Satış Stratejileri

BİLİNÇALTI PAZARLA(ma)

Bilinç Altı Pazarlama- Ümit Ünker

Subliminal Marketing yani bilinçaltı pazarlama tekniği dünyada bilinçli olarak kullanılan en etkili pazarlama tekniğidir.

Nedir bilinçaltı pazarlama ?

Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalarak, o anda fark edilmeyecek şekilde tasarlanmıştır.

İlk olarak 1950’li yıllarda sinemada ilginç bir deneme sonrası ortaya çıkmış ve satışlarda ciddi şekilde artış gözlemlenmiştir. Bilinçaltı yaşamımız boyunca herşeyi görür ve tüm sembolleri, kodları, sinyalleri kaydeder. Zamanı geldiğinde ve/veya zamansızda olsa uyarıldığında arşivdeki bilgileri çıkarır. Bizde ‘’Aaa ben bunu biliyorum.’’ deriz.

Halbuki bilmek için herhangi bir çaba sarfetmemişizdir bunun için. Yakın zamanda TV dizilerinde de adı ‘’Ürün yerleştirme’’ diye geçen içecek, araba, elbise v.b. ürünlerin ünlü kişilerce kullanılmasına başlanmıştır. Özellikle yabancı filmlerde bu teknik çok fazla kullanılmaktadır. Sinema’da film seyrederken kahraman bilinçsizmiş gibi bir cola içer, film bittikten en geç iki saat sonra sizde bilinçsizce cola içme isteği uyanır ve içersiniz. Yada bilboard’lar da bulunan reklamlar, siz dikkat etmeseniz dahi gözümüz Fotoğraf çekme yöntemini kullanır ve tüm kodları beyne aktarır. Bilinçaltına aktarılan bu kodları uzmanlar satışa çevirirler.

Beynimizin özellikle bilinçaltının tepki verdiği iki önemli olay vardır bunlar ‘’Doğum ve Ölüm’’ Beyinimiz bu iki olaya karşı çok daha fazla duyarlıdır. Doğum olayını “SEX” ölüm olayını ise, “KİLL” sözcükleri ile karşılarız. Bu konuda en meşhur bilinçaltı mesajı “Hannibal Lecter” üçlemesinden biri olan ‘’Kuzuların Sessizliği’’ filminin afişidir. Afişi dikkatle incelediğimizde Jodie Foster’ın ağzındaki kelebeğin içinde bir kuru kafanın olduğunu ve bu kuru kafanın kadın figürlerinden oluştuğunu görürüz. Buradaki kadın figürlerininde SEX’i çağrıştırıcı duruşları bilinçaltımıza işlenir. Bu bilinçaltı tekniği afişin beyinde kalıcı bir etki bırakmasını ve asla unutulmamasını sağlamaktadır.

 

Bilinçaltı Pazarlama Örneği- Ümit Ünker

Gilbey’s London Dry Gin reklamı da diğer bir meşhur bilinçaltı pazarlama tekniğidir. Reklamda bardaktaki buzlar üzerinde “SEX” yazıları bulunmaktadır. Baktığımızda bunu direkt olarak görmeyiz ancak bilinçaltımız bunu algılar. Bu reklam ile birlikte Gilbey’s 1.5 milyon dolarlık satış cirosuna ulaşmıştır. Bu reklam deneklere gösterildiğinde yüzde 60’ı reklamın kendilerinde uyandırdığı etkiyi ‘’sex düşkünlüğü’’, ‘’heyecanlanma’’, ‘’romantizm’’’, ‘’doyuma ulaşma’’, ‘’duyguları okşayıcı’’ gibi ifadelerle tanımlamışlardır.

BilinçAltı Pazarlama- Ümit Ünker

Tüm bu etkileyici ve başarılı satış, pazarlama yönteminin üzerine ilk günden bu yana beynin dolaylı olarak farkına varmaksızın ve iznimiz olmadan etkilenmesinin ne kadar etik olduğu tartışma konusu olmuştur. Özellikle de gizli korkularımızı ve dürtülerimizi kullanarak gizli mesajlarla, yönlendirilmemiz ne derece doğrudur ? Halan bu tartışmalar devam etse de bu yöntemi bir çok firma yoğun bir şekilde kullanmaktadır.
Satın alma sürecinde ise Beyin ve Kalp olarak iki seçenekle karar veririz. Mantıksal ve Duygusal karar alma sürecinde bir yanımız ‘’AL’’ derken, diğer yanımız ‘’ALMA’’ der. Bu nokta da ise, bilinçaltı pazarlama sizi hiç yormadan duygusal alandaki ‘’AL’’komutunu beyninize işler geriye Mantıksal satın alma süreci kalırki burada da Kar/Zarar dengesi zaten satıcı tarafından önceden planlanmıştır. Bu pazarlama tekniği ile satış yapma ve ürünü pazarlama son derece akılcı ve yararlıdır. Renklerle, yazı karakterleriyle, görsel efektlerle, hareketli nesnelerle, kokularla, tadlarla birçok alanda bu teknik ile ürünler size pazarlanır. Sonrasında iş, profesyonel satışcılarındır. Satış tekniklerini iyi bilen bu kişiler zaten şartlanmış şekilde gelen müşteri kitlesine kolayca satış yaparlar.

‘’The only way to get smarter is by playing a smarter opponent.’’

Daha zeki olmanın tek yolu, daha zeki bir rakiple oynamaktır. Santraçın temelleri – 1885

 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

1 Yorum

Yorum Yaz