Genel Satış

Herkesin iyi bir fikri var ama ya sonra?

Yazar: Ümit ÜNKER

Herkesin iyi bir fikri var, hatta kimileri için en iyi fikir kendi fikirleri ama ya sonra?

Fikir bulmak elbette önemli ama fikir bulmaktan daha önemli olan onu hayata geçirebilmek bir çok girişimci adayı işte burada tam da yeteneklerini göz önüne alarak ilk adımı atma noktasında zorlanıyor, hatta bazıları hemen ilk adımı atıyor ancak sonrası gelmiyor.

Girişimcilik, yüksek sabır, dayanma gücü, egoların kontrolü, kişisel farkındalık ve karakter gücü gibi insani ama zor olan bir potansiyel istiyor sizden. Tüm bunları yerine getirebiliyorsanız zaten iyi bir Girişimci olarak nitelendiriliyorsunuz. Ama gelin görün ki bunlar maalesef gerçek hayatta, hatta sahada yeterli değil. Anlatmak istediğim şey şu, fikriniz var, dayanma gücünüz de var, egolarınız kontrol altında ve iyi sayılacak bir psikolojidesiniz bunlar ilerleyebilmeniz için güzel itici güçler ama fikrinizi satamazsanız bunların hiçbirinin bir önemi yok…

Satmak, önce kendinizi satmakla başlar, sonra bir başkasına hayalinizi yani fikrinizi satmakla devam eder, sonrasında da müşteriye ulaştırmakla son bulur. İşte bu üç adım her şeyden önemli ve bir o kadar da zorlu adımlardır. Nedeni ise, satış müşteriye ulaştırılma ve kapanma noktasında bir takım stratejileri ve taktikleri olan ve olmazsa olmazları bulunan, bunlar bilinmeden maalesef hayal kırıklıkları ile sonuçlanabilen sosyal ve psikolojik bir bilimdir.

Her şeyiniz hazır ama bir tek satış yapabilme noktasında bariyerleriniz varsa gelin bunları birlikte kaldıralım.

Nasıl satarım? Sorusuna Blog’umda daha önce verdiğim cevapları inceleyelim, eğer halen aklınıza takılan ve/veya uygulama noktasında yaşadığınız sorunlarınız olursa bana [email protected] mail adresimden istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

SAT(mak) için önce Müşteri olmak gerekir yazımı okumak için lütfen tıklayınız.

Neden Sat(a)mıyoruz?

 

Sevgi ve Saygılarımla

Ümit ÜNKER

Satış Koçu

www.umitunker.com

www.umitunker.com/blog

 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz