Satış Stratejileri

KENDİNİ KODLA(mak)

Bilinç altı kodlama - Ümit Ünker

İletişimde insanlar birbirleri ile etkileşim kurarlar ve bu etkileşim sonucunda olumlu veya olumsuz alış-veriş doğar. Bir iş görüşmesinde, bir arkadaşla sohbette, yeni tanıştığımız biri ile ilk iletişimimizde karşılıklı kodlar göndeririz birbirimize. Bu kodları doğru gönderdiğimizde karşı tarafta olmamızı istediğimiz kişi imajını çizebiliriz, ancak yanlış kodlamalar yaparsak tam tersine karşımızdaki kişide kötü bir izlenim bırakırız ki bu istenilen bir durum değildir.

İnsanlarla iletişim kurarken;

– Rahat olmalı ve beden dilimizi iletişime açık halde tutmalıyız.
– Özgüvenimiz yüksek şekilde omuzlarımız dik oturmalı ve konuşmalıyız.
– Ses tonumuz bağırırcasına yüksek perdeden olmamalı ama susarmışcasına da kısık olmamalı. Güçlü karşıdaki kişide etki yaratabilecek seviyede tutulmalı.
– Diksiyonda ve artikülasyonda doğru telaffuz ve doğru vurgulamaları yapmalıyız.
– Konuştuklarımızı düşünmeli ancak bu düşünme süresini karşı tarafa belli etmeden akıcı konuşmalıyız.
– Sözlerimizi somut örneklerle desteklemeli, vurgu yapmak istediğimiz konu üzerinde kısa ama tekrarlı şekilde durmalıyız.
– Karşımızdaki kişiyi dinlemeli ve gözlerine bakmalıyız, siz konuşurken o dinlemiyor dahi gözükse sizi kesinlikle dinlediğinden emin olabilirsiniz.
– Gülmek en etkili faktördür bu nedenle güler yüzlü ve pozitif enerjili olmalıyız.
– Motivasyonumuz, enerjimiz karşı tarafa geçmeli ve çoşkulu sunumumuz karşı tarafta etki yaratmalı.

Yukarıda belli başlı ancak önemli detayları gördüğünüz gibi maddeler halinde sıraladım. Bunlar karşı tarafın bilinçaltında kendine güvenen, pozitif, kendi alanında başarılı, donanımlı ve güler yüzlü biri olduğunuzu kodlayacaktır. Bu tarz önemli ayrıntılar sizin karşı tarafta unutulmayan simalar arasında yer almanızı sağlayacaktır. Ellerinizi bağlamamalı, konuşurken veya dinlerken ayaklarınızı sallamamalı, omuzları düşük ve suratı asık durmamalısınız bu şekilde olursanızda karşı tarafa çok sıkıldığınızı, mutsuz olduğunuzu, konudan bir haber olduğunuzu kodlarsınız. Sonrasında kesinlikle unutulan insanlar arasında olacağınıza emin olabilirsiniz.

Başarılı şekilde kendinizi kodlama ve tanıtma süreçlerinde iletişimi çok etkili kullanmalısınız. Karşı tarafla selamlaşırken elini sıkı sıkıya kavramalı, sert olmayacak şekilde güçlüce tutmalısınız burada da güvenilir insan kodlaması yaparsınız.

Tüm bunlarla birlikte, hakkında hiçbir fikriniz olmayan konularda konuşmamanızı şayet bir doğaçlama ustası değilseniz ve yanlış kodlar gönderirseniz karşı tarafta ukala ve bilgisiz olarak hatırlanacağınızı belirtmemde fayda var.

Başarılı iletişimin sırrı KENDİNİ TANIMAK‘dan geçer. Kendini tanıyan kişi, karşı tarafa doğru kodlamalar gönderirse o masadan her zaman 1 – 0 galip kalkar.

Başarı kişisel sunum kendinizi nasıl tanıttığınız (kodladığınız) ile doğru orantılıdır.

 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz