Genel Satış Stratejileri

Önce kendinizi satmalısınız…

sen olmayı seçtiğin kişisin - ümit ünker
Yazar: Ümit ÜNKER

İyi bir satışcı önce kendini satar…

Nedir kendini satmak ? Şirketlerin müşterilerine dokunduğu ilk kişi Satış ekipleridir. Satış uzmanları salt satış yapmamakta aynı zamanda kurumsal Markaların saha’da ki yüzü olma misyonunu da taşımaktadırlar. Dolayısı ile ”SEN NASILSAN, MARKA O’dur…” Düşünsenize, milyon dolarlık yatırım yapmış bir şirketin müşterisi ile ilk temasa geçen satış ekibinin sakal traşı olmamış, takım elbise giymemiş ve/veya uygun şekilde giyinmemiş, temiz kokmayan birinin olduğunu. Sizce Marka bu durumdan ne kadar etkilenir ? Ya yapmak istediğiniz SATIŞ ?

İlk etki, ilk intiba oldukça önemlidir ve karşı tarafta bırakılan ilk etki %80 oranında bilinç altına yerleşir. Yani, müşterinin karşısına ilk olarak nasıl çıkarsanız %80 etkiyi o şekilde bırakırsınız. %80 İYİ – %80 KÖTÜ

Geri kalan %20′lik alan zaten Markanın gücü ve bilinirliği, sizin yetkinliğiniz ve konuşma üslubunuzla tamamlanır. Dolayısı ile, giyim tarzınız, saç şekliniz, kokunuz, diksiyonunuz ve üslubunuz bir satış sürecinin en etkili belirleyicilerindendir.

İlk intibayı %100 olumlu şekilde tamamladığınızda, geriye presentation kalıyor ki burada da satış tekniklerini uyguladığınızda (Daha önceki yazılarımda Satış Tekniklerini anlatmıştım bkz. ”İyi Satıcı Olma Rehberi” ) bir görüşmeden başarısız çıkmanız söz konusu dahi olmayacaktır. İyi bir satışcı önce kendini satar.

pareto etkisi - ümit ünker

İnsanlar Sevdikleri şeylere güvenirler, güvendikleri şeyleri satın alırlar… Şirketiniz hakkında detaylı bilgiye sahip olursanız ve sattığınız ürün/hizmet’e tam anlamı ile hakim olursanız ve ilk intibanız olumlu olursa size yanlızca %20 performans sergilemek kalır.

Unutmayın! Nedenlerin %20’si, Sonuçların %80’ine yol açar. (Pareto İlkesi)

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz