Genel Kişisel Gelişim Satış Satış Stratejileri Yapabileceklerimiz

İYİ BİR SATIŞÇI KARAKTERİ YARATMA TEKNİKLERİ

Yazar: Ümit ÜNKER

Bu yöntem üç aşamadan oluşuyor:   

• Öncelikle iyi bir satışçının üstün amacı belirlenir, bu üstün amaca uygun özellikler parçalara ayrılır,  her parça içerisindeki amaçları belirlenir ve bu amaçlara uygun fiziksel eylemler tanımlanır.

  • Başarılı bir satışçı nasıl konuşur?
  • Nasıl yürür? Nasıl durur?
  • İletişim yöntemleri ve tarzı nasıldır?

• İkinci aşamada, amaçlar dizisini belirlemek için mantıklı bir fikirler ve imgeler dizisi oluşturulur ve satıcı yazmış olduğu bu metni kendi seçtiği sözcükleri kullanarak doğaçlar.

” Ne olursa satarım! Önemli olan satış tekniğini bilmek; benim için ürün fark etmez.”

Bu tip cevaplar karşı tarafı mutlu etmez. Kişilerin neyi satacakları konusunda mutlaka bir öngörüleri olmalıdır. Ürün ile satışçı arasında kurulacak bir ilişki bu…

• Sonuncu aşamada ise satıcı belirlenmiş fiziksel eylemler çizgisini satıcı   tarafından üretilen imgeler ve içsel monologlarla iç içe geçirir. Burada yaratılan karakteri doğaçlayarak canlandırmak gerekir.

 

2 Yöntem:

  1. Kişi daha önce belirlemiş olduğu rol modeli olan başarılı satışçıyı aynalar ve yarattığı ‘’İyi satıcı’’ karakterini drama ile doğaçlayarak oynar. Bir duyguyu oyunlaştırmak bilginin kalıcı hafızaya yerleşmesini sağlar bu da ömür boyu öğrenmeyi tetikler ve iyi aynalanmış karakter özellikleri ile başarılı kişin olumlu yönleri modellenir.
  1. Aşağıdaki gibi bir T Matrisi yazılır ve daha sonra buradaki her alan doğaçlayarak uygulanır. Bu ikincil yöntem alanları belli olduğu için daha etkilidir.

Karakter Yaratma Matrisi

 

Ümit ÜNKER

Satış Koçu & Eğitmen 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz