Satış Stratejileri

İnternet ve Satışta Kendini geliştirme

satış ve internet-Ümit Ünker

Hızla gelişen dünyada internetin vazgeçilmez olmasının en büyük nedeni, bilginin kolay ulaşılabilir olmasıdır. Bugün herhangi bir konu hakkında saniyeler içinde yerimizden kalkmadan araştırma yapabiliriz. Eskinin kütaphane havası, o sıcak kitap sayfalarının çevrildiği anlar yeni nesilde yavaşca kaybolmaya başlamış, yerini digital ekranlı akıllı diye tabir edilen cihazlara bırakmıştır. Hal böyle olunca daha fazla bilgiyle donanmak zorunda kalıyor insan. Bilgi kolay ulaşılabilir olunca rakiplerde daha fazla bilgiyle donanıyor.

Satış süreçlerinde de bu böyle, daha önce onlarca kitap devirerek ulaştığımız bilgilere, şimdilerde bir tık ile ulaşmak mümkün. Özellikle satış konusunda yazılmış hemen hemen tüm içerikleri internette bulabilme imkanı var. Hatta aslına bakarsanız birçok yazar yazılarını internetten yayınlıyor. Satış konusunda yazılmış bin kitap varsa, en az bunun 5 katı kadar internette yazı var. Blogger’lar yani Blog yazarlarıda bir kitaba sahip olmamalarına karşın, bir kitap çıkartacak kadar bu konuda yazılar yazıyorlar. İnternetin dinamik yapısı ve hızlı yayılımı sayesinde uzmanlık alanlarını insanlarla paylaşabiliyorlar ve kendilerine takipçiler yaratabiliyorlar. İçeriği sürekli güncellendiği ve hızlı okunabilir olduğu için internet ortamında bilgi edinmek daha kolay.

İyi bir satışcı iyi bir internet kullanıcısı olmalıdır. Vakit geçirdiği siteler kendi uzamanlık alanında içerik paylaşan siteler olmalı, konu hakkında yorumlarda bulunmalıdır.

Bugünün dünyasında iyi bir satıcının özellikleri şu şekilde olmalıdır;

– Satışını yapacağı ürün ve/veya hizmet alanında tam ve doğru bilgiye sahip olmak
– Bilmediği bir konu varsa hızlıca araştırmak ve eksik bilgisini tamamlamak
– Araştırmacı
– İnovatif
– Çevresinde Sosyal biri ve Sosyal ağlarını profesyonel bir şekilde bilinçli yöneten
– Takipçi kitlesine sahip olan
– Dışa dönük
– Öz güveni yüksek
– Toplum önünde konuşmada sıkıntı çekmeyen
– Girişimci
– Girişken
– Yaratıcı
– Yeni fikirler üretebilen
– Azimli
– Sabırlı
– Rakiplerinden farklılaşarak ayrışan
– Online her an çözüm sağlayabilir durumda olmak ve problem çözümlerinde Lider olmak

Tüm bu özellikleri geliştiren ve Kişisel gelişimine önem veren kişiler, sadece satış mesleğinde başarılı olmazlar, hayatlarının tüm evresinde başarılı olurlar. Çünkü, kişisel gelişimine önem veren kişi, karşı tarafı hem bilgisiyle hem de davranışları ile etkiler. Geriye yalnızca tecrübe kalırki zaman en büyük destekçinizdir.

Siz zamanınızı en çok nerede ve nasıl geçiriyorsunuz ?

 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

2 Yorum

Yorum Yaz