Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!

EGO ANALİZİ

KÖTÜ SATIŞÇIYI TANIMANIN 7 YOLU
28 Haziran 2017
SATIŞ STRATEJİLERİ WHATSAPP GURUBUMUZA KATILIN!
29 Haziran 2017

EGO ANALİZİ

Birçok bireyde ego ve ego idealinin ayrılması çok gelişmemiştir, ikisi de kesişmeye hazırdır. Ego genellikle kendinden hoşnut olma narsizmini korur der Freud. Ruhsal durumları sürekli olarak aşırı depresyondan mutluluk duygusuna doğru salınan insanlar vardır. Bu salıntılar, melankolik ve çılgınlık biçiminde çeşitli ve büyük derecede ortaya çıkar.

Ego yönetilemezse kişiye zarar verir. Bir çok kişi egosu yüzünden ikili ilişkilerinde başarılı olamaz. Bunun en önemli nedeni kendinden sürekli ve aşarı derecede hoşnut olma, ben merkezci olma durumudur. Ego’yu tetikleyen ya da arttıran bir çok etken vardır. Bunlardan en bilineni ise ufacık başarılar, para ve kendini büyülü derecede çekim merkezi görmek gelir. Ego sizden kendinize çok fazla ve dikkatle özen göstermenizi ister. Ego, gerçek hayatta herkesin birbirine ihanet edeceğini bilmenizi ve insanlara güvenmemeniz gerektiğini bilmenizi ister. Ego, sabırsızdır ve sizden her şeyi çok hızlı şekilde yapmanızı asla yeterli vaktinizin olmadığını fısıldar kulağınıza. Ego, her zaman başkalarını suçlar. Sizin her zaman haklı olduğunuzu ve insanlara karşı dikkatli olmanız gerektiğini söyler.

Bu nedenle insan ilişkileri kuvvetli, haddini bilen ve iyi iletişim içinde olan sosyal kişiler kendi egolarını yönetebilen gerçek kişilerdir. Başkalarının başarılarını takdir edin, onları çevrenizde tutun. İyi birer insan olun. Sizin yaptığınız ve başardığınız her şey günün sonunda zaten size geri dönecektir. Şimdiden bunun övünmesi ile kendinize zarar vermeyin.

Bu yazının son cümlesini bir soru ile bitirmek istiyorum. Sizce egolarımız mı bizi yönetiyor? yoksa biz mi egolarımızı?

Ümit ÜNKER

Satış Koçu & Eğitmen

8 Comments

 1. Sevinç eroymak dedi ki:

  Buna karar vermek ve itiraf edebilmek te olgunlaşmış bir kişilik gerektirir.
  Eğer ego bu ise,egolarıma teslim olmuş durumdayım.
  Yeteneklerimle ve donanımlarımla başarıyor olmayı ön planda görüp bunun maddi getirilerini önemsemiyorsam,kendimi kullanılmaya sunmuş olurum.
  Bir müddet sonra da ikilemler arasında kalıp doğal olarak manik görüntüler sergilerim.
  Alkış bol,dolap boş ! gel de kızma kendine !
  Azgın bir nehre düştüğünde tutunmak için ellerini can havliyle kenarlara uzatıp sağlam bir dal arar ya insan, dara düştüğünde de en akla gelmez çözümlere ulaşır.bunların en başta geleni de,egosunu yenip bilenlere danışmaktır.

 2. Murat KARAKABAK dedi ki:

  Egoları yöneten biziz,ancak bazen ego ile karıştırılan iç ses diye adlandırdığımız fısıltılarda mevcuttur.Aslında yazınız da belirtiğiniz gibi hocam iletişim yeteneği iyi olan insanların bu zor olguyu bile yönetebildiğini ve en önemlisi de kendisi ile doğru iletişim kurduğu takdirde başarıya giden en önemli yollardan biri olarak görüyorum.
  Bu güzel yazı için teşekkürler…

 3. Ümit dedi ki:

  Ego yönetimi iyi olan kişiler karşı taraftan en az zararı gören kişilerdir. Cevaba gelecek olursak evet EGO’mun beni yönettiği zamanlar da olmuyor değil ancak biliyorum ki bu hayatta yalnız kalmamak istiyorsam egolarımı dizginlemeli ve benim onları yönetmem gerekir.

 4. bilal dedi ki:

  ego taminkar olmayan insanların hırslarını yanlış yönetmesinden ortaya çıkar hocam

 5. Ezgi gizem dedi ki:

  Egolarımız bizi ele geçirdiğinde kontrolden çıkarız .
  Egolarını kontrol eden kişi
  Dolayısla öfkesinide kontrol eder.
  Farkındalığınıxo yükseltmek içim egolarımzı törpülememiz gerekir.
  Egolarıyla bakan kişi her zaman kendini haklı görür ve gelişemez.

 6. Kenan SOLAK dedi ki:

  Ümit hocam, sözlerinize katılmamak elde değil…

  Însanlarımızın çoğunda egolarını yönetememe hastalığı mevcut…

  Benlik duygusudur, herşeyi o bilir, herşeyi o yapar ve yapılan yada kazanılan birşeyin hepsini arzu eder, paylaşma duygusu körelmiştir…

  Egolara yenik düştükce; ne çalışma hayatının değeri ve manası kalır, ne de etrafında dostane duyguları barındıran dostları bulunur…

  Azı karar, çoğu zarardır…

 7. Murat Şahbaz dedi ki:

  Aslında biz egolarimizin esiri oluyoruz farkında olmadan. Ben şuna her zaman inanmisimdir. Eğer bir kişi alanında çok iyi ise ve bu alanda bir otorite kabul edilecek düzeyde ise bence ego kişiye farklı bir hava katar ama bu yerinde ve zamanında olmalı. O zaman kimseye zarar vermez. Bence umut hoca bu yazısı ile ego yu en iyi şekilde açıklamış.

 8. Yavuz Kır dedi ki:

  Egolarımızı yöneten bizleriz. Herkesin farklı, herkesin yaşamına göre egoları değişiklik gösterir ama temelinde egolarımız hep var hep olacak.. (Marka elçisi Yavuz Kır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!