Genel Satış Stratejileri

Satış ve İletişim

Yazar: Ümit ÜNKER

Satış ve iletişim birbirinden ayrılmaz iki önemli kavram. Satma eylemi, her platformda insan iletişimine dayanıyor. Sanal ortamda yani internette dahi satış yapmak için ürün ve/veya hizmeti alıcı tarafında kişiselleştirme gayreti içindeyiz çünkü, kişiselleştirmek kişiye kendini özel hissettirir.

İletişimde, duygu ve düşüncelerimizi ses, mimik, jest yani beden dilimiz ile karşı tarafa aktarma ve anlaşma sürecini kapsadığına göre, satış ile ayrılmaz bir bütün olduğunu görebiliriz.

Sat(mak) için, iyi bir iletişim kurmanız gerekir. Alıcınızı yani müşterinizi iyi anlamanız ve ihtiyacına uygun modeli bulup doğru şekilde ona sunmalısınız.

İyi bir satışcı, iyi bir iletişimcidir.

Peki nasıl iletişim kurarız ve ardından satış yaparız?

– İletişimde doğru olan etkin bir beden dili kullanmaktır. Beden Dili nasıl kullanılır? Bkz. Beden Dili Nedir? Nasıl kullanılır?

– Ses, diksiyon ve artikülasyon hatasız olmalıdır. (Artikülasyon;  Harflerin ağızdan doğru ve net şekilde kendi ölçüleri ile çıkartmaktır.) Bkz. Diksiyon ve Artikülasyon

– Satış bir ikna ve psikoloji bilimidir, özellikle iknanın psikolojisi iyi bilinmelidir. Bkz. İknanın Psikolojisi

– İhtiyaçları analiz edip, istenileni doğru anlamak ve karşı tarafa en az bir defa bunu teyit ettirmek gerekir. “Ben size istediğiniz gibi bir araba modelini en kısa sürede temin edeceğim. Otomatik vites, şehir içi kullanımına uygun bir aile arabası öyle değil mi?” gibi…

Satmak iyi bir hazırlık sürecinden geçer ama sonucu oldukça keyiflidir.

 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.