Satış Stratejileri

Balanced Scorecard Ne demektir ?

Balanced Scorecard - Satış Teknikleri-ümit ünker

Dengelenmiş Hedefler yani Balanced Scorecard, ölçülebilen ve birçok adımda değerlendirme yapılabilen, bir zaman aralığı içinde işletmenin planladığı satış miktarı ve/veya tutarlarıdır.

Hedefler, ölçülebilir olmalıdır. Ölçülemeyen bir hedef reel bir hedef değildir ve ölçülemeyen bir hedefi yönetemezsiniz, yönetemediğiniz bir hedefi ise gerçekleştirmeniz imkansızdır.

Balanced Scorecard, bir şirketin tüm finansal yapısının, operasyonel verimliliğinin, müşteri odaklılığının ve öğrenme konusundaki gelişiminin kontrollü olarak hedeflerle yönetilmesini ifade eder.

Vizyon ve stratejilerin uygulamaya dönüştürülmesini sağlayan ve stratejik yönetimi tamamlayan innovatif bir hedef yönetim sistemidir. Denge, Balanced Scorecard’da temel unsurdur. Balanced Scorecard tekniği, bir şirketin performansını değerlendirirken dengede olması gereken 4 boyutu inceler. Bu önemli 4 boyut şirketin dengede kalmasını sağlayan en önemli konulardır.

Bunlar; Finansal boyut, operasyonel verimlilik boyutu, Müşteri boyutu, öğrenme ve gelişme boyutudur. Bir şirketin gelecekteki hedeflerine ulaşabilmesinde en etkili stratejik yönetim aracıdır. Şirket dengede kaldığında özellikle müşteri memnuniyeti ile öğrenme ve gelişme boyutlarının etken etkilerini görmeye başlayacaktır. Bu 4 unsur, şirketin şuandaki varlığını sağlamlaştırırken, gelecek için sağlıklı kök salmasını da garantileyecektir.

Dengelenmiş hedefler her ne olursa olsun tüm alanlarda müşteri odaklılıktan taviz verilmemesini sağlar, şirket stratejilerini kurum içinde yaymak için fırsat oluşturur, kurumsal hedefler ile kişisel hedefleri eşleştirme imkanı yaratır ve sürekli öğrenmeyi şirketin her noktasında kurumsallaşma imkanını getirir.

Denge, her alanda önemlidir…

 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz