Genel Kişisel Gelişim Satış Stratejileri

Başarırsanız her birinize bir daire…

Yazar: Ümit ÜNKER

”Başarırsanız her birinize bir daire…” Evet doğru, başarılı olursanız bunun karşılığında size bir daire verilseydi ne yapardınız?

”İmkansız diye bir şey yoktur.” sözünün en büyük kanıtı belki de az sonra yazacaklarımda saklı.

Yıl 1999 dönemin Pendikspor Başkanı Sayın Mahmut YILMAZ bir çok kişiye göre imkansız olan bir şey istedi takımından ”Fenerbahçe ile olan karşılaşmalarında eğer Fenerbahçe’yi yenerlerse takımdaki futbolculara ve teknik heyete birer daire sözü verdi. Pendikspor’un Fenerbahçe’yi yenmesi o dönemde çok düşük bir ihtimal olduğundan kimse daire alabileceğine inanmadı elbette çünkü, herkes zaten yenileceğine inanıyordu.

Ancak, sözü veren Mahmut YILMAZ ve sözünün eri olduğunu herkes bildiğinden, tüm teknik heyet ve futbolcularda bu olumlu bir motivasyon etkisi yaratıyor, başarabileceklerine olan inançları artıyor.  Üstelik o dönemde 500 Milyarlık bir maliyete sahip olan Pendikspor’da futbolcuların çoğu öğrenci. 18 Kişilik kadroda 9 öğrenci, 2 öğretmen vardı.

Peki sonuç?

Türkiye Kupası 3. turunda karşılaştığı 2. Lig temsilcisi karşısında 34. dakikada Metin DİYADİN‘in golüyle 1-0 öne geçen sarı lacivertliler, ikinci yarıda 49. dakikada Seçkin BOYLU, 58. dakikada da Mustafa ATEŞ‘in golleriyle bir anda 2-1 geriye düşmüştü. Rüştü, Ogün, Alpay, Abdullah, Boliç gibi yıldızları kadrosunda barındıran Zeman yönetimindeki sarı lacivertliler o sezon 2. Lig’de kümede kalmayı bile başaramayacak olan Pendikspor karşısında başka gol bulamamış ve elenmişti. 

Muhteşem bir başarı…

Buradan çıkarılacak en önemli ders ”Kimseyi küçük görmememiz…” gerektiğidir.

Rakibini asla küçümseme…

Aynı zamanda inanmak ciddi anlamda başarmak için önemli bir adımdır ve motivasyon önemli bir itici güçtür. Tüm bunlar bir araya geldiğinde imkansızı başarmak imkansız değil…

Pendikspor’un bu tarihi başarısının arkasında gizli bir kahraman var o da Mahmut YILMAZ’ın kardeşi, Sayın Ziya YILMAZ bu anısını bana anlattığında çok etkilendim ve kaleme almak istedim. Doğru motivasyonun insan üzerindeki önemli itici etkisini birebirde tecrübe etmiş yöneticilerden biri kendisi.

Şimdi ne mi oldu ?

Şimdi, tüm Pendikspor futbolcularına ve teknik heyetine daireleri verildi ve hepsi bu başarılarının sonunda birer daire sahibi oldular. Çünkü, onlar başardılar…

Peki başarmak için, seni ne motive eder?

 

Ümit ÜNKER

Sales & Marketing Coach

Mail : [email protected]

Web : www.umitunker.com

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz