Genel

SATIŞ EĞİTİMİ HAKKINDA

Satış eğitimi, bireysel ve kurumsal alanda birbirinden farklılık gösterse de temel olarak benzer özellikleri barındırır içinde. Buradaki benzerlik en başta ‘’Müşteri Memnuniyeti’’ olarak başlar. İyi bir satış eğitimi, kişilerin farkındalığı ile başlar. Satış, bir alıcı ile satıcı arasında olan alış-veriş süreci diye tanımlanır en basit haliyle ancak Jeffrey Gitomer’in de dediği gibi ‘’Satış bilmeyenler için bir ticaret, profesyoneller için bir bilimdir.’’ Bu nedenle satışı sosyolojik ve psikolojik açıdan ele almak gerekir çünkü, doğru soru ‘’Nasıl Satarım?’’ değil ‘’İnsanlar Niçin Satın Alır?’’ olmalıdır.

Bir çok satış eğitimi ile anlatılan teknik ve taktikler aslında bir çok alanda farklılık gösterebilir bu nedenle alınan satış eğitimi her zaman işimize yaramayabilir. Bunun her alanda geçerli olması için eğitim içeriğinde mutlaka satış biliminin olması gerekir. Çünkü işimiz insanla ve insanların satın alma şekilleri ve davranışlarını doğru okuyabilirsek işte o zaman teknik ve taktikleri kullanmak anlamlı hale gelecektir. Yoksa sadece müşteriye gülümseyerek bir satış yapamazsınız. Gülümsemenin insanlar üzerindeki etkisini bilmezseniz, bu taktik çalışmaz ya da İnsanlara samimi davranmanız her zaman satışı başarılı şekilde kapatacağınız anlamına gelmez. Samimi davranışın insan psikolojisinde bir çok karşılığı olduğu için neyi ne zaman ve ne şekilde yapmanız gerektiğini bilmeniz önem taşır.

Satış eğitimi aşağıdaki özellikleri taşımalı, eğer bu özellikleri taşımıyorsa bu eğitimi tercih ederken bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim.

 • İnsanların satın alma şekilleri neler?
 • Satışta uyum ve uyumsuzluk kuramı
 • Satış iletişiminde hipnotik dil kalıpları
 • Vaka analizi ve yaratıcı drama ile uygulamalar
 • Yeni nesil müşteriler
 • Yeni nesil müşterilere yaklaşımlar
 • Satışta zaman yönetimi
 • Satıcının İmajı
 • Satıcının iletişim yönetimi
 • Tüketici Davranışları
 • Beynin satın alma davranışı nasıldır?
 • Nasıl karar veririz?

Bir çok alt başlık sıralanabilir ancak satışa bilimsel açıdan bakmak ve ona göre pozisyon almak son derece önemlidir.

Satış eğitimi diğer tüm eğitimlerden farklı olarak uygulamalar içermeli ve eğlenceli olmalıdır. Sadece teknik ya da taktikler içeren, sadece sunumdan oluşan ve kısa süreli, hap bilgiler ile tasarlanmış bir eğitim size hiçbir sonuç getirmeyecektir. Bu nedenle bakılması gereken 2 nokta var:

 1. Eğitmenin Satış Yönetiminde bulunmuş olması ve kabul edilebilir süre deneyime sahip olması.
 2. Çalıştığı kurumlar yani referanslarının gücü, varsa çalışmaları ve hakkında yazılan referans mektupları.

Bunların yanında varsa ki olmalı, eğitimlerinden örnek videolar ve/veya eğitim videoları.

İyi bir tercih, hem sizi hem de katılımcıları memnun edecektir.

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz