How should Remote Detailing to be done?
How should Remote Detailing to be done? cover

How should Remote Detailing to be done?

Remote Detailing

How should Remote Detailing to be done?

Remote Detailing

How should Remote Detailing to be done?

 

 

Remote Detailing is perhaps the most popular topic of recent times, and many institutions and organizations have started to choose to communicate with their internal and external customers through online because of the pandemi.

Even if countries take normalization steps with their own decisions, the pandemic period is not over yet, so Remote Detailing seems to continue to maintain its place on the agenda for a long time.

Before the COVID-19 outbreak, all organizations were communicating face-to-face with their customers on the field, but somehow they were also familiar with online conversations. While 80% face-to-face communication was established, international brands were making remote detailing in about 20% of their processes by making meetings on the screen and live.

Now, in this pandemic period, we suddenly had to communicate with 100% online conversations, and we realized that we needed to this great boon of the digital world. Even with face-to-face interviews with normalization, the communication continues on the screen mostly, this rate will continue as 50% face-to-face, 50% online according to forecasts, but after a while this rate will be 80% Remote Detailing, 20% face-to-face will turn into negotiations.

In particular, the pharmaceutical industry is among the sectors that adapt to transformation.

The effective communication method of this period, which is now accepted as "New Normal" "Remote Detailing and how should Remote Detailing to be done?" let's take a look at these topics.

 

In essence, Remote Detailing follows all the steps of face-to-face meeting, so the "Halo Effect" is also valid here.

We define the Halo Effect as: "The prejudice to attribute other positive features to it by focusing on a good feature of a person or object."

From this point of view, we can say that we should pay attention to our hair, beard, make-up, clothing, as in face-to-face conversation, as well as to our camera angle, ambient light, the level of our voice, when Crescendo (loudness) should be needed we should be careful, we should make the correct time schedule of our meetings, we should not make detailing with long hours.

 

"How were you doing?"

 

Think about which of these you have done in your Remote Detailing calls so far!

• Were you getting ready for the screen and the image you will reveal by doing your personal care before each meeting in accordance with the Halo Effect?

Were you connected online at least 5 minutes before the meeting and waiting for the other party to arrive?

• Did you adjust your camera angle for the meeting you arrive 5 minutes ago, where you would be in the middle of the screen and about 50-60 cm away from the screen? Not too far, not too close ...

 

• Were you sitting in front of the window to adjust the light? or were you getting the daylight behind you? or were you sitting next to the window and keeping your one side in the dark while one side was bright? When you were in your office or at home, were you sitting right under the ceiling lamp, picking up the light from above and letting it fall at a dark angle towards your face? How important is light use, right? Were you prepared in advance to get the right light?

• If you are using headphones for your voice control, were you wearing both passive noise canceling headphones in your ear? or were you using a single-sided headset with a microphone to understand how severely your voice is spreading in the environment?

• Were you making strategic moves to prepare your presentation, planing where to ask which questions in your presentation and move your voice up a ton and move your energy to the other side or were you detailing with a stable and monotonous tone?

 

Discuss theese topics before this section at ‘’How did you do?’’ with your participants.

 


 

               Uzaktan Detaylandırma Nasıl Yapılmalıdır?

 

Uzaktan Detaylandırma son zamanların belki de en popüler konusu, birçok kurum ve kuruluş içinde bulunduğumuz pandemi dönemi içinde iç ve dış müşterileri ile online görüşmeler, toplantılar, detaylandırmalar ile iletişim kurma yolunu tercih etmeye başladı. Ülkeler kendi kararları ile yavaş yavaş normalleşme adımları atsalar dahi halen pandemik dönem bitmiş değil bu nedenle Remote Detailing gündemdeki yerini uzun bir süre korumaya devam edecek gibi duruyor.

 

COVID-19 salgını öncesinde tüm kurum ve kuruluşlar sahada müşterileri ile yüz yüze iletişim kuruyorlardı ancak bir şekilde online görüşmelere de aşinaydılar ve %80 oranında yüz yüze iletişim kurulurken özellikle uluslararası markalar canlı yayında ekran üzerinden toplantılar yaparak süreçlerinin %20’lik kadar bir kısmında remote detailing yapıyorlardı. Şimdi bu pandemik dönem içinde birden %100 online görüşmeler ile iletişim kurmak zorunda kaldık ve dijital dünyanın bu büyük nimetinden yeterince faydalanmamız gerektiğinin daha çok farkına vardık. Normalleşme ile birlikte yavaş yavaş yüz yüze görüşmeler başlasa dahi halen büyük oranda ekran üzerinden iletişimler devam etmekte bu oran ön görülerimize göre %50 yüz yüze, %50 online görüşmeler şeklinde devam edecek ancak bir süre sonra bu oran %80 Remote Detailing, %20 yüz yüze görüşmeler haline dönecektir.

Özellikle ilaç sektörü bu konuda dönüşüme en hızlı adapte olacak sektörlerin başında gelmektedir.

Gelin hep birlikte artık ‘’Yeni Normal’’ olarak kabul edilen bu dönemin etkili iletişim yöntemi Remote Detailing nedir? ve Nasıl yapılmalı? konularına göz atalım.

 

Özünde Uzaktan Detaylandırma, yüz yüze görüşmenin tüm adımlarını takip eder bu nedenle ‘’Halo Etkisi’’ aynen burada da geçerlidir.

Halo Etkisini biz şu şekilde tanımlıyoruz: ‘’Bir kişi ya da objenin iyi bir özelliğine odaklanarak ona başka pozitif özellikler atfetme ön yargısı.’’

Buradan hareketle şunu söyleyebiliriz ki yüz yüze görüşmede olduğu gibi ekran karşısındayken de saçımız, sakalımız, makyajımız, kıyafetimize dikkat etmeliyiz, artı olarak ise kamera açımıza, ortam ışığına, sesimizin seviyesine, ne zaman Kreşendo (sesin yükselmesi) ne zaman Dekreşendo (sesin alçalması) gerektiğine dikkat etmeliyiz, görüşmelerimizin zaman planını doğru şekilde yapmalı uzun uzadıya saatleri bulan detailing’ler yapmamalıyız.

 

‘’Siz Nasıl Yapıyordunuz?’’

 

Sizin şu ana kadar yapmış olduğunuz Remote Detailing görüşmelerinizde bunlardan hangilerini yaptığınızı düşünün!

  • Halo Etkisine uygun şekilde her görüşmeniz öncesi kişisel bakımınızı yaparak ekran üzerinde görüşmeye ve ortaya koyacağınız görüntüye hazırlanıyor muydunuz?

 

  • Görüşmeden en az 5 dakika önce online olarak bağlantıya geçip hazır bir şekilde karşı tarafın  gelmesini bekliyor muydunuz?

 

  • 5 dakika önce geldiğiniz toplantınız için kamera açınızı ekranın tam ortasında olacağınız ve ekrana yaklaşık 50-60 cm kadar uzak kalarak ayarlıyor muydunuz? Ne çok uzak, ne çok yakın…

 

  • Işığı ayarlamak adına pencere önüne mi oturuyordunuz? Yoksa gün ışığını arkanıza mı alıyordunuz? Ya da pencere yanına oturup bir tarafınız aydınlıkken, diğer tarafınızın karanlıkta kalmasını mı sağlıyordunuz? Ofis ya da evinizdeyken tavan lambasının tam altında oturup ışığı yukardan alıp yüzünüze doğru karanlık bir açıyla düşmesini mi sağlıyordunuz? Işık kullanımı ne kadar önemli öyle değil mi? Doğru ışık almak için önceden hazırlık yapıyor muydunuz?

 

  • Ses kontrolünüz için kulaklık kullanıyorsanız pasif gürültü engelleyici kulaklıkların ikisini de mi kulağınıza takıyordunuz? Yoksa sesinizin ortamda ne şiddette yayıldığını anlayabilmek için mikrofonu olan tek taraflı kulaklık mı kullanıyordunuz?

 

  • Sunumunuza önceden hazırlık yapıp, sunumunuzun neresinde hangi soruları soracağınızı planlayarak neresinde sesinizi bir perde yukarı taşıyıp, enerjinizi karşı tarafa geçirmek için stratejik hamle yapıyor muydunuz? Yoksa stabil ve monoton bir ses tonu ile mi detailing yapıyordunuz?

 

Tüm bunları bu eğitim öncesinde ‘’Siz Nasıl Yapıyordunuz?’’ kısmı ile katılımcılarınızla şimdi tartışın.

 

#remotedetailing #howshouldremotedetailin #remotelearning #onlinelearning #uzaktandetaylandırma #onlinegörüşme #onlineiletişim #ekranüzerindengörüşme #ekranüzerindensatış #onlineeğitim #tediegitim

video cover

Değer Odaklı Satış

Play Store App Store

Müşteri Yorumları

Sonraki veya önceki yayın.
Duygu YENER resmi
Duygu YENER
AvivaSA Emeklilik ve Hayat İstanbul Grup Müdürü
"Sevilen ve fark yaratan bir eğitimcisiniz. İşleriniz rast gitsin. Hatta İstanbul'u keyifle göğüsleyen kazanan mutlu bir satışçı nasıl olunur eğitimi hazırlayabilirsiniz."
Akan GÖKÇE resmi
Akan GÖKÇE
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Ümit bey, yürekten katılıyorum. Eski bir avivasa çalışanı olarak katılımcıların çok şanslı olduklarını söyleyebilirim. Keyifli eğitimler dilerim."
Katılımcı resmi
Katılımcı
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Samimiyetiniz her şeye değerdi. Avivasa aracılığı ile aldığım en iyi eğitimdi. Başarılarınız daim olsun."
Olcay ÖZDEN resmi
Olcay ÖZDEN
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hocam bugüne kadar aldığım en kaliteli eğitimdi. Çok teşekkür ederiz."
Bilgehan SARIKAYA resmi
Bilgehan SARIKAYA
AvivaSA Emeklilik ve Hayat
"Hayatınıza renk katabilecek çok interaktif ve keyifli... Kesinlikle sıkılmayacağınız harika bir insan Ümit ÜNKER."
Öğrenci resmi
Öğrenci
Katılımcı

Ümit bey merhaba ben dokuz eylül üniversitesinde, kamu yönetimi son sınıf öğrencisiyim. Katıldığım bir konuşmanız sayesinde hayatım değişti. Teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim. Birgün çok başarılı biri olursam mutlaka sizi ziyaret edicem. Beni bu kadar şeye cesaretlendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Tekrar görüşmek dileğiyle. Sevgiler

Okuyucu resmi
Okuyucu

Kitap yarı oldu çok güzel bir anlatım. Bir çok uygulamayı yapıyoruz eğitimlerde anlatıyoruz ama gerçekten eğitimlerdeki bir çok noktayı revize ettirdi bana. Teşekkürler

Hüseyin Afyoncu resmi
Hüseyin Afyoncu
Okuyucu

Değer Odaklı Satış Kitabınızı heyecanla okudum. Çok teşekkür ederim emeklerinize. Sayenizde öğrendiğim bilgilerden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

Osman Payaslı resmi
Osman Payaslı
Başarsoft Bilgi Teknolojileri

“Çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ellerinize sağlık.”

Battal Hergül resmi
Battal Hergül
DAS Kauçuk

“Harika geçti.”

Aytuğ Altınkaynak resmi
Aytuğ Altınkaynak
DAS Kauçuk

“Bu tarz eğitimlerin kendime çok katkı sağladığını düşünüyorum”

Alper Adsız resmi
Alper Adsız
DAS Kauçuk

“Faydalı bilgiler edindim. Satış konusunda daha fazla bilgi sahibi oldum.”

Ahmet Tez resmi
Ahmet Tez
Erben Kontrol Sistemleri

“Kesinlikle tavsiye ederiz. Özellikle Ümit Bey’in Bölümü çok keyifli geçti.”

Ebubekir Karsavran resmi
Ebubekir Karsavran
DAS Kauçuk İhracat Sorumlusu

“Çok faydalı bilgiler edindim. Tavsiyelerinizle başarı elde edebileceğime inanıyorum.”

Gamze Akın resmi
Gamze Akın
T.N.B Toshiba Pazarlama Müdürü

“Genel hatları ile faydalı bir eğitim oldu. Uzun vadede satış ve pazarlamaya olumlu olarak yansıyacağını düşünüyorum.”

Hulusi Meriç resmi
Hulusi Meriç
Erben Kontrol Sistemleri Satış Pazarlama Müdürü

“Gayet başarılı ve şirketimiz için faydalı olabileceğini düşünmekteyim.”

İbrahim Akgül resmi
İbrahim Akgül
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Kendi mesleğim ile ilgili terminoloji hakkında bilgilendim. Aynı zamanda yaptığım iş planlama ve analiz etme konusunda önemli ip uçlarına ulaştım, Yeni yöntemler gördüm.”

Kamil Şenel resmi
Kamil Şenel
T.N.B Toshiba Retail Kanal Satış Müdürü

“Empati duygumu geliştiren bir eğitim çalışması oldu.”

Mehmet Tatar resmi
Mehmet Tatar
Akay Stand Pazarlama Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Gayet güzel, güncel örneklerle dolu faydalı ve bilgi verici bir seminerdi.”

Merve Can Cenanoğlu resmi
Merve Can Cenanoğlu
T.N.B Toshiba Ürün Müdürü

“Her şey çok güzeldi. Faydalı bilgiler için teşekkürler.”

Nuri Bayrak resmi
Nuri Bayrak
Erben Kontrol Sistemleri Proje Yöneticisi

“Satış tarafındaki kısım yani öğleden sonraki uygulamalı eğitimi kendime ve sektördeki yapmış olduğum çalışma yapısına daha uygun olduğunu düşünüyorum.”

Serkan Selim Duman resmi
Serkan Selim Duman
DAS Kaucuk Ege-Akdeniz Satış Umanı

“Eğitim kısa ama ana noktalara değiniliyordu. Hiç sıkılmadan dinledim.”

Şerife Şerifoğlu resmi
Şerife Şerifoğlu
Akay Stand Satış ve Pazarlama Uzmanı

“Hedef Eğitimin; kısa ve öz biçimde dinleyiciyi sıkmadan,verimli şekilde gerçekleştirildiği düşüncesindeyim.”

Utku Gençdal resmi
Utku Gençdal
DAS Kaucuk Bölge Satış Sorumlusu

“Sıkıcı olmayan,somut örneklerle desteklenmiş kalıcı bir sunumdu.”

Zehra Uyanık resmi
Zehra Uyanık
Hiper Farma Genel Müdür

“Teşekkürler.”

- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi
- resmi

Bültenimize abone olun