Genel

ÖFKE KONTROLÜ

Yazar: Ümit ÜNKER

İçinde bulunduğumuz bu zaman diliminde öfkenin ne olmadığını anlarsak, ne olduğunu çok daha iyi anlayabiliriz. Daha çok öfke kontrolü yapmamız gereken şu günlerde, aslında bir çoğumuz maalesef olumsuz öfkeye sahibiz ve yine maalesef öfke kontrolü yapamıyoruz. Öfkemizi kontrol altına alabilmek için, öncelikle hangi aşamalarda öfkelendiğimizin farkına varmamız ve hangi öfke türüne sahibiz bunu bilmemiz gerekiyor çünkü bir öfke kontrolünün en önemli aşaması hangi öfke alanlarında olduğumuzu bilmek ve onu kontrol altına alabilmekten geçiyor. Hayatımızın her alanında öyle ya da böyle öfkeleniyoruz ve öfkenin ciddi zararlar verdiğini de biliyoruz. ”Öfke ile kalkan zarar ile oturur.” oldukça iyi bir söz çünkü olumsuz öfke hayatımızın çok önemli bir alanında bize sorun yatabiliyor. Öfke kontrolü yapanlar ise bu konuda zarar görmeden hayatlarına devam edebiliyor. Öfke kontrolünün bu kadar önemli olduğu bilinmekle birlikte, genelde kontrol altına alınamıyor çünkü öfkenin ne olduğu, ne olmadığı, öfkenin nasıl oluştuğu ve öfke türlerini bilmediğimiz için onu kontrol altında tutmakta zorlaşıyor. Bu yazımda sizlere tüm bu aşamaları detaylı şekilde sundum ki öfke kontrolünde başarılı olabilelim. Öfke kontrolü yapabildiğimiz ve soğuk kanlılıkla sorunları yönetebildiğimiz bir yaşam ümidiyle…

Öfke, Engelleme, incinme veya gözdağı karşısında gösterilen saldırganlık tepkisi, kızgınlıktır. Günlük hayat, alışlanlıklarımız, yaşam şeklimiz, olaylara bakış açımız zamanla sinirlerimizi yıpratmış olabilir.

ofke-kontrolu

Öfke Kontrolü Ne Değildir?

 • Problem çözme aracı değildir.
 • Bir öç alma ve intikam yolu değildir.
 • Başkalarını suçlama biçimi değildir.
 • Şiddet göstermek ve suç işlemek için bir neden değildir.
 • Başkalarını kontrol etme yolu değildir.
 • Bir haklı olma yolu değildir.

Öfke Kontrolü Yapamayan İnsanlar Genelde Neler Söyler?

 • ”Tehdit altındayım. Kendimi Savunmalıyım!”
 • ”Saygı duyduğum değerlere saldırıyorlar!”
 • ”Kaderim niye böyle hep ezilme üzerine kurulmuş ?”
 • ”Beni aşağılıyorlar!”
 • ”Ben haklıyım!”
 • ”Üzerime gelmeyin…”

Peki Öfke Kontrolü Ne İşi Yarar?

 • Etrafınızdaki insaları, ”sizi çok fena zorladıkları konusunda uyarır!”
 • Karşınızdaki kişiyi ”çok fazla zorladığınızı anlamanızı sağlar!”
 • Öfke ”itici bir güçtür!”
 • Öfke iyi bir ”motivasyon aracıdır!”

 

Günlük konuşma dilinde kullanılan ses tonuyla yerine gelmeyen istekler, öfkenin devreye girmesiyle hız kazanır. Genelde dil iletişiminin bittiği yerde, kişi diliyle ve sözleriyle karşısındakini ikna edemediğinde veya kendisini karşı tarafa ifade edemediğinde, davranışsal olarak şiddete meyleder.

Öfke, öğrenilen bir süreçtir.

Yaşadığımız olaylar, haksızlıklara uğramamız ya da kendimizi ifade edemememiz gibi bir çok nedenden dolayı öfkelenebiliriz. 

Ve ne kadar az kelime ile kendimizi ifade ediyorsak o kadar öfkeleniyoruz.

Tüm bunlar nedeniyle zaman içinde OOD (Otomatik Olumsuz Düşünce) geliştiririz. Öfke ve saldırganlık ”öğrenilmiş bir davranıştır.

Öfke; öğrenilmiş bir sosyal davranıştır.

”Öfke hiç bir zaman sebepsiz değildir.
Ama iyi bir nedeni olanı nadirdir.”

Benjamin Franklin

 • ”Bana haksızlık yapıyorlar!”
 • ”Bir uçak kaç dakikada hazırlanır?”
 • ”Sen misin yetkili? Daha yetkilisini çağar…”
 • ”Karşımdaki insanlara haklılığımı ispatlamalıyım!”
 • ”Bizi aptal yerine koyuyorlar!”

İnsanlar Hangi Zamanda Öfkelenir?

 • Bize karşı saldırıya geçildiğini düşündüğümüz zaman.
 • Kışkırtıldığımız zaman,
 • Değer görmediğimizi düşündüğümüz zaman.
 • Tehdit altında olduğumuzu hissettiğimiz zaman.
 • Hayal kırıklığına uğradığımız zaman.
 • Stres altında olduğumuz zaman.
 • Haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüz zaman.
 • Kendimizi ifade edemediğimiz zaman.
 • Yorgun, savunmasız olduğumuz zaman.
 • Fazla uykusuz kaldığımız zaman.
 • Üst üste olumsuz, can sıkıcı olaylar yaşadığımız zaman.
 • İnsanlar bizi anlamadığı zaman.
 • Alaya alındığımızı düşündüğümüz zaman.

Öfkenin 5 Temel Özelliği

Her bir insanın kendisine göre öfkelenmek için 3 nedeni olsa, tüm dünyada 3 x 7.3 = 21,9 milyar neden saymamız gerekir öfke adına… Öfkenin nedeni ne kadar çok olursa olsun, her öfke belirli bir ”özellik” taşır. Yani öfkenin ortak özellikleri vardır.

ekran-resmi-2017-01-05-01-46-00

 

1

Hiçbir öfke, öfkenin yaşandığı ‘an’ı temsil etmez.

Her öfkenin bağlantılı olduğu olaylar zinciri mutlaka vardır.

2

Alınganlık, olayları kişiselleştirmek.

3

”Kontrolümü kaybediyorum” kaygısı

4

Tehdit altında hissetmek.

5

Öfkeyi yaşam biçimi haline getirmek.


ofkenin-turleri

 

Pasif-Agresif Öfke: Pasif agresif şekilde insanları kırıcı olarak ifade edilir. Hoşa gitmeyen durum yaşandığında surat asmak, küsmek, bozularak ortamı terk etmek şeklinde yaşanır. Anadolu tipi kadında çok rastlanır. Genel olarak bu öfkeyi yaşayanlar sessiz olurlar. Sorun yaşadıklarında içlerine atarlar. Açıktan kızıp bağıramazlar.

Kendine yöneltilen öfke: Bu tip öfkede, insanlar önce hayatlarından yanlış giden şeylerden dolayı kendilerini adil olmayan biçimde suçlamaya, kendilerini değersiz bulmaya, kendilerine karşı atakta bulunmaya ve en son olarak da kendilerine zarar verme ve yok etmeye yönelik eylemlere girişirler. Depresyon ve anksiyete ile ilgili birçok rahatsızlık bu tip bir öfkenin sonucu olarak ortaya çıkar.

 

 

Ani öfke: Bu tip öfke kişinin tamamen kontrolden çıkmasına yol açar. Hayatın zorluklarına ve hayatlarının her zaman istedikleri gibi gitmemesine tahammül ve sabır seviyeleri az insanlarda ortaya çıkan bir öfke biçimidir. Bu insanların genel hayattaki stres seviyeleri de yüksektir. Çevresindeki insanları ani bir biçimde kırdıklarından dolayı yakınları bu kişilerin yanlarında rahat ve güvende hissedemezler.

Utanca dayalı öfke: Kişi yaptığı hareketten dolayı utanç duyduğunda, bu utancı bastırabilmek için öfkesini abartılı bir şekilde çevresine yöneltebilir. Utanç insanı değersiz ve mutsuz hissettirebilen komplike bir emosyondur. Dolayısıyla bu emosyonla sağlıklı bir şekilde başa çıkmayan insanlar etraflarına karşı saldırgan tavırlar içine girebilirler.

Planlanmış öfke: Öfke bir sürü insanı korkutan, sineye çeken bir olgu olması sebebiyle, bazı kişiler planlı olarak istediklerini elde edebilmek için öfkeli davranırlar. Bu tip bir öfkenin de planlı bir biçimde başlanmış olsa da fizyolojik etkileri kontrol dışı olup, insanın kendisine de zarar verecektir.

 

Alışkanlık yapmış olan öfke: Çok uzun ve öfkeli geçirilmiş dönemler insanlarda öfkenin bazı davranış biçimlerinin kronikleşmesine yol açar. Çocuklukları öfke dolu geçmiş insanlar şartlar değişse bile daha eleştirel ve negatif bakış açısına sahip olup, alışkanlık olarak çok daha kolay öfkelenebilme trendine sahip olabilirler.

Korku bazlı öfke: Geçerli bir sebebe dayanmayan korkuları olan insanlar da genelde öfke dolu olabilirler. Bu insanlar sürekli korkacak bir sebep buldukları için yaşadıkları stresi sürekli öfkeyle ifade edebilirler. Yersiz aşırı kıskançlıklar da bu tip bir öfkenin alt kategorisinde incelenebilir.

 

www.umitunker.com

 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER - Profesyonel Eğitmen & Danışman

Yeni Yüzyıl Üniversitesi ”İletişim Yönetimi Yüksek Lisansı” programında akademik öğrenimini tamamlamıştır. Ayrıca Özyeğin Üniversitesi ”Girişimcilik Yüksek Lisansı” programında da özel öğrencidir. Ümit ÜNKER Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak devam ettirmiştir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

”4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap” kitaplarının yazarıdır. Satış alanında ilk olan ''4 Adımda Satış’’ sesli kitabını yayınlamıştır ve binlerce telefonda sesli kitap uygulaması kullanılmaktadır. Teknolojiyi üst seviyede kullanan Ümit ÜNKER aynı zamanda birden fazla e-kitap yayınlamış 100.000 ‘den fazla okuma almıştır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Yayınladığı Akademik Makaleleri: (www.umitunker.com)

Kurumsal İletişimde Etik
Marka ve İmaj Tasarımı – Yeni Marka Yaratma Stratejileri
Sokak ve Cadde İsimlerinin Toplumsal Bellek Açısından İncelenmesi
Kültürlerarası İletişim ve Gösterge Bilim – Avrupa ve Amerika’da var olan Türkiye ve Türk Kültürü Oluşmasında Kitle İletişim Araçlarının Rolü
İkna Edici İletişim ve İknanın Psikolojisi
Siyasal İletişim Açısından Beden Dili Kullanımının Önemi
E-İş, E-Devlet, E-Etik Kitap incelemesi
Fuse Tea - Reklam Analizi
Biyopolitika Kitap İncelemesi

Kurucu Ortak olduğu SATMEP Eğitim ve Danışmanlık A.Ş.‘de Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır.
Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti. Şirketiyle Ulusal ve Uluslararası kurumsal firmalara danışmanlık yapmakta ve eğitimler vermektedir.

Turkcell Akademi Eğitmeni ve Turkcell İş Ortağıdır.

Türk Kızılayı, İstanbul Şube Başkanlığı Eğitimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesidir.

Resmi İnternet Televizyonu Ümit ÜNKER TV ‘nin kurucusudur ve Youtube İş Ortağıdır.

Hürriyet Yazar Kafe Yazarı ve Satış Stratejileri alanında Google Authorship yazarıdır.

Uzman TV, Mynet Vidobu, Youtube, Cevap TV gibi platformlarda 40 farklı konuda Satış eğitimleri vermiştir. Verdiği eğitimler 350.000 ‘den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Türkiye’nin ilk ve tek elindeki malzemeye göre kişiselleştirilebilir yapay zekaya sahip tarif arama sistemi olan, sosyal yemek platformu Yemek Guru ‘nun kurucusu ve Turkcell İş ortağı‘dır. Turkcell Yemek Guru servisi ile 2.4 Milyon üyesi bulunan ve 4 Milyondan fazla tarif sorgulaması yapılan yepyeni bir servisin kurucusudur.

Eğitim, Danışmanlık ve Organizasyon Hizmetleri alanında Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir. Tablet Seminerler bünyesinde Uzman olarak Eğitimler, Seminerler vermektedir. SATIŞ – SALES Networking grubunun kurucusudur ve Networker’dır. İş ağı yaratma ve kişisel bağlantılar konusunda uzmandır.

TV 8 ”OYUN” isimli Oyunculuk programında 3. Haftanın Oyunculuk 1. cisi olmuştur.

15 yıl Tiyatro sanatıyla yakından ilgilenen Ümit ÜNKER, bu alanda Oyunculuk, Sahne Tasarımcılığı ve Yönetmenlik denemelerinde de bulunmuştur. En iyi yönetmen, En iyi Aktör ve En iyi Dekor tasarımı ödüllerine sahiptir.

Yorum Yaz