Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!

Balanced Scorecard Ne demektir ?

SATIŞ NEDİR ?
25 Haziran 2017
100 Kişiye Ümit ÜNKER’in Yeni E-Kitabı İleri Satış Teknikleri Hediye
25 Haziran 2017

Balanced Scorecard Ne demektir ?

Dengelenmiş Hedefler yani Balanced Scorecard, ölçülebilen ve birçok adımda değerlendirme yapılabilen, bir zaman aralığı içinde işletmenin planladığı satış miktarı ve/veya tutarlarıdır.

Hedefler, ölçülebilir olmalıdır. Ölçülemeyen bir hedef reel bir hedef değildir ve ölçülemeyen bir hedefi yönetemezsiniz, yönetemediğiniz bir hedefi ise gerçekleştirmeniz imkansızdır.

Balanced Scorecard, bir şirketin tüm finansal yapısının, operasyonel verimliliğinin, müşteri odaklılığının ve öğrenme konusundaki gelişiminin kontrollü olarak hedeflerle yönetilmesini ifade eder.

Vizyon ve stratejilerin uygulamaya dönüştürülmesini sağlayan ve stratejik yönetimi tamamlayan innovatif bir hedef yönetim sistemidir. Denge, Balanced Scorecard’da temel unsurdur. Balanced Scorecard tekniği, bir şirketin performansını değerlendirirken dengede olması gereken 4 boyutu inceler. Bu önemli 4 boyut şirketin dengede kalmasını sağlayan en önemli konulardır.

Bunlar; Finansal boyut, operasyonel verimlilik boyutu, Müşteri boyutu, öğrenme ve gelişme boyutudur. Bir şirketin gelecekteki hedeflerine ulaşabilmesinde en etkili stratejik yönetim aracıdır. Şirket dengede kaldığında özellikle müşteri memnuniyeti ile öğrenme ve gelişme boyutlarının etken etkilerini görmeye başlayacaktır. Bu 4 unsur, şirketin şuandaki varlığını sağlamlaştırırken, gelecek için sağlıklı kök salmasını da garantileyecektir.

Dengelenmiş hedefler her ne olursa olsun tüm alanlarda müşteri odaklılıktan taviz verilmemesini sağlar, şirket stratejilerini kurum içinde yaymak için fırsat oluşturur, kurumsal hedefler ile kişisel hedefleri eşleştirme imkanı yaratır ve sürekli öğrenmeyi şirketin her noktasında kurumsallaşma imkanını getirir.

Denge, her alanda önemlidir…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!