Genel Kişisel Gelişim Satış Satış Stratejileri

Suya Atılan Kurbağa Teorisi

Suya Atılan Kurbağa Teorisi; Değişimin dirençle karşılaşacağı durumlarda insanların değişimlerini sorunsuz şekilde sağlayabilmek adına yapılan önemli bir deneydir.

Bir kurbağayı kaynar suyun içine atarsanız tepki olarak kendini hemen dışarı atar. Ancak, aynı kurbağayı ılık suyun içine korkutmadan koyarsanız öylece kımıldamadan duracaktır. Suyu yavaş yavaş ısıtırsanız sıcaklık yükselirken kurbağa hiçbir şey yapmaz tersine keyif de alır. Yükselen sıcaklıkta kurbağa gittikçe daha çok sersemleyecektir, ta ki dışarı çıkacak hali kalmayıncaya kadar. Kaçmak için hiçbir engel kalmadığı halde dışarı kaçmaz ve haşlanıp pişer. Çünkü kurbağanın sinir sistemi ani değişikliklere programlanmıştır, yavaş değişimlere değil.

Değişime hızla olumlu yanıt verememenin nedeni, birçok sistemin tepki mekanizmasının ani değişimlere göre programlanmış olmasıdır. Kültürel değişim, toplum mühendisliği gibi stratejik değişim programlarında yukarıdaki nedenden dolayı değişimi fark edemezsiniz çünkü değişim zamana yayılmıştır ve yavaş yavaş değişim işlenir sonucu mutlaka değişimdir. Burada stratejik taktik düzenlemeleri günlük rutin faaliyetler sanırsınız. Hem örgütlerin, hem de toplumların hayatta kalmalarına birincil tehditler, ani olaylardan değil, yavaş ve derece derece gelişen süreçlerden oluşmaktadır. Bu derece derece yapılan değişimleri görmeyi öğrenemeyenler kurbağanın kaderinden kaçamazlar.

Bu nedenle önce BEN‘i iyi tanımlamak gerekir. BEN KİMİM? sorusu bir çok sorudan çok daha önemlidir. Önce kendimizin güçlü yanlarını, gelişmesi gereken yanlarını iyi tanımlar ve tanırsak. Algılarımızı açık tutarsak değişimin nasıl gerçekleştiğini taktiksel adımlarını bilirsek, alışkanlık kazanılan olumsuz değişimlere doğru gitmeyiz. Rehavete kapılmaz, dışarıdan gelen değişim yönelimlerine tepki verebiliriz. Olumlu değişimlerin farkındalık düzeyini arttırarak sağlanabildiğini biliyoruz, dış etkenlerden etkilenmeden toplumsal etkilenmelerin de farkında vararak kurbağanın kaderine yakalanmamak elimizde.

Bu yüzden arada bir termometreye bakıp suyumuz ne kadar ısınmış bunu görmemiz gerekir.

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

1 Yorum

Yorum Yaz