Genel Satış Satış Stratejileri

Satış Sonrası Hizmetin Faydaları Nelerdir?

Yazar: Ümit ÜNKER
Satış; bir ürünün,  hizmetin,  fikrin ya da faydanın, en uygun yerde, en uygun zamanda, en uygun kişiye, en uygun yöntemle, taraflar adına uygun bir bedel karşılığında el değiştirmesi faaliyetidir.
Yeni bir satışın nitelikleri nelerdir?
•  Yeni bir ürünü veya hizmeti iyi sunmak,

• Rakibin yerine sizin ürün ve hizmetinizi kabul ettirmek,

• Mevcut müşteriyi daha fazla almaya ikna etmek,

• Müşteri memnuniyetini dolayısıyla müşteri sadakatini sağlayabilmek.

Satış Sonrası Hizmet Nedir?

Satış sonrası hizmet, bir ürünü satın alanla, ürünü pazarlayan firma arasındaki ilişkinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla yapılan çalışmaların tümüdür.

Satış sonrası hizmet kavramı önceleri ürünün garantisi ve yedek parçasının bulunabilirliği olarak kabul edilirken, pazarda pay kapma yarışının sonucu olarak satış sonrası hizmet kavramı genişleyerek, satıcı firma ile müşteri arasındaki ilişkinin sürekliliği olarak algılanmaya başlanmıştır.

 UNUTMAYIN! 

 Ancak iyi ilişkiler sürdürülebilir!

Müşteri Ne Bekler?

• Müşteriler, öncelikle, satın aldıkları ürünü sorunsuz kullanmak istemektedirler.

• Müşterilerin en çok önem verdikleri ikinci bir konu ise, ürünle ilgili bir şikayetleri olduğunda, en kısa sürede, hiç değilse şikayetlerini aktarabilecekleri bir ilgili bulabilmektedir.

Satış Sonrası Hizmet Vermenin Avantajları Nelerdir?

Satış sonrası hizmetler sadece müşteri gözünde ürün veya hizmetin tercih edilmesi konusunda bir rekabet avantajı fonksiyonu olarak işlev göstermiyor ayrıca şirketler için kar fonksiyonu olarak da işlev sağlıyor.

AMR Research’ün çalışmalarına göre; işletmeler satış sonrası hizmetlerden ortalama olarak gelirlerinin %24’ ünü elde ederken, brüt karın yüzde 45’ini bu alandan sağlıyorlar.

Aberdeen Group’un yaptığı bir başka araştırma ise bu verilerin büyüklüğünü daha net görmemizi sağlıyor. Araştırmaya göre, ABD’li şirketler, satış sonrasında ortaya çıkan hizmetlerden müthiş gelir elde ediyorlar.

Bir başka deyişle, Amerikalı tüketiciler, sahip oldukları ürün ve hizmetlerden yararlanmaya devam etmek için yılda 1 trilyon dolara yakın harcama yapıyorlar.

Satış Sonrası Hizmetler için Strateji Planı Nedir?

Firmanın rekabete karşı aldığı önlemlerin toplamına ve bunların uygulanmasıyla ilgili izleyeceği yöntemlerin bütününe ‘‘stratejik planlama’’ denir.

• Rekabet stratejisi, firmanın yaptığı işi rakiplerinden nasıl daha iyi yapabileceğini açıklar.

• Firma rakiplerinden farklı olduğunda başarılı bir performans sergiler. Bunun için  rakiplerin uygulamadığı yöntemleri içeren stratejilere yönelmek ve kolaylıkla taklit edilemeyecek yetkinlikler geliştirmek gerekir.

• Rakiplere üstünlük sağlamak ve fark yaratmak için uygulanacak strateji firmanın kaynaklarıyla, çevresel koşullarıyla ve temel hedefleriyle uyumlu olmalıdır.

• Strateji Formülasyonu çıkarılmalı,firmanın nerede olduğunu, nereye gitmek istediğini ve gitmek istediği yere nasıl gideceğini ifade etmelidir. Durum analizi yapıldıktan sonra buna uyumlu olarak hedefler tespit edilmelidir. Tespit edilen hedeflerin sonucunda da durum tespiti ile paralel olarak bir stratejik plan ortaya çıkarılmalıdır. 

 

 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz