Bumerang Etkinlik Genel Referanslar Satış Satış Stratejileri Yapabileceklerimiz

JCI DİYARBAKIR’DA YARATICI DRAMA İLE SATIŞ TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

Yazar: Ümit ÜNKER

Yaratici Drama ile Satis Teknikleri

Katkılarından dolayı,

Kahve Durağı Diyarbakır , Kısmet Oto , GreenPark Diyarbakir, Taner Balikçi (BLue House), British Time DiyarbakırTuristik Nefes BarBayram OğuzMahmut Kebir,  ITS Group Turkey ‘ e teşekkürler.

Eğitimin gerçekleştirilmesinde desteklerini esirgemeyen değerli Sponsorlara ve JCI Diyarbakır Başkanı sayın, Mustafa ŞEKERCİOĞLU’na teşekkürler.

1. EĞİTİMİN HEDEF KİTLESİ 

Kurumsal firmaların Satış organizasyonunda görev yapanlar, İşletme bölümü mezunları, satış alanında kariyer yapmak isteyenler ve mevcut işinde kendini geliştirerek satışta başarı elde etmek isteyen profesyoneller ile satış mesleğine ilgi duyan herkes bu eğitimin hedef kitlesini oluşturmaktadır.

2. EĞİTİM AMACI

Bu eğitimin amacı satış biliminin temel noktalarını, satın alma davranışlarının tanınmasını ve iknanın psikolojik yapısının analizini öğreterek sürdürülebilir başarı elde edilecek satış teknikleri konusunda bilgi vermek ve bu konuda uzman yetiştirmektir. Ayrıca Katılımcıların; herhangi bir kalem, kağıt olmadan, sunumlarla geçirilen bir gün olmadan tamamen yaratıcılıklarını kullanıp olaylara alışılmışın dışında bakarak onları çözme kabiliyeti kazanmalarına, kendilerini tanımalarına ve en temel, en önemli satış taktiklerinin farkına varmalarına yardımcı olmaktır.

3. EĞİTİMİN KİŞİYE KAZANDIRACAKLARI

Katılımcıların öğrendiği teorik ve pratik bilgileri uygulamaya koymaya cesaret edebilecek düzeye gelmelerini ve işin uzmanı olarak daha kolay iş bulma ayrıcalığını kazandıracaktır.

4. EĞİTİMİN YÖNTEMİ

Eğitimler Drama destekli olarak gerçekleştirilir. Katılımcıların aktif olarak yer aldıkları şekilde işlenen dersler, kalıcı hafızaya atılarak uzun süreli hatırlanmasına ve alışkanlık edinilmesine sebep olur. Eğitimde sunum ve düz anlatım dışında 7 Farklı Drama Tekniği kullanılmaktadır. Bunlar;

·         Sıra dışı Anlatı,

·         Davranış Koridoru

·         Yönlendirme Halkası

·         Emprovizasyon

·         Harf Kümesi

·         4 Adım Tekniği

·         Oyunlaştırma

5. EĞİTİMİN SÜRESİ VE TARİHLERİ

Pazar saat 11.00 – 15.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

EĞİTMEN

Ümit ÜNKER
Satış Koçu & Eğitmen
TEDİ Eğitim ve Danışmanlık
Kurucu | Genel Müdür
Mail : [email protected]

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Yaz