Genel Makaleler

TOPLUMSAL BELLEK

Bu çalışmada Toplumsal Belleğin Sokak ve cadde isimlerinde kullanılarak nasıl bir hatırlatma, hatırlama sürecinde yer aldığı incelenmektedir. Bellek kavramına disiplinler arası bir ilgi olarak bakmak gerekir. İnsan belleği birçok şeyi kalıcı hafızasına kaydeder ve belirli tetikleyiciler sayesinde o durum, olayı hatırlar. Yaşanılan olayların bıraktıkları izler ve kodlar hatırlanma esnasında o an neler hissedildiyse o şekilde ortaya çıkar. Toplumlarında bellekleri vardır ve birçok olay yaşanır, kaydedilir, hatırlanır ya da unutulur, unutturulur. Toplumsal bellek bu noktada kültürel olarak insanların tarih boyunca yaşadıkları sevindirici ve üzücü tüm olayları kaydeder ve belirli anlarda, belirli tetikleyiciler ile hatırlanır ya da unutturulur. Bu noktada önemli insanların isimlerinin toplum hafızasında kodlanmış bir takım toplumsal olaylara konu olmuş halleri mevcuttur. Bu isimler yaşatılmak istendiğinde karşımıza bazen bir anıt, bazen bir sokak ismi, bazen de bir okul, bina v.b. şekilde tekrar çıkar. Ancak unutturulması isteniyorsa silinmeye, belirli olayların tekrar tetiklenmesini önlemek amacıyla gizlenmeye de çalışıldığı bilinmektedir.

Kent, sözün, diyalogun ve farklılıkların alanıdır. Bu anlamda, kusursuz bir uyum alanı değil, aksine bir çatışma alanıdır. Farklı düşünenlerin, farklı edimlerin ve kimliklerin bir arada olduğu bir zenginlikler alanıdır. Kürşat Bumin’e göre de (Bumin, 1990; 50) gerçek kenti var eden ve ayırt eden en temel nitelikler bunlardır. Öte yandan kent, “ birbiriyle çakıştırıldığında ya da birbirine en iyi şekilde görülen işlevlerin kaçınılmaz bir toplanma yeri olur: toplantıların, buluşmaların, karşılaşmaların, tıpkı kişilerarası ilişkilerde olduğu gibi, birbirine eklendiği, şimdi kentin çevresine yayılmış kişisel olmayan geniş ağı insani boyutlara indiren bir yer”dir (Mumford 1996; 169). 1 Kentlerin en aktif yaşayan mekanları sokak ve caddeleri, kültür evleri gibi önemli alanlarında hem ayırt edilmesi hem de ismi verilen kişinin manevi şahsiyetine verilen değerin vurgulanması için mahalle, sokak, cadde isimlendirmelerinde önemli kişilerin adlarına sıklıkla rastlamak mümkündür.

Bu çalışmada Necip Fazıl Kısakürek, Uğur Mumcu ve Hrant Dink gibi yakın zamanın topluma mal olmuş önemli isimlerinin isimlerinin sokak ve caddelere verilmesi ya da verilmemesi, niçin verilmediğinin gerekçeleri anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmada zaten bilinen ancak daha da dikkatle incelendiğinde görülen mahalle ve cadde isimlerinin verilişinde o bölge halkının yaşayış şekline uyumlu, genelde de söz sahibi iktidar otoritenin siyasi görüşüne yakın olan isimlerin verildiği ya da bu görüş ve duruşlara uzak olan isimlerin ise verilmediği hatta tüm çabalara rağmen ret edilerek kabul edilmediği görülmüştür.


 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER - Profesyonel Eğitmen & Danışman

Yeni Yüzyıl Üniversitesi ”İletişim Yönetimi Yüksek Lisansı” programında akademik öğrenimini tamamlamıştır. Ayrıca Özyeğin Üniversitesi ”Girişimcilik Yüksek Lisansı” programında da özel öğrencidir. Ümit ÜNKER Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak devam ettirmiştir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

”4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap” kitaplarının yazarıdır. Satış alanında ilk olan ''4 Adımda Satış’’ sesli kitabını yayınlamıştır ve binlerce telefonda sesli kitap uygulaması kullanılmaktadır. Teknolojiyi üst seviyede kullanan Ümit ÜNKER aynı zamanda birden fazla e-kitap yayınlamış 100.000 ‘den fazla okuma almıştır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Yayınladığı Akademik Makaleleri: (www.umitunker.com)

Kurumsal İletişimde Etik
Marka ve İmaj Tasarımı – Yeni Marka Yaratma Stratejileri
Sokak ve Cadde İsimlerinin Toplumsal Bellek Açısından İncelenmesi
Kültürlerarası İletişim ve Gösterge Bilim – Avrupa ve Amerika’da var olan Türkiye ve Türk Kültürü Oluşmasında Kitle İletişim Araçlarının Rolü
İkna Edici İletişim ve İknanın Psikolojisi
Siyasal İletişim Açısından Beden Dili Kullanımının Önemi
E-İş, E-Devlet, E-Etik Kitap incelemesi
Fuse Tea - Reklam Analizi
Biyopolitika Kitap İncelemesi

Kurucu Ortak olduğu SATMEP Eğitim ve Danışmanlık A.Ş.‘de Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır.
Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti. Şirketiyle Ulusal ve Uluslararası kurumsal firmalara danışmanlık yapmakta ve eğitimler vermektedir.

Turkcell Akademi Eğitmeni ve Turkcell İş Ortağıdır.

Türk Kızılayı, İstanbul Şube Başkanlığı Eğitimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesidir.

Resmi İnternet Televizyonu Ümit ÜNKER TV ‘nin kurucusudur ve Youtube İş Ortağıdır.

Hürriyet Yazar Kafe Yazarı ve Satış Stratejileri alanında Google Authorship yazarıdır.

Uzman TV, Mynet Vidobu, Youtube, Cevap TV gibi platformlarda 40 farklı konuda Satış eğitimleri vermiştir. Verdiği eğitimler 350.000 ‘den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Türkiye’nin ilk ve tek elindeki malzemeye göre kişiselleştirilebilir yapay zekaya sahip tarif arama sistemi olan, sosyal yemek platformu Yemek Guru ‘nun kurucusu ve Turkcell İş ortağı‘dır. Turkcell Yemek Guru servisi ile 2.4 Milyon üyesi bulunan ve 4 Milyondan fazla tarif sorgulaması yapılan yepyeni bir servisin kurucusudur.

Eğitim, Danışmanlık ve Organizasyon Hizmetleri alanında Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir. Tablet Seminerler bünyesinde Uzman olarak Eğitimler, Seminerler vermektedir. SATIŞ – SALES Networking grubunun kurucusudur ve Networker’dır. İş ağı yaratma ve kişisel bağlantılar konusunda uzmandır.

TV 8 ”OYUN” isimli Oyunculuk programında 3. Haftanın Oyunculuk 1. cisi olmuştur.

15 yıl Tiyatro sanatıyla yakından ilgilenen Ümit ÜNKER, bu alanda Oyunculuk, Sahne Tasarımcılığı ve Yönetmenlik denemelerinde de bulunmuştur. En iyi yönetmen, En iyi Aktör ve En iyi Dekor tasarımı ödüllerine sahiptir.

Yorum Yaz