışçı paradigması firmalara çok daha üstün başarılar kazandırır zira klasik yöntemlerle yönetim, hedef ve gerçekleşen üzerine kurgulanmış baskıcı satış yapısı çok daha pahalıdır. Firmaların eğitime karşı bakış açılarının da değişmesi gerekir çünkü yeterli seviyede satış eğitimi alımı yapmayarak, çok daha pahalı organizasyonlarla motivasyon toplantıları, hediyeler, v.b. etkinlikler düzenlemek zorunda kalmaktadılar.

Hala offline alışveriş tercih edilir olsa da yeni alışveriş paradigması online alışverişe doğru hızlıca gitmektedir. Daha önce mağazadan aldığınız elektronik eşyaları, şimdi yerinizden kalkmadan bilgisayarınızdan alabiliyorsunuz. Online alışveriş davranışları mağazada yapılan alışveriş davranışınızdan ve sizin alışveriş yapma biçiminizden çok daha farklıdır.

Satış biliminin paradigmaları da yeni dünyada artık farklı, daha fazla kişiselleştirme ve sürdürülebilirlik kavramları üzerine kurulu tüm yapı. Daha fazla insan davranışları ve tipleri, bu tiplere doğru nasıl davranılması gerektiği konusunda yeni paradigmalar doğmuştur.

Önce kendi paradigmalarınızın farkına varın ve değişime gelişimle ayak uydurun.

Dünya değişiyor ya siz?

Dünya demişken, aşağıda ilginizi çekebileceğini düşündüğüm çok güzel bir video var. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Ümit ÜNKER
Satış Koçu ve Eğitmen
Mail : [email protected]
Web : www.umitunker.com

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz